Haftanın Mimiği: Fatih Terim ve Mimikleri

Dünya kupasına katılamamanın verdiği gazla Euro 2016 finallerine katılırız diye ümit etmişken yine hevesimiz kursağımızda kalacak gibi görünüyor. En son Letonya beraberliğinin ardından basın karşısına geçen Fatih Hoca mimikleriyle hiç konuşmadan da duygularını bizimle paylaştı.

terim

Gazetecilerin ilk sorusuyla Fatih Terim sağ dudak kenarını kontrolsüzce yukarı kaldırma ihtiyacı hissediyor. Bu tepki mikro ifadelerde kişinin içinde bulunduğu duruma gösterdiği ” Küçümseme ” tepkisidir. Bu ifadesiyle aslında Fatih Hoca’ nın Euro 2016 finallerine gitme ümidinin kalmadığını ifade edebiliriz.

 

terim 2

 

Terim’ in ikinci tepkisi ise; Milli Takım’ ın geleceğiyle ilgili yorum yaparken ortaya çıkıyor. Ağzı geriye doğru çekilirken, gözleri bir noktaya odaklanıyor. Mikro İfadelerde kişi korku duygusunu yaşadığı anda alt çene açılır ve geriye doğru çekilir. Aynı anda kişinin gözleri bir noktaya odaksız bir şekilde bakıyorsa bu tepki Üzüntü olarak değerlendirilir. Fotoğrafın genelinde Fatih Terim; aynı anda iki temel duyguyu; “Korku ve Üzüntü” birlikte vererek Milli Takım’ ın geleceğinin pek parlak olmadığını mimikleriyle bizlere ifade ediyor.

Umuyoruz ki, mucize de olsa işler yoluna girer ve futbolu böylesine tutkuyla seven bir ülke hakettiği sevinçleri yaşar.

1 cevap
 1. yusuf
  yusuf says:

  ilk fotoğrafta açık bir şekilde küçümseme örneğinini gördük. fakat kafasını yukarı kaldırıp hafif yana doğru eğmesi de onur ve gururu ifade ettiğini zannediyorum.yani fatih hoca bence bu haraket le ben yine 1 numarayım,asıl hayal kırıklığını yaşayan sizlersiniz…
  benim bundan önce galatasaray ın başındaydım siz beni bu göreve getirdiniz beni eleştirmeye de hakkınız yok diyerek bastırılmış öfke sinide dile getiriyor.
  benim bunlar şahsi düşüncelerimdir.
  saygılarımla

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir