Amerikalı Acemi Yalancı!

Yeni yılın ilk saatlerine Reina’da gerçekleşen terör saldırısıyla girdik. Beklentiler içinde olduğumuz 2017’den umudumuzun kırılmasına yol açan süreç hepimizi derinden etkiledi. Umuyorum ki en kısa zamanda bu güzel ülke yaralarını sarabilir. Katliamdan yaralı olarak kurtulan ABD vatandaşı William Jacob Raak, vermiş olduğu ropörtajla sosyal medyayı karıştırdı. Atatürk Havalimanı’na sedyeyle gelen Raak’ın bacağından yaralandığı öğrenilirken bir başka kurşunun ise cep telefonuna isabet ettiği öğrenildi. Raak sağlık görevlileri eşliğinde Atatürk Havalimanı’nda basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

Raak, Türkiye’ye tekrar gelmeyi istediğini söylerken saldırıda yaşadıklarını anlatmak istemedi. Raak, “Büyük bir trajediydi. Kulübün içinde ne olduğu konusunda konuşmak istemiyorum. Çok güzel bir ülke burası. Size böyle bir şeyin olması çok yazık. Buradaki herkes için de böyle düşünüyorum. Çok üzücü. Herkese en iyi dileklerimi iletiyorum. Çok iyi insanlarla tanıştım. 9 kişiydik. 7 kişi yaralandı. Tekrar gelmeyi isterim biraz daha güvenli olduğunda. Çok güzel bir ülke, insanlar da iyi. Bu talihsizlik için üzgünüm” dedi.

Raak’ın ülkeden ayrılmasından birkaç gün sonra açıklamaları üzerinde detaylı gözlem yapıldığında aslında William Jacob Raak’ın hiç de söylediği gibi biri olmadığı ve saldırının sorumluları arasında olabileceği konuşuldu. Bu yazımda William Jacob Raak’ın basın mensuplarına yapmış olduğu açıklamayı inceleyeceğiz. Yorumlara başlamadan önce bir terör uzmanı olmadığımı yalnızca Raak’ın 1,5 dakikalık videoda vermiş olduğu mimik ve beden tepkilerini sizlerle paylaştığımı belirtmek isterim.

mutluluk

Videonun hemen başında 5. saniyede saldırının trajedi olduğundan bahsederken dudak kenarları yukarı doğru kalkıyor ve göz kenarları kırışıyor. Yani William Jacob Raak trajediyi anlatırken asıl hissettiği duygu mutluluktur. Mimikler hissettiğimiz anlık duyguları biz bastırmaya çalışsak da bir şekilde yüzümüzde gösterirler. Raak da asıl duygusu olan mutluluğu saklayabilmek için dudaklarını birbirine bastırmaya dolayısıyla mutluluğunu gizlemeye çalışıyor. Tek bir ipucundan yola çıkarak sonuca ulaşmamızın yanlış olacağını hem eğitimlerimde hem de seminerlerimde sıklıkla vurgularım. Bu yüzden videonun ilk saniyelerinde gördüğümüz bastırılmaya çalışılan mutluluk tepkisini kenara not ediyor ve başka ipuçları aramaya devam ediyoruz.

Yeni bir ipucu bulmak için çok uzun süre beklemek zorunda kalmıyoruz. William Jacob Raak trajedi olduğunu belirttikten sonra 7. saniyeden 11. saniyeye kadar bekliyor. 4 saniye sizin için kısa gelebilir ancak biriyle konuşurken 4 saniye beklemek gerçekten uzun bir süredir, isterseniz bir sonraki iletişiminizde deneyin. William Jacob Raak 7. saniyeden 11. saniyeye kadar beklerken ilk yaşadığı mutluluk ifadesini bastırmaya ve yüzüne daha ciddi bir ifade takınmaya çalışıyor. İşte tam burada yalancıların en sık kullandığı ve kontrol etmekte zorlandıkları yüz ifadesi yüzünde beliriyor. İfadenin adı: Asimetrik tepki

asimetrik-tepki

Yüzümüzdeki küçümseme mimiği dışındaki tüm ifadelerimiz simetriktir. Yani yüzün iki tarafında da aynı anda gerçekleşir. Mutlu olduğumuzda her iki dudak kenarımız yukarı kalkar, öfkelendiğimizde her iki kaşımız aşağı iner. Yalnızca küçümseme de sol ya da sağ dudak kenarı tek taraflı yukarı kalkar. Asimetrik ifadeyle küçümseme mimiği bu yüzden karıştırılabilir. Aslında temel bir kural vardır. Kişi küçümsüyorsa ifade 1 saniye ve altında gerçekleşir. Asimetrik ifade ise 1 saniyenin üzerinde gerçekleşir. Peki kişi yüzünde asimetrik ifade göstermişse bu ne demektir? Açık bir şekilde yalan söyleyen insanlar yüzlerinde bilinçsizce asimetrik tepki gösterirler. Tıpki William Jacob Raak’ın yaklaşık 4 saniye yüzün bir bölgesinin aktif olmasına karşı diğer bölgenin tepkisiz kalması gibi. İkinci ipucumuzu da aldıktan sonra artık William Jacob Raak ile ilgili birşeylerin problemli olduğunu düşünebiliriz. Ama durmuyoruz ve videoyu yorumlamaya devam ediyoruz.

ku%cc%88c%cc%a7u%cc%88mseme39. saniyeye geldiğimizde “Buradaki insanlar çok iyi” derken Raak’ın sağ dudak kenarı tek taraflı yukarı kalkıyor. İşte şimdi asimetrik ifade ile küçümsemeyi kıyaslayabilirsiniz. Buradaki dudak kenarının tek taraflı yukarı kalkıp inmesi 1 saniyenin altında oluyor. Dolayısıyla “Buradaki insanlar çok iyi” derken aslında buradaki insanları küçümsüyor. Dikkatli gözlemciler için bu kısacık zaman diliminde birşey daha oluyor. William Jacob Raak yüzünde küçümseme gösterirken, sol omzu hızlıca yukarı kalkıp iniyor. Şayet kişi söylediği söze kendisi de inanmıyorsa vücut hızlı tepkiler gösterir. Bu tepkiler içerisinde en popüler olanı sağ ya da sol omzun tek taraflı yukarı kalkmasıdır. Yani Raak diyor ki; söylediklerime kendim bile inanmıyorum.

korku41. saniyeye geldiğimizde ise, William Jacob Raak’ın yüzünde garip bir ifade gözlemliyoruz. Alt çene geriye doğru çekilmiş ve gözlerdeki beyazlar ortaya çıkmış durumda. Bu iki tepki mikro ifadelerde Korku duygusuna karşılık gelir. Peki yalan söyleyen kişi neden korkar? Tabi ki yakalanmak ve inanılmamaktan.

William Jacob Raak’ın iyi bir yalancı olmadığını burada belirtmiş olalım. Henüz videonun yarısına gelmişken bir çok ipucuyla karşılaştık. Şayet iyi bir yalancı olsaydı bu kadar çok ipucu vermez daha kontrollü hareket ederdi. Analizimize devam ediyoruz. 50. saniyede “7 kişi vuruldu bizden” derken bir anda Raak’ın göz kırpma hızı artıyor. Normal bir insan dakikada ortalama 8 ila 20 kere gözünü kırpar. Yalan söylediğimizde göz kırpma hızımız dakikada 100’e kadar yükselir. Raak “7 kişi vuruldu bizden” derken bir anda göz kapakları hızlıca açılıp kapanmaya başlıyor. Tam bu sırada gazetecinin başka bir soru sormasıyla Raak rahatlıyor ve tepkilerini kontrol altına alıyor.

54. saniyeden itibaren ise; “güvenli olduğunda tekrar geleceğim bu ülkeye, çok güzel ülke, insanlar çok iyi” derken başı sağa sola sallanıyor. Yani sözleriyle evet derken baş hayır diyor.

el-hareketi

Son olarak William Jacob Raak konuşmasını bitirip kontrol noktasına giderken sembolik bir selamla tepkisi gösteriyor. Tek el avuç içi aşağı gösterecek şekilde yukarı kalkıyor. Bu tepkiyi gördüğünüzde aklınıza kim geldi desem, sanırım çoğu kişi aynı cevabı verir: Hitler. Bu duruş Hitler’ in kitleleri selamlamak için kullandığı tipik bir beden hareketidir. Altında yatan anlam ise benim kontrolüm altındasınız mesajı iletir. Raak, kameralara Hitler selamı vererek, beden diliyle anlamak isteyen herkese, manalı bir kapanış yapıyor.

Peki tüm bu çıkarımlardan sonra, Reina saldırısının sorumlusu ya da bu işte parmağı olan kişi William Jacob Raak’tır diyebilir miyiz? Ben böyle bir yorum yapmanın benim için doğru olmayacağını düşünüyorum. Benim işim sözlü ve sözsüz mesajları yorumlamak. Bu kısacık videodan William Jacob Raak’ın masum bir turist olmadığını, yaşadıklarımızdan üzüntü duymadığını ve açıkça yalan söylediğini ifade edebilirim.

8 cevaplar
 1. Mustafa
  Mustafa says:

  Paylaşımınız için teşekkürler.
  Ayrıca ekleme isterim ki;
  Saldırganın Taksim’de keşif yaptığına dair bir videosu dolaşmakta sosyal medyada.
  Bu videoda saldırganın yüz ifadesine bakarsak kaşları sürekli çatık ve dudakları görünmeyecek şekilde sürekli gergin.
  Fiziksel şiddet uygulayacak veya uygulamayı düşünen kişilerin yüzünde bu ifadeleri görmek çok yüksek olasılıklıdır.
  Bu da güvenlik güçlerimiz için beden dili ve yüz ifadelerini okumalarının ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

  Cevapla
 2. Burak
  Burak says:

  Merhaba güzel bir analiz olmuş teşekkürler. Bu adamın masum olmadığı konusunda çoğu insan hemfikirdir sanıyorum. Ayrıca bu kişinin saldırı gecesi sedyeyle götürülürken görüntüleri de var ve oradaki hal, hareketleri ve konuşmaları çok daha şüpheli. Sizden ricam o videoyu da analiz etmeniz. O görüntülerde çok daha fazla ayrıntı çıkacaktır. İyi çalışmalar

  Cevapla
  • Yagmur
   Yagmur says:

   Evet ben de tam bunu rica edecektim. Umarim sedyede tasinirkenki videonun da analizini okuma firsati verirsiniz. Sevgiler.

   Cevapla
 3. David Phooter
  David Phooter says:

  Çok güzel bir analiz. Çok sey ögrendim bundan. Fakat, daha yeni bir travma atlatmis, bacagindan vurulmus, bir de belki ilk defa tv röportaji veren birisi için fazla acimasiz bir yargi degil mi? Ben de biraz piskoanaliz yapayim. Jacop kardes de amerikalilarin büyük çogunlugu gibi dünyanin geri kalanini küçümsüyor. Ayni zamanda da bir adrenalin bagimlisi ve yasadigi seylerden hakikaten zevk almis olabilir (amerikalilar arasinda yaygin). Ayrica atlattigi badireyi abd’deki arkadaslarina anlatmak için sabirsizlaniyor. Adamcagizin üstüne fazla gitmeyin. Knuckle head american junkie iste. Yaziktir, vurmayin garibana. Sevimli olmaya calismis, becerememis. Ayrica hitler sempatisi de olabilir. Bizde de bu tür et kafa çok.

  Cevapla
  • Berkos
   Berkos says:

   Verilebilecek en guzel cevap bu sanırım.Knucklehead terimini yetti bile.Abd infazlarinda isid i kullaniyor dogru ama bu kadar amatorce birinci elden yapmadigi kesin.Vezirler vardir vezirlerin atlari vardir atlarin da piyonlri vardir sahin piyona emir vermeyi cok basit bir teori.

   Cevapla
 4. Ceyhan
  Ceyhan says:

  Ders kitaplarindan ogrendigimiz bazi şeyleri israrla gunluk hayata uygulamaya calisirsak yanilabiliriz! Ya da biz bu konuda uzmaniz deyip tezimizi kanitlamaya calisirken objektivlikten ve getceklikten uzaklasmamak lazim. Genel olarak vucut dili bize cok sey soyler ama genel olarak. Belki adamin bir tiki var yani en basit ornek olarak, adam zaten buyuk bir travmanin icerisinde, olumun esiginden donmus ve baska bir kulturde tvlerin karsisinda, bu durumda zaten mormal mimikleri gormek anormal bir durum olur, kisacasi net bilemeyiz.

  Cevapla
 5. Ant z Altmış
  Ant z Altmış says:

  Bu arkadaş kağıt üzerinde Amerikalı olabilir, ancak konuşmasında hafif ama belirgin bir Rus aksanı var. Intonasyon da ana dili Amerikan İngilizcesi olan birine uygun değil. Hareketlerindeki gariplik de bunların doğal yollardan edinilmemiș, sonradan sistematik bir şekilde öğrenilmiş jestler olduğunu gösteriyor olabilir. Ayrıca, şapkadaki Quiet Storm ifadesi Rus yapımı bilgisayar oyunu Silent Storm’u çağrıştırıyor. Bu oyunda 7 kişilik bir kadro ile savaş görevine gidiliyor. Vb, vb, vb……

  Cevapla
 6. Serdar
  Serdar says:

  Analizlere bakılınca ajan olduğu hakkında hüküm vermek daha kolay bir sonuç psikolojik olarak.
  Şimdi analizi bir kenara bırakıp çekilen videoya bakalım.9 kişi geldik 7 si öldü.Eğer bu kişi sadist macera tutkunu daha önce birçok arkadaşı ölmüş hatta binlerce kişiyi öldürmüş bir manyak değilse nasıl gülebiliyor.Diyelimki o 7 kişiyi yakından tanımıyor olsun.Sadece eğlenmeye gelmiş bir turist.40 kişi öldü 60 kişi yaralandı.Bende adrenalin tutkunuyum paraşütten tutunda herşeyi yaptım ve normaldede soğuk kanlı bir insanımdır sakinliğimi korurum.Ben kendi adıma 1 hafta kendime gelemezdim.Analize geri dönersek bence herşey çok açık.Yılbaşı süsü ile yapılmış bir tampon, konuşmadaki onlarca şüpheli ifade.Herşeyi geçin içerdeki olaylardan bahsetmek istemiyorum demesi bile ipucu vermek istemediğini belirten bir söz.

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir