Atatürk’ ün Mikro İfadeleri Bize Ne Anlatıyor ?

Mustafa Kemal Atatürk’ ün yeni diyebileceğimiz görüntüsü yayınlandı. Eski görüntülerle kıyasladığımızda hem ses hem de görüntü olarak Atatürk’ ü bu kadar net görmemiştim. Hazır bu netliği yakalamışken mikro ifadeler gözüyle baktım ve güzel çıktılar aldığımı düşünüyorum 🙂

Atatürk’ ün Amerikalı misafiri açılışı yaptıktan sonra sözü Gazi alıyor. Görüntülerin ilk saniyesinden itibaren Atatürk’ ün elleri arkada. Ellerin arkada tutulması ve birleştirilmesi liderler tarafından sıklıkla kullanılan bir kendine güven işaretidir. Aynı zamanda her türlü soru, görüş ve saldırıya açığım mesajı verir.

27. saniyede Atatürk, “Türk milleti demokrattır.” sözünün hemen ardından kaşlarını birleştiriyor ve aşağı indiriyor, ardından dudaklarını birbirine bastırma ihtiyacı hissediyor. Bu iki tepki mikro ifadelerde Öfke duygusuna karşılık gelir. Burada Atatürk’ ün Öfke duygusunu mimikleriyle göstermesi, demokrat bir yapının oluşturulmasında ciddi mücadele vermiş olmasında kaynaklanıyor. Kişi bir konu hakkında bedel ödemişse bu konu konuşulduğu anda Öfke duygusunu gösterir.

33. saniyeye geldiğimizde, “Çok yükselmiş Amerika milleti!” derken Gazi’ nin üst dudakları yukarı kalkıyor. Eğer kişi duruma ya da davranışa karşı bir tepki duygusunu yaşarsa üst dudakları yukarı kalkar ve bu tepki mikro ifadelerde Tiksinme’ ye karşılık gelir. Atatürk burada Amerika’ nın yükselmesine karşılık, bizim o seviyede olmamamıza tiksinme tepkisini veriyor olabilir.

37. saniyede ise; Atatürk elini cebine atma ihtiyacı hissediyor. Bu tepki özellikle erkeklerde stres seviyesinin yükseldiğinde gösterilen bir davranıştır. Atatürk’ ün kamera karşısında bir miktar heyecanla bu tepkiyi verdiğini de söyleyebiliriz.

43. saniyeye geldiğimizde “ Bütün beşeriyeti ( insanlığı ) birbirini sevmeye “ derken, Atatürk’ ün elleri yeniden arkada bağlanıyor. Bu tepki en açık haliyle; “ Evet bütün beşeriyet birbirini sevsin ama biz millet olarak bu sevginin yanında her türlü saldırıya açığız ve özgüven sahibiyiz. ” vurgusu var.

Videonun genelinde Atatürk’ ün özgüven sahibi bir lider olduğunu Mikro Beden Dili tepkilerinden görmekteyiz.

3 cevaplar
 1. Sevgi Kunut Açan
  Sevgi Kunut Açan says:

  Paylaşım ve yorumlar için çok teşekkürler..
  Maillerinizi özenle okuyorum.

  Antalya’da da etkinliğiniz olur umarım.

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir