Ayaklarının Hareketlerinden Ne Hissettiğini Anlayabilirim

ayaklar

Birkaç yıl önce bir bankanın başkanının röportajını izlemiştim. Bu röportajda Başkan, yüzü seyircilere doğru dönük olarak sahnede oturuyordu. Beden dili açısından büyüleyici görünüyordu. Başkan röportajın ilk kısmında bankacılık ve çalışanlarının şirketin markası için ne kadar önemli olduğuyla ilgili düşüncelerini paylaştıkça, Başkanın tüm bedeni hem iletişime açık hem de karizmatik otorite sinyalleri veriyordu. Fakat daha sonra kıdem tazminatıyla ilgili zor sorular gelmeye başladı. Banka Başkanı bunlara cevap verdikçe ifadeleri ve hareketleri rahat ve pozitif kalmaya devam etti; fakat ayak dili dramatik bir şekilde değişti.

Aniden ayak bileklerini birbirine kenetledi, ayaklarını sandalyenin altına doğru çekti ve her iki ayağıyla küçük küçük yere vurmaya başladı. Eğer Başkanın bedeninin yalnızca üst kısmını görüyor olsaydım, örneğin eğer bir masanın arkasında oturuyor ya da bir kürsünün arkasında duruyor olsaydı, Başkanın bu konuyla ilgili kendini rahat hissettiğini düşünebilirdim; fakat ayakları tamamen farklı bir hikaye anlatıyordu. İnsanların çoğu beden dilini geliştirmeyi düşünürken genellikle yüz ifadelerine, duruşa ve el hareketlerine odaklanıyor. Ayakları kontrol etmeyi ve çevremizdeki insanların ayaklarına bakmayı neredeyse hiç kimse düşünmüyor.

Ayakların provası yapılmaz, doğaçlamadır ve ayaklar düşündüğümüzden daha fazla mesaj gönderir. Örneğin, ayaklarınızın yönü sevdiğiniz ya da düşüncelerini onayladığınız insanları gösterir. Eğer sizinle oturup sohbet ediyor olsaydık ve bacaklarınız ayaklarınızla beraber beni gösteriyor olsaydı bana karşı pozitif hisler beslediğinizden oldukça emin olurdum. Fakat eğer ayaklarınızı bilekleri birbirine kenetleyerek geriye çekmiş olsaydınız ya da sandalyenin kenarlarına ayaklarınızı sarmalamış olsaydınız stres seviyenizin yüksek olduğundan ya da az önce olan bir şeyle ilgili kendinizi rahatsız hissettiğinizden şüphelenirdim.

Genellikle mutlu ya da heyecanlı olduğunuzda ayaklarınızı hareket ettirirsiniz. Ayakları sallama ya da hafif hafif vurma hareketlerini profesyonel poker oyuncuları “mutlu ayaklar” olarak tanımlarlar. Yüksek derecedeki özgüven, oyuncunun elinin iyi olduğunu söyler. Şimdi siz de aynı mesajı iş görüşmesinde, iyi bir teklif aldığınızda veriyor olabilirsiniz. Diğer taraftan eğer sallanan ayaklar aniden hareketsiz kalırsa, bu sizin emin olmadığınızın ya da stres seviyenizin yükseldiğinin bir göstergesi olabilir.

Ayaklarınız Gitmek İstediğiniz Yönü Gösterir

İnsanların kaçınmak istediği durumlarda ayaklarını olmak istedikleri yöne doğru çevirmelerini izlemek gerçekten çok ilginçtir. Bu yüzden eğer odaklanıyor gibi gözüken, bedeninin üst bölgesi size fakat ayakları kapıya doğru yönelmiş bir iş arkadaşınızla konuşuyorsanız size bir mesaj gönderdiğini fark etmelisiniz. Sorularınızı kibar bir şekilde cevaplıyor olsa da, ayakları onun başka bir yerde olmayı tercih ettiğini söylüyor olabilir.

Özgüvenli Biri misiniz?

Ayaklar o an hissettiğiniz duyguları dışarı yansıtmakla birlikte özgüveninizle ilgili  de birçok mesaj verir. Ayakta bir şeyler anlatırken ayaklarınız birbirine yakın duruyorsa, zayıf ve ürkek görüntü sergilersiniz. Bacaklar birbirine sarılmış bir şekilde geçmiş ayakta duruyorsanız da güvensiz görünürsünüz. Ağırlığınızı ayaktan ayağa değiştirirseniz ise endişe mesajı vermiş olursunuz. Diğer yandan duruşunuzu genişletir ve ağırlığınızı eşit miktarda ayaklarınıza paylaştırırsanız daha güçlü ve kendinizden emin görünürsünüz. Yeri gelmişken bir sonraki sunumunuzda kullanabileceğiniz bir ipucu verelim: Eğer konuşurken yürürseniz insanların dikkatini çekersiniz. Fakat çok önemli bir konuda yorum yaparken hareket etmeyin. En önemli noktaların altını çizmek için ayakta durduğunuzda hareketleri ve fiziksel duraksamaları birleştirerek çok güçlü etkiye sahip olabilirsiniz.

Özetle ayaklar ve bacaklar insanların duygularını dışa vurmalarında etkin ve güçlü ipuçları verir. Bir sonraki sefer hem kendi ayaklarınıza hem de muhataplarınızın ayaklarına daha çok dikkat etmeyi unutmayın. Düşündüğünüzden daha çok mesaj yakalayacağınızdan emin olabilirsiniz.

2 cevaplar
 1. Arrow
  Arrow says:

  “Diğer yandan duruşunuzu genişletir ve ağırlığınızı eşit miktarda ayaklarınıza paylaştırırsanız daha güçlü ve kendinizden emin görünürsünüz”
  Bunun yerine kendimize güvenmenin önündeki engelleri kaldırıp gerçekten kendimize güvenirsek ve otomatik olarak duruşumuz bunu yansıtsa daha mantıklı.

  Mesela kızlar da bunlara bakıyor erkeklerde. Duruşumuza, ve yansıttığımız özgüvene. Bazı erkekler duruşunu kontrol ediyor, bazılarıysa daha iyi bir yöntem bulmuş: ruh hallerini iyi hale getiriyorlar kızlarla konuşmadan önce, ve beden silleri de o iyi ruh halini yansıtıyor.

  Ama en çok hoşuma giden bilgi şu:
  Sizin analiz Ettiğiniz bu mikro mimikleri kızlar otomatij olarak farkında olmadan analiz ediyorlar ve ona göre sizden hoşlanıyorlar. Kızların yeteneği bu

  Cevapla
 2. Can
  Can says:

  Aynen çok haklısınız. Bir şey anlatayım. Küçükken camideyken namaza gittiğimizde yanlarımda duran adamların hep ayakları genişken benim ayaklarım hep birbirine yakın olurdu. Aynı şey 8. Sınıfta beden dersinde dizilip sınıf fotoğrafı çektirirken yaşandı ama bu sefer resmen ayaklarım birbirine yapışmıştı. Ne tesadüf iki dönemde de özgüven eksikliği, utangaçlık ve çekingenlik yaşıyordum. Babam her misafir geldiğinde ayaklarını uzatır sürekli birbirine sürter, yere vurur. Rahat değilsin dediğimizde ise hayır canım ne alaka benim oluşum öyle gibi şeyler söylüyor Allah’ın geri kafalı cahil köylüsü

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir