Gül’ e Danimarka’ da Zor Soru !


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 19 Mart Çarşamba günü Danimarka’da Danimarka Başbakanı Helle Schmidt ile basın toplantısı düzenledi.

Toplantı sırasında bir Türk gazeteciden Gül’ e bir soru soruldu. Sorunun Zaman Gazetesi muhabirinden geldiğini duyan Gül, henüz ilk saniyelerden itibaren sağ elini tempo tutar vaziyette kürsüye vurmaya başladı. Bu durum Gül‘ün savunma ihtiyacı hissettiğinin ve bir şeylerden destek alarak rahatlama ihtiyacının açık göstergesidir.

Gazetecinin 28. saniyede Başbakan Erdoğan’ın Hizmet hareketine karşı kullandığı nefret söylemi derken Gül’ün göz kırpmaları birden hızlanıyor. Normal insan dakikada 25 ila 30 arasında göz kırparken Gül 2 saniyede 4 kere gözünü kırpıyor. Mikro ifadelerde kişi sıkıştığını hissettiğinde ve yalan söylediğinde göz kırpmaları artar. Dakikada 70 ila 90 kereye kadar çıkar.

49. saniyeye geldiğimizde tam çevirmen çevirisine başlarken Gül her iki dudak kenarını geriye doğru çekiyor. Dudak tarafının tek tarafının kulağa doğru kayması daha öncede belirttiğimiz gibi bir küçümsemedir. Burada iki dudak kenarının da geriye çekiliyor olması bastırılmış küçümsemeye güzel bir örnektir.

1.13’de çevirmenin İslamofobi konusunu hizmet hareketine getirmeye başlamasıyla birlikte Gül’ün eli burnuna gidiyor. Kişi aşırı gergin olduğu durumlarda ve yalan söylediğinde eline burnuna dokunma ihttiyacı hisseder. Burada Gül’ün birazdan Schmidt’in duyacaklarından endişe duyduğunu elini burnuna götürmesinden anlayabiliriz.

1.27’de ise çevirmen ” ajan, virüs ” gibi tabirler derken Gül duraksıyor ve sıcak nefes veriyor. Artık kaygı ve endişe en üst seviye diyebiliriz. İnsan aşırı kaygı anında 100 milisaniyelik bir sürede sıcak ve kısa nefes verme ihtiyacı hisseder.

1.30’da Schmidt’in ajan virüs tabirlerini duyması ile alt çenesinin düştüğünü görmekteyiz. Bu işaret mikro ifadelerde şaşkınlıktır. Bir saniyeden daha kısa sürdüğü için gerçek şaşkınlık olarak değerlendirilir.

1.41′ e geldiğimizde Gül Schmidt’e dönüyor ve gülüyor; ancak göz kenarları kırışmadığı için bu gülümseme sahte bir gülümsemedir. Aynı anda Schmidt’ te Gül’e gülümsüyor. Onun da göz kenarları kırışmadığı için bu da bir sahte gülümsemedir. Schmidt sahte gülümsemenin yanında kaş uçlarının yukarı kalkmasıyla ikinci bir mimik daha veriyor. Bu tepki şaşkınlıktır.

1.50’de ise Gül soruyu cevaplamaya başlarken Schmidt’te durumu düşünmeye başlıyor ve hemen sağ üst dudak kenarı yukarı kalkıyor. Mikro ifadelerde bu mimik tiksinme olarak adlandırılır.

2.01’de Gül açıklamaya devam ederken her ne kadar Schmidt Gül’ün söylediklerini anlamıyor olsa da, onun ses tonundaki düşük tempodan yola çıkarak söylenenlerin tatmin edici olmadığı düşüncesiyle sağ dudak kenarı kayıyor. Bu ifade tipik bir küçümsemedir.

2.02’de Gül’ün beden dili ve mimikleri arasında orantısızlık vardır. Daha açık anlatırsak duruş yönüyle el hareketleri arasında tutarsızlık vardır. Bu durumu mimik kayması olarak adlandırıyoruz. Kişi söylediği şeye kendisi inanmadığı durumlarda bu tip mimik kaymalarını yaşayabilir.

Videonun genelinde Gül’ün zor durumda kaldığını, Schmidt’in ise hayal kırıklığı yaşadığını söyleyebiliriz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir