Can Tanrıyar Petek Dinçöz’ e Karşı

Can Tanrıyar geçmişte katıldığı bir programda, Petek Dinçöz ile aralarındaki herşeyin bittiğini ve Peteğin bunu anlamamakta ısrar ettiğinden şikayetçi. Bakalım öyle mi?

Videonun 2. saniyesinde Tanrıyar’ ın bitti açıklamasına sağda oturan kişinin şaşırma ifadesi vermesi ne kadar gerçekçi? Mikro ifadelerde gerçek şaşırma 1 saniyeden fazla süremez. Şayet ifade 1 saniyenin üzerine çıkıyorsa bu gerçek şaşırma ifadesi değildir. Ve kişinin söylenecek her ne ise, hazırlıklı ve bilgi sahibi olduğunun göstergesidir.

11. saniyede Tanrıyar’ ın gülümsemesi için öncelikle gerçek gülümseme ile sosyal gülümseme arasındaki farkı açıklayalım. Gerçek gülümseme de; dudak kenarları yukarı doğru kalkar ve kulaklara doğru uzanır. İkinci olarak güvenilir kas olan, göz kenarları kasları mutlaka hareketlenir. Yani; göz kenarları kırışır. Sosyal mutlulukta iste göz kenarlarında hiç bir hareketlenme olmaz. 11. saniyede ki gülümseme, sosyal bir gülümsemedir. Hiç bir mutluluk ifadesi yoktur.

51. saniyede bayanın, unutamamış olarak görülüyorsunuz yorumuna, Tanrıyar; dudağının sol kenarını yukarı doğru kaldırarak tepki veriyor. Bu ifade, küçümseme belirtisidir.
Hemen ardından 56. saniyedeki gülüşte yine aynı şekilde göz kenar kasları çalışmadığından, sosyal gülümseme diyebiliriz.

58. saniyeden itibaren Tanrıyar’ın Petek için yazmış olduğu şarkıların duygu yoğunluğunu hala yaşadığını görüyoruz. Kaş uçları yukarı kalkıyor ve alında azda olsa kırışıklık beliriyor. Bu tepkiler mikro ifade de üzüntüye karşılık gelir.

1.08′ den itibaren Tanrıyar, ben Peteğin artık yaşadığını düşünmüyorum derken mimik kayması yaşıyor. Yani; el ve beden hareketleriyle, baş hareketleri uyumsuzlaşıyor. El vurgularıyla bakış yönü farklılaşıyor.Bu durum; söylediği şeye kendisinin tam olarak ikna olmadığının bir göstergesi.

Son olarak 1.15′ de sunucu bayanın birde Didem var çıkışına, Tanriyar; alt çenesini öne doğru uzatıp, dudaklarını hafif büzerek cevap veriyor. Bu ifade bir öfke belirtisidir ve o konu hakkında konuşmak istemediğinin ayrıca bir göstergesidir

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir