Kadın ve Erkekte 6 Temel Yalan Belirtisi

17 Jan 2013 --- Businessman holding masks --- Image by © Liam Norris/cultura/Corbis

Image by © Liam Norris/cultura/Corbis

Bir günde ortalama 200 kere yalan söylediğimizi biliyor muydunuz? Peki herhangi kriminal bir suça bulaşmamış bir insanın 10 dakikada 3 kere yalan söylemesine ne dersiniz? Şaşırtıcı değil mi?

Yapılan bir çok araştırma günlük konuşmalarımızın % 25′ lik kısmını yalan söyleyerek geçirdiğimizi ortaya koyuyor. Neden yalan söyleriz sorusu bu yazının konusu değil. Bunu başka bir gün ele alacağım. Bugün sizlerle kadın ve erkekte yalan tepkilerini inceleyeceğiz. Baştan belirteyim yalan konusunda baylar biraz dezavantajlı durumda. Bol bol mesaj veriyorlar, anlayabilene.

Konuya girmeden önce karşınızdaki kişinin yalan belirtilerini yorumlarken en az iki ipucu aldıktan sonra yargıya varmanızı tavsiye ederim. Diğer türlü tek bir hareketten sonuca varmanız sizi yanıltabilir.

Buyurun başlayalım:

Yalan Söylerken Sırıtan Erkekler

Erkeklerin yalan sırasında anlamsızca gülümsemesidiğini birçok kez gözlemledik. Yalanını inandırmaya başladığını düşünen erkek içindeki coşkuyu tutamaz ve anlamsızca tebessüm etmeye başlar. Yalan hazzı olarak adlandırdığımız bu tepki kişinin karşısındakinden kendini daha zeki hissettiğinde- ki yalanını yedirmişse- ortaya çıkan bir mutluluktur aslında.

Gözlerini Kaçırıyorsa Yalan Söylüyordur!

Doğru bildiğimiz yanlışlardan bir tanesi de yalan söyleyen kişinin gözlerini kaçırmasıdır. Kadın ya da erkek farketmez, her iki cinste yalan söylerken gözleri kaçırmanın aksine yalan anında daha çok göz teması kurmaya çalışırlar. Yalanını bitirdikten sonra kişi gözlerini kaçırır. Yalan anında kişinin göz temasını yoğunlaştırmasının temel sebebi; yalanını kabul ettirip ettirmediğini gözlemleme ihtiyacıdır.

Gözüme Kirpik Kaçtı

Özellikle kadınların yalan anında sık başvurduğu bir yöntemdir. Yalan söyleyen bayan elini göz bölgesine dokunma ihtiyacı hisseder. Burada kişinin göz bölgesine dokunmasının altında yatan etken, utanma veya suçluluk durumunda yüzünü kapatma isteğinin bir sonucu olarak karşımıza çıkar.

Burnum Kaşındı!

Pinokyo’ nun burnunun uzamasının mantığı buradan gelir aslında. Erkeklerin burun bölgesindeki sinir dokusu, yalan anında stres seviyesinin yükselmesiyle hafifçe gıdıklanır. Ve erkek elini burnuna dokunarak rahatlamaya çalışır. Bazen bir tik olarak sürekli elini burnuna dokunduran erkekleri suçsuz yere itham etmemenizi ayrıca belirtmeden geçmiş olmayalım.

Gözler Yalan Söylemez!

Hem kadın hem de erkekte yalan anında ortaya çıkan temel tepkilerden bir tanesi de göz kırpma sayısıdır. Normalde dakikada ortalama 8 ila 20 kere gözümüzü kırparken, yalan anında bu sayı 80 ila 100′ e kadar çıkar. Dünyanın en iyi yalancısı dahi olsa, kişinin göz kırpma sayısını kontrol etmesi neredeyse imkansızdır.

İstanbul’ u mu Dinliyorum Gözlerim Kapalı ?

Karşınızdaki kişiye soru sorduğunuzda cevap vermeden önce gözlerini kapatıp ortalama 2 saniye o şekilde kalıyorsa, bu tepki büyük bir yalanın gelebileceğinin habercisidir. Kadın ve erkekte görülebilen bu tepki, savuma davranışı olarak değerlendirilir. Tedirginlik yaşayan ya da endişeli olan kişinin ruh halini yansıtır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir