Erdem Başçı Görevinin Başında Kalacak mı?

Doların ateşi çıkmışken, son günlerin popüler ismi Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, sağlık durumuna ve istifa ettiği iddialarına ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başçı, “Bugün yine rivayetler ortaya atılmış bunların hiçbirinin aslı olmadığına dair açıklamalar yapıldı. Bunlara hiç gerek yok. Görevimizin başındayız. Gayet iyiyim. Dün açıkladığımız gibi sağlık kontrollerimizi tamamladık. Raporlarımızı aldık. Çok şükür çok ciddi bir problem yok. Hafif bir antibiyotik tedavisi ile tedavi olacak ufak birkaç problem buldular” dedi.

Bu hafta sizlerle Erdem Başçı’ nın mimiklerini yorumlayacağız. Buyurun başlayalım;

Ekran Resmi 2015-03-06 12.43.46

Gazetecinin “Efendim istifa ettiğiniz yönünde haberler var.” cümlesinin ardından 7. saniyede Erdem Başçı uzak bir noktaya bakma ihtiyacı hissediyor. Bu tepki kişinin birazdan söyleyecekleriyle ilgili kafasında bir kurgu planladığının bir göstergesidir. Zaten bu tepkisinin ardından Erdem Başçı normal konuşma temposunun üzerinde bir hızla konuşmasına başlıyor. Kişinin stres seviyesi arttığında ve aynı zamanda kurgulanmış bir olayı aktardığında, konuşma hızını arttırdığını ve bir an önce söylemek istediklerini söyleyip uzaklaşmak istediğini ifade edebiliriz.

22. saniyede Başçı, “Hafif bir antibiyotik tedavisiyle tedavi olacak ufak bir problem buldular.” dedikten sonra alt çenesi geriye doğru çekiliyor. Bu tepki Mikro İfadelerde bastırılmaya çalışılan bir Korku olarak yorumlanır. Başçı’ nın söylediği sözlere inanılmama kaygısı yaşadığı ve bunu mimikleriyle Korku tepkisi olarak yüzüne yansıttığını görüyoruz.

Ekran Resmi 2015-03-06 11.54.40

32. saniyeye geldiğimizde “Herşey yolunda, görevimizin başındayız.” derken kaç uçları birleşip yukarı doğru kalkıyor aynı anda alnında kırışıklıkların belirginleştiğini görüyoruz. Bu tepkiler Mikro İfadelerde Üzüntü duygusuna karşılık gelir.

49. saniyede ise gazetecinin “Nereden çıkıyor bu iddialar, istifa edecek misiniz?” sorusu karşısında Erdem Başçı’ nın kaş uçları birleşip aşağı iniyor. Bu tepki Mikro İfadelerde Öfke duygusuna karşılık gelir. İstifa etme fikrinin Erdem Başçı’ yı kızdırdığını ifade edebiliriz. Zaten 53. saniyede de dudaklarını birbirine bastırarak yeniden başka bir Öfke tepkisi veren Başçı “Bunlara hiç gerek yok, görevimizin başındayız.” diyor. Bu tepkilerden Erdem Başçı’ nın istifa etmemek için direneceğini net bir şekilde söyleyebiliriz.

Ancak gazetecilerin ısrarlı “İstifa edecek misiniz?” sorusuna Erdem Başçı, 1.02’ de derin nefes alarak karşılık veriyor. Ardından göz kırpma sayısında ciddi artışların olduğunu görebiliriz. Bu iki tepki kişinin stres seviyesinin arttığının belirtileridir. Erdem Başçı soryu cevaplarken “Kamu görevi verildiği sürece yapılır.” şeklinde bir yorumda bulunuyor. Bu ifade kişinin kendini cümlenin öznesinden uzaklaştırma halidir ve asıl düşüncelerini söylemediğinin bir belirtisi olarak yorumlanır. Ayrıca soruya direk cevap vermemesi de zaman kazanma isteği olarak değerlendirilebilir. Eğer Erdem Başçı, soru gelir gelmez “Bu görev bana verildiği sürece yaparım.” demiş olsaydı duygularını açıkça ifade ettiğini söyleyebilirdik.

Videonun geneline baktığımızda Erdem Başçı’ nın görevde kalmak için direndiğini ancak uzun vadede bu görevde kalmayacağını ya da kalamayacağını ve bu durumun da Başçı’ yı üzdüğünü ifade edebiliriz.

3 cevaplar
  1. bahar selim
    bahar selim says:

    merhaba admin arama motorlarında bulamadığım içeriği burada buldum teşekkür ederim size sitenizi takip listeme aldım zaman zaman ziyaret edeceğim iyi çalışmalar.

    Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir