İşe Maskeyle Gitmeye Ne Dersiniz?

chinese-masksjpg.jpg.size.xxlarge.letterbox

Birazdan okuyacaklarınız şaka değil. Geçenlerde okuduğum bir makalede Çin’ in Hebei eyaletinde bulunan bir şirket çalışanlarına haftada bir gün sözde “Gevşeme günü” yapıyor. Gevşeme gününün özelliği, çalışanlar o gün işe gelirken yüzlerine tebessüm eden maskeler takıyorlar. Amaç duygularını bir gün boyunca rahatlıkla ifade edebilmeleri. Ne kadar çözüm odaklı bir yaklaşım değil mi?

Asya kültürlerinde Batı kültürlerine oranla öfke ve tiksinme gibi agresif duygular sosyal gülümseme ( Sahte Gülümseme) ile daha çok maskelenir. Araştırmalar uzun süreli sahte gülümsemenin insan psikolojisini olumsuz yönde etkilediği yönünde. Tüm gün sahte gülümseyen insanlar, kendilerini hem rahatsız hissediyorlar hem de gerçek gülümsemeyi sık gösterenlere oranla daha sık hasta olmaya meyilliler.

Daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi Sahte ve Gerçek gülümseme arasında temel iki fark var. Gerçek gülümseme de; göz kenarları kırışıyor ve dudak kenarlarının yukarı doğru kalktığını görüyoruz. Sahte gülümseme de ise; göz kenarlarında herhangi bir hareketlilik olmazken, dudaklar düz bir form alır. Ben sosyal gülümsemeyi arabanın benzin ışığı yanarken, ışığın üzerini bir kağıtla kapatıp yola devam etmeye benzetiyorum. Benzin lambasının üzerini kapatmamız benzinin bitmeyeceği anlamına gelmez. Yolda kalmamak istiyorsak en yakın benzinliğe uğramakta fayda var. Sosyal gülümseme de yaptığımızda aynısı aslında. Sağlıklı çözüm; duyguları saklamaya çalışmak yerine açık ve anlaşılır şekilde  karşı tarafa iletebiliyor olmak.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir