Harika İzlenim Oluşturmanın 5 Yolu

ilk izlenim

İşyerinde ve özel hayatta ilk izlenim hayati önem taşır ve düşündüğümüzden daha hızlı gerçekleşir. Aslında sekiz ila on saniyede insanlar güvenirliliğinizi, kabiliyetinizi, sıcaklığınızı ve özgüveninizi yorumlar ve sizi, zihinsel olarak sevilebilir ya da sevilemez, güçlü ya da güçsüz, güvenilir ya da sahtekar biri olarak değerlendirdiğinde yaptığınız diğer her şeye bu filtreden bakarlar. İnsanların bu hızlı kararları almasına engel olmamız mümkün değildir, fakat bu kararların lehimize nasıl işleyeceğini öğrenebiliriz. İlk izlenimler çoğunlukla sözsüz ipuçlarından etkilenirler. Yapılan bir çok çalışma beden dilinin izlenimlerde söylediğiniz herhangi bir şeyden dört kat daha fazla etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır. Hepimiz canlı ve sempatik, bizi rahatlatan ve kendimizle ilgili iyi hissetmemizi sağlayan insanlarla birlikte olmak isteriz. Neyse ki bunlar çok önemli olan ilk saniyelerde sözsüz olarak yansıtacağınız özelliklerdir. Bu özellikleri 5 başlıkta topladım. Şimdi gelin birlikte harika izlenim oluşturmanın 5 yoluna daha yakından bakalım.


İlk olarak yaklaşımınızı ayarlamanız önemlidir. İnsanlar yaklaşımınızı düşündüğünüzden daha hızlı algılarlar. Bu yüzden takımınızla buluşmak için toplantı odasına girmeden önce ya da satış ziyareti için veya iş mülakatı için bir kişinin odasına girmeden önce durum hakkında düşünün ve yansıtmak istediğiniz yaklaşımla ilgili bilinçli bir karar verin. İnsanları çeken ve onları etkileyen; arkadaşça, mutlu, anlayışlı, sabırlı, cana yakın, samimi, yardımsever ve meraklı yaklaşımlardır. İnsanları uzaklaştıranlar ise kızgın, sinirli, sabırsız, sıkkın, korkmuş, kibirli, morali bozuk ve kuşkulu yaklaşımlardır.
Bir sonraki anahtar ise duruşunuzu kontrol etmektir. İdeal duruş şeklini içselleştirmeye çalışın. Omuzlarınızı kulaklarınıza doğru kaldırın, şimdi geriye çekin ve daha sonra aşağı bırakın. İşte bu duruş sizin ideal duruşunuzdur. Duruşunuzu dik bir şekilde tutmak, omuzlarınızı bu pozisyonda tutmak ve kafanızı yukarıda tutmak kendinizden oldukça emin olduğunuzu insanlara gösterir.

Üçüncü adım ise gülümsemektir. Gülümseme beynin en çok sevdiği yüz ifadesidir. Gülümseme karşınızdaki insanlara hoşgörünün, hoşça karşılamanın işaretidir. Dost canlısıyım ve cana yakınım mesajı verir. Burada size şöyle bir ipucu vereyim, odaya küçük bir gülümsemeyle girin ve insanlara baktıkça bunun daha da büyük bir gülümseme olmasına izin verin.
Dördüncü olarak göz teması kurmak önemlidir. Bir kişinin gözlerine bakmak enerjiyi aktarır ve açıklığı ifade eder. Küçük bir ipucu olarak; tanıştığınız herkesin ilk karşılaşmada göz rengini öğrenmeye çalışın. Bu hareket bakışınızın normalden daha uzun olmasını sağlayacaktır. Ayrıca göz teması kurarken kaşlarınızı hafifçe kaldırın. Kaşlarınızı hafifçe yukarı kaldırmak, ilginin ve arkadaşça yaklaşımın evrensel sinyalidir.
Son olarak ise öne yaslanın. Bir kişiye doğru yönelmek sizin onunla ilgili olduğunuzu ve ona odaklandığınızı gösterir fakat karşınızdaki kişinin kişisel alanına saygı duymayı unutmayın. Bu kişisel alan iş durumlarında kişiden yaklaşık olarak 50 cm uzakta durmak anlamına gelir. Sizin için bir ipucum daha var; biriyle tanıştığınızda ve kişi size ismini söylediğinde konuşma sırasında onun ismini tekrar etmeye çalışın ve bunu yaparken yavaşça kişinin koluna dokunun. Bu küçük dokunuşun güçlü etkisi kişinin ismini hatırladığınızdan ve ismini kullandığınızdan ötürü kişideki pozitif duyguları tetikler ve siz kişiye dokununca bu pozitif duygular dokunuşunuza bağlanır. İleride gerçekleştirilecek olan buluşmalarda tekrar yavaşça kişinin koluna dokunarak aynı iyi hisleri tekrar aktif edebilirsiniz.

Konferanslardan, eğitimlere, iş yemeklerine kadar tüm buluşmalar sizin için profesyonel ilişki kurmak ve bu ilişkiyi geliştirmek için fırsatlar barındırır. Yeni birisiyle tanışmayı planladığınız bir sonraki buluşmanız ne zaman? Bu çok önemli ilk saniyelerde pozitif etkiyi yaratacak olan sözsüz ipuçlar hakkında düşünerek nasıl algılanmak istediğinizin planını yapın ve uygulamaya geçirin.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir