Acun Ilıcalı Gezi Olayları İle İlgili Ne Düşünüyor?


 

Cüneyt Özdemir’le 5N1K programına konuk olan ünlü yapımcı Acun Ilıcalı gezi olayları ile ilgili yorumda bulunmuştu.  O dönemde Panama’da Survivor çekimlerini yaptıklarını söyleyen Ilıcalı; “Sanki birileri bizi birbirimize düşelim diye zorluyor, ben öyle görüyorum. Dünyanın iyi bir Türkiye istemediğini düşünüyorum. Bu olayları da kardeşi kardeşe kırdırmak için yapıyorlarmış gibi yorumluyorum.” dedi. Bu hafta sizlerle savaş ve koalisyon tartışmalarından uzaklaşarak Acun Ilıcalı’nın yorumlarını değerlendireceğiz. Buyurun başlayalım.

Ekran Resmi 2015-07-29 12.19.42

3.saniyede Gezi olayları konusunun gündeme gelmesiyle Acun Ilıcalı kendine dokunma ihtiyacı hissediyor. Kişinin stres seviyesinin yükselmesinin bir belirtisi olarak değerlendirilen kendine dokunma zor bir konuya giriş yapıldığının habercisi. Ayrıca, Acun’ un kendine dokunurken çenesinin yukarı doğru kalktığını ve alt dudağının hafifçe öne çıktığını gözlemliyoruz. Mikro İfadeler 100 ila 500 milisaniye hızla yüzümüzde gösterdiğimiz mimik hareketleri olarak tanımlanır. Burada Acun’ un dudak tepkisi 70 milisaniye hızla gerçekleşiyor. Yani Mikro İfadeler’ e göre daha hızlı bir tepki. 100 milisaniyenin altında hızla gerçekleşen tepkilere ise İnce İfadeler diyoruz. Mikro İfadeler’ den farkı hem daha hızlı olması hem de eğitilmemiş bir gözle yakalanmasının imkansız oluşudur. Acun’ un buradaki İnce İfade tepkisi Üzüntü duygusuna karşılık gelir. Kendine dokunarak stresini azaltmaya çalışırken, Gezi olaylarından yaşadığı üzüntüyü mimikleriyle bizlere gösteriyor.

Ekran Resmi 2015-07-29 14.46.07

10. saniyeye geldiğimizde ise; Cüneyt Özdemir’ in ” Senin olaylara bakışın nasıldı?” sorusu karşısında Acun Ilıcalı elini ensesine götürme ihtiyacı hissediyor. Özellikle erkeklerin sıklıkla başvurduğu bir tepki olan elin başın arkasına ya da enseye dokundurulması, kişinin sıkıştığının ve rahatlamaya çalıştığının bir belirtisi olarak yorumlanır.

24. saniyede ise; Acun Ilıcalı’ nın; ” Birileri bizi birbirimize düşürmek için zorluyor.” yorumu karşısında Cüneyt Özdemir ” İlluminati” dedikten sonra gülüyor. Ancak Özdemier’ in gülerken göz kenarlarının kırışmadığını ve gülümsemesinin gerçek gülümseme olmadığını ifade edebiliriz.

Ekran Resmi 2015-07-29 12.40.23

51. saniyeden itibaren ise; Acun’ un ” Ülke ne zaman atağa kalksa, pat diye büyük bir olay, darbe oluyor.” yorumu karşısında, Özdemir elini çenesine götürüyor. Bir konu hakkında konuşurken karşınızdaki kişi sizi elini çenesine koymuşsa boşuna konuşuyorsunuz demektir. İkna olmadığının ve sözlerinizi gerçekçi bulmadığının bedensel tepkisi olarak değerlendirilir. Böyle bir durumda başka argümanlar sunmaya ihtiyaç var denilebilir.

Ekran Resmi 2015-07-29 12.41.07

1.46′ ya geldiğimizde; Acun’ un; ” Bence herkesin sağduyulu davranıp, biz napıyoruz demesi lazım.”  sözünün ardından kendine dokunması az önce de ifade ettiğimiz gibi stres seviyesinin hala yüksek olduğunun göstergesidir. Bu tepkinin hemen ardından, Özdemir’ in ” İçine politikacıları da katıyor musun? ” sorusuna, Acun sağ omzunu kaldırarak ” Herkesi ” diyor. Kişinin sağ ya da sol omzunu tek taraflı yukarı kaldırması söylediklerine kendisinin inanmadığının belirtisi olarak yorumlanır. Yani Acun Ilıcalı Gezi olaylarında politikacıları hatalı ya da sorumlu görmüyor.

Videonun geneline baktığımızda ise; Acun Ilıcalı’ nın Gezi olayları hakkında açık ve net yorum yapmaktan kaçındığını söyleyebiliriz. Özellikle 1.50′ den itibaren temel sorudan uzaklaşmak amacıyla soruyla ilgisi olmayan detaylara girdiğini gözlemliyoruz.

5 cevaplar
 1. Tolunay
  Tolunay says:

  Benim gözlemimce Cüneyt Özdemir’in 51. saniyede elini çenesine götürmesi söylediklerine inanmadığının bi göstergesi değildir. Çünkü Cüneyt Özdemir bunu 9. saniyede’de henüz bir cevap almamışkende yapıyor. Gözlemi mi paylaşmak istedim teşekkürler.

  Cevapla
 2. Oğuz Benlioğlu
  Oğuz Benlioğlu says:

  Tolunay Bey, 9 saniyeden itibaren Cüneyt Özdemir ellerini dudaklarına götürüyor. Bu tepki elin çeneye götürülmesinden tamamen farklı bir anlam ifade eder. Elin dudaklara dokunması kişinin eklemek istediği ancak kendini kontrolde tutmaya çalışmasının bir göstergesidir. Yani Cüneyt Özdemir aslında soruyu daha da detaylandırmak istiyor ancak kendini kontrol edip Acun Ilıcalı’ ya sözü veriyor.

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir