Eşinizle Aşkınızı Tazelemek İçin Mimiklerine Dikkat Edin!

ayrılık

Amerikalı psikolog John Gottman 3000 çift üzerinde yaptığı bir çalışmayla ilişkilerin 15 yıl içerisinde sonlanıp sonlanmayacağını %95 oranında isabetle bildi. Gottman araştırmasının sonunda kadın – erkek ilişkilerinde istikararı ya da istikrarsızlığı belirleyen duygusal kalıplar olduğunu, bu kalıpları düzenlemeyen çiftlerin evliliklerinin sonlanmasının kaçınılmaz olduğunu ifade etti. Bu hafta sizlerle John Gottman’ ın araştırmasını detaylandırıp, ilişkinizi güçlendirmenin ya da kurtarmanın duygusal boyutuna bakacağız.

Buyurun başlayalım:

Gottman çalışmasını yaparken, çiftleri bir odaya alıyor ve onlardan belirli konularda 16 dakika konuşmalarını istiyor. Kamerelarla dolu olan odada çiftler bir anda tartışmaya başlarken Gottman dışarıda çiftlerin beden ve yüz tepkilerini gözlemliyor. Çiftler tartışırken özellikle Tiksinme ve Küçümseme tepkisi yüzde belirirse bununla birlikte işaret parmağı sık sık havaya kalkıyorsa Gottman sonucun vahim olduğunu defterine not alıyor. Yukarıda da belirttiğim gibi Gottman’ ın isabet oranı %95.

Gelin şimdi evliliğimizin veya ilişkimizin sonlanacağı haberini veren Tiksinme, Küçümseme ve Tehdit tepkilerini detaylandıralim.

Tiksinme: Beğenmediğimiz ya da hoşlanmadığımız bir durumda yüzümüzde ortaya çıkan redetme tepkisidir. Üst dudağın bir saniyeden daha az bir zamanda yukarı kalkıp inmesiyle yüzmüze mimik olarak yansır. Görselde kişinin üst dudaklarının yukarı kalkıyor olması güzel bir Tiksinme örneğidir.

Şayet partnerinizin yüzünde Tiksinme duygusunu görürseniz, ısrarcı olmamanızı, ona biraz zaman tanımanızı öneririm. Gottman 15 yıl içinde boşanma – ayrılma kararı alan çiftlerin en sık verdiği tepkinin tiksinme olduğunu özellikle belirtiyor.

Küçümseme: Küçümseme, Tiksinme duygusuyla bağlantılı bir duygudur. Sağ ya da sol dudak kenarının kulağa doğru yine 1 saniyenin altında bir hızla kayması şeklinde yorumlanır. Özellikle hor gördüğümüz, önemsemediğimiz durum veya kişilere verdiğimiz bir tepkidir. Görselde Küçümsemeyi net bir şekilde görebilirsiniz.

Tehdit Parmağı: Gottman mimiksel tepkilerin dışında beden hareketlerimizle de duygularımızı yansıttığımızı ifade ediyor. Eski çağlardan beri sivri bir cismin kişiye doğrultulması tehdit olarak algılanmaktadır. Bu bazen bir mıkrak oldu, bazen de bir bıçak. Günümüzde ise tehdit enstürmanı işaret parmağıdır. Size tavsiye hiç kimseye iyi bir şey söyleyecek olsanızda işaret parmağınızı doğrultmamanız. Kişi kendini tehdit altında ve güvensiz hisseder ve dolayısıyla savunmaya geçer.

Sonuç olarak üç temel tepki; Tiksinme, Küçümseme ve işaret parmağı ( tehdit ) evliliğimizi / ilişikimizi doğrudan etkileyebiliyor. Partnerinizle olan ilişkinizde bu tepkilerden kaçınmaya çalışmalı, onun yüzünde ve elinde benzer tepkileri görürseniz konuşmanızı o an sonlandırmalı daha sakin zamanda yeniden çözüm odaklı yaklaşmayı denemelisiniz.

Konu ilginizi çektiyse Mikro İfaler – Mimiklerimiz Yalan Söylemez kitabını okuyabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir