Esra Erol’ dan Dünya Devine Rest!

Fox TV’nin de sahibi Avustralyalı medya patronu Rupert Murdoch’un Charlie Hebdo saldırısıyla ilgili “Müslümanların çoğu barışsever olabilir ama içlerinde büyüyen Cihatçı kanserin farkına varıp ortadan kaldırana dek onlar da sorumlu sayılmalıdır.” yorumunda bulunmuştu. Fox TV’nin evlilik programı yapan Esra Erol, patronu Rupert Murdoch’ın açıklamalarını islamafobik bularak tepki gösterdi.

Buyurun birlikte Esra Erol’ un tepkilerini inceleyelim:

10. saniyede Esra Erol konuşmaya giriş yaparken nefesini içine çekiyor ve aynı anda dudak kenarları geriye çekilirken çene kısmı geriliyor. Bu tepki mikro ifadelerde Korku duygusuna karşılık gelir. Söyleyeceği sözlerden dolayı işiyle ilgili ciddi bir korku yaşadığını ifade edebiliriz.

Ekran Resmi 2015-01-14 21.06.04

18. saniyede ellerini birbirine geçirme ihtiyacı hissediyor. Beden dilinde bu tepki kişinin iç gerginliği yaşadığının bir göstergesidir.

22. saniyeye geldiğimizde, “Fransa’ da bir terör saldırısı oldu ve orada 17 kişi hayatını kaybetti.” dedikten sonra Esra Erol’ un kaş uçları birleşiyor ve yukarı kalkıyor. Aynı anda net belirgin olmamakla birlikte dudak kenarları aşağı iniyor. Bu tepkiler mikro ifadelerde Üzüntü duygusuna karşılık gelir.

35. saniyede ise; kanal patronunun İslam alemi ile ilgili sözlerinden bahsederken bir anda gözleri boşluğa kayıyor ve odağını kaybediyor. Mikro ifadelerde kişinin odağını kaybederek boşluğa bakması yine bir Üzüntü belirtisidir.

Ekran Resmi 2015-01-14 20.26.47

51. saniyede söylemek istediklerini ifade ettikten sonra rahatlıyor ve ardından gülümsüyor. Ancak mutluluğun gerçek olması için hem dudak kenarlarının yukarı kalkmasına hem de göz kenarlarının kırışmasına ihtiyaç var. Esra Erol’ a baktığımızda hem dudak kenarlarının düz bir formda olduğunu hem de göz kenarlarının kırışmadığını söyleyebiliriz. Yani mutluluğu sahte bir mutluluk.

Son olarak 1.01’ de “Terörün dinle alakası hiç yoktur.” derken sağ dudak kenarı yukarı doğru kayıyor. Bu tepki de mikro ifadelerde küçümseme duygusuna karşılık gelmektedir. Rupert Murdoch’ ın müslümanlar için yaptığı konuşmaya verilmiş bir Küçümseme tepkisi olarak değerlendirebiliriz.

Ekran Resmi 2015-01-14 20.30.27

Videonun geneline baktığımızda Esra Erol’ un stres seviyesinin yüksek olduğunu ve derin nefes alışverişler sergileyerek kendini rahatlatmaya çalıştığını, patronuna karşı söylemiş olduğu sözlerin ise gerçek düşünceleri olduğunu ifade edebiliriz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir