Cüneyt Özdemir Tuğçe Kazaz’ a Karşı!

Geçtiğimiz günlerde Tuğçе Kazaz, Cüneyt Özdemir’in sunduğu 5N1K programına konuk oldu. Kazaz ile Özdemir program boyunca bir türlü anlaşamadılar.

Özdemir, Tuğçe Kazaz’ın ‘Biz birbirimize saldırarak, bakarak ön yargılı olmuşuz.’ sözleri üzerine ‘Bu da sizin bana karşı olan ön yargınız.’ dedi. Tuğçe Kazaz, Özdemir’e kendisini kast etmediğini söylerken, ünlü sunucu ‘Bana bakarak bir genelleme yapıyorsunuz. Ben size bakarak genelleme yapsam, siz üzerinize alınmaz mısınız?’ şeklinde konuştu.

Bu hafta sizlerle Cüney Özdemir’ le Tuğçe Kazaz arasında geçen dialogdaki mikro tepkileri yorumlayacağız. Buyurun başlayalım;

Ekran Resmi 2015-02-23 22.51.57

33. saniyede Cüney Özdemir’ in “Bana bakarak bir genelleme yapıyorsunuz” demesinin hemen ardından Tuğçe Kazaz gülümsüyor. Bir mutluluğun gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu anlayabilmemiz için kişinin göz kenarlarına yani kaz ayağı dediğimiz bölgesine odaklanmamız gerekir. Bu bölgede herhangi bir kırışıklık yoksa bu mutluluk sahte mutluluk olarak değerlendirilir. Tuğçe Kazaz’ ın buradaki gülümsemesi gerçek bir gülümseme değil.

Ekran Resmi 2015-02-23 22.53.00

41. saniyeye geldiğimizde ise, Cüneyt Özdemir; “bazı insanlar çok tutarsızlar” der demez Tuğçe Kazaz’ ın sağ dudak kenarı yukarı doğru kalkıyor. Bu tepki Mikro İfadelerde karışık duygu olarak değerlendirilir. Dudak kenarının sağ ya da sol tarafa tek taraflı kayması Küçümseme iken, üst dudağın yukarı kalkması, kişinin karşısındakinin davranışına gösterilen bir tiksinme ifadesidir. Cüneyt Özdemir’ in “Bazı insanlar çok tutarsızlar” demesiyle birlikte Tuğçe Kazaz, hem Cüneyt Özdemir’ i küçümsüyor hem de bu sözüne tiksinme tepkisi gösteriyor.

Ekran Resmi 2015-02-23 22.53.43

Hemen 43. saniyede ise, Cüneyt Özdemir’ in “Bir söyledikleri bir söylediklerini tutmuyor.” demesiyle birlikte Tuğçe Kazaz’ ın kaş uçları birleşiyor ve yukarı kalkıyor. Aynı anda dudak kenarlarının da aşağı doğru indiğini görebiliriz. Bu iki tepki birlikte değerlendirildiğinde Mikro İfadeler’ de Üzüntü duygusuna karşılık gelir.

45. saniyede ise, Tuğçe Kazaz elleriyle saçına dokunma ihtiyacı hissediyor. Bu tepki mikro beden dilinde kişinin stres seviyesinin arttığının ve kendine dokunarak rahatlamaya çalıştığının bir göstergesidir. Özellikle kadınlar stres seviyeleri arttığında tıpkı Tuğçe Kazaz’ ın yaptığı gibi saçlarına dokunarak kendilerini rahatlatmaya çalışırlar.

Ekran Resmi 2015-02-23 22.54.50

Ekran Resmi 2015-02-23 22.55.23

51. saniyeye geldiğimizde ikili arasındaki gerilim en üst noktaya ulaşıyor ve Cüneyt Özdemir’ in “Siz üzerinize alınmaz mısınız?” sorusuyla Tuğçe Kazaz bardağını ağzına götürüyor ve dudaklarını yalama ihtiyacı hissediyor. Hemen ardından 52. saniyede ise, alt çenesi öne doğru gidiyor. Kişinin dudaklarını yalaması kendini kontrol altında tutmak istemesinin ve yaşadığı stresi dengelemeye çalışmasının bir göstergesiyken, bir yalan hazırlığı olarak da değerlendirilebilir. Çenenin ön tarafa gitmesi ise; Mikro İfadeler’ de Öfke duygusuna karşılık gelir.

Ekran Resmi 2015-02-23 22.59.27

Son olarak 52. saniyeden sonra Tuğçe Kazaz, ağzına götürdüğü bardaktan bir şey içmeden, bardağı ağzından uzaklaştırıyor ve “Kim için söylediğinize bağlı, alınmam” diyerek açıklamasına devam ediyor. Ancak Cüneyt Özdemir’ e sabit bakarak göz teması kurması ve konuşma hızını arttırması Mikro İfadeler’ de kişinin o an söylediği şeye kendisinin inanmadığının bir göstergesidir. Aslında Tuğçe Kazaz’ ın Cüneyt Özdemir’ in sözlerinden alındığını net bir şekilde ifade edebiliriz. 1.01’ de Cüneyt Özdemir’ in, Tuğçe Kazaz’ ın “Alınmam” sözü karşısında sağ dudak kenarı kayıyor. Sağ ya da sol dudak kenarının kayması Mikro İfadeler’ de Küçümseme duygusuna karşılık gelir demiştik. Özdemir’ in videonun son bölümündeki gülümsemelerinde hiç bir şekilde göz kenarlarının kırışmadığını da ayrıca ifade edebiliriz.

4 cevaplar
 1. ertuğrul çağrı korkmaz
  ertuğrul çağrı korkmaz says:

  dikkate değer bir iş çıkarmışsınız. tebrik ederim. ancak tahlillerde yer yer şabloncu bir yaklaşım hissediliyor. halbuki her durum ve her şahıs aslında özeldir. saygılarımla.

  Cevapla
  • Oğuz Benlioğlu
   Oğuz Benlioğlu says:

   Ertuğrul Bey ilginiz için teşekkür ederim. Haftanın mimiği yazılarımda Mikro İfadelerin temel kurallarını değerlendirerek yorum yapıyorum. Mikro İfadeler kişiden ya da kültürden kültüre fark göstermeyen temel kurallar içerir. Sevgiler

   Cevapla
 2. Tolunay
  Tolunay says:

  İzninizle bir sorum olacaktı. Cüneyt Özdemir tam ”Siz üzerinize alınmaz mısınız ?” dedikten hemen sonra Tuğçe Kazaz’ın çok kısa bir süreliğine göz kırpmasını ve başını onaylar gibi eğmesini aslında kabul ettiğinin bir göstergesi olarak kabul edebilirmiyiz ?

  Cevapla
  • Oğuz Benlioğlu
   Oğuz Benlioğlu says:

   Göz kırpma stres seviyesinin yüksekliğinin net bir belirtisidir. Kişi yalan söylediği durumlarda da göz kırpma sayısı artar. Başın eğiliyor olması bir teslimiyet ve/veya kabullenme olarak yorumlanabilir.

   Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir