Kaliteli İletişim İçin 2 İpucu: Mimikleri Yönetmek ve Göz Teması

al-pacino

Al Pacino, Şener Şen, Jim Carrey ya da Uğur Yücel. Bu oyuncuları diğerlerinden ayıran en belirgin özellik nedir diye bir soruyla karşılaşsak sanırım vereceğimiz en yerinde cevap çok iyi oyuncu olmalarıdır. Peki sorumuzu biraz daha derine inerek detaylandırıp, iyi oyunculuklarını neye borçludurlar diye sorsak sanırım rollerindeki karaktere inanılmaz iyi uyum sağladıklarını ve oynadıkları karakteri çok iyi canlandırdıklarını söyleyebiliriz. Özetle oynadıkları karakteri içlerinde yaşarlar ve sonra o karakteri yüzlerine çok iyi yansıtırlar. İster iş hayatı, isterseniz günlük hayatta olsun benzer durum bizler içinde geçerlidir aslında. Söylediklerimizin gerçekçi algılanması ve bizlerin etkileyici görünebilmemiz için yüz ifadelerimizin duygularımızla eşleşmesi gerekir.

Karşınızdaki kişiye mesajınızı sunmanıza yardımcı olması için yüz ifadelerinizi yani mimiklerinizi olabildiğince sık kullanın. Yüz ifadelerini kullanmanın etkili yolu, konuşurken konuştuğunuz şeyi gözünüzün önünde canlandırmak, onu hayal etmektir. Zihninizde, konuştuklarınızı gerçek hayata yansıtan resimler oluşturun. Bu resimlerle bağlantı kurmak ve onlara odaklanmak an içerisinde kalmanızı ve sunduğunuz mesajla uyumlu yüz ifadelerini göstermenizi sağlar. Bu da karşınızdaki kişinin sizinle aynı duyguları yaşamasını ve mesajınızı kabullenmesini sağlar.

Yüz ifadelerinizle eşleşmeyen yani duyguyla ifadelerinizin uyumsuz olduğu konuşmalar yapmanız ise karşı tarafa karmaşık mesajlar gönderir. Bir örnekle açıklayalım. Bir sunumu ya da bir konuşmayı açan bir konuşmacı olduğumu hayal edin. “Herkese günaydın! Bugün burada olmaktan çok mutluyum.” derken, söylediğim kadar mutlu gözükmüyorum ve aslında hiç de neşeli değilim. Sözlerimle yüz ifadelerim eşleşmedi ve beden dilimle de yorgun ve bitkin bir görüntü verdim. Anında benim ne söylediğimden çok, yüz ifadelerime ve beden dilime odaklanır benimle ilgili olumsuz yargıya varırsınız değil mi? Başka bir konuşmada ise: “Herkese günaydın! Bugün burada olmaktan çok mutluyum.” derken yüzümde kocaman bir gülümseme ve kendimden emin dik bir duruşa sahibim. İşte şimdi yüz ifadelerim ve beden dilimle, vermiş olduğum mesaj eşleşmiş oldu. İkna edici olmak ve insanların söylediklerinize ilgi göstermesini istiyorsanız her zaman ruh halinizin, ses tonunuzun ve söylediklerinizin mimiklerinize yansımasını sağlayın.

Yüz ifadeleriyle karşı tarafa duyguları iletememenin dışında, insanlar inandırıcılıklarını baltalayan başka eğilimlere de sahiptir. Örneğin, ben sizinle yüz yüze konuşurken yukarılara bir yere bakıyor olsam yani sizinle göz teması kurmuyor olsam beni nasıl tanımlarsınız? Özgüvenli, bilgili, iletişime açık olduğumu söyler miydiniz? yoksa benim odaklanmamış ve ilgisiz olduğumu mu düşünürdünüz? Yüksek ihtimalle ikincisini onaylayacaksınızdır. Peki neden? Çünkü her ne kadar fiziksel olarak sizinle birlikte olsam da gözlerimin odaklandığı yer siz değilsiniz. İnsanlar yukarı baktıklarında konudan uzaklaşmış ve ilgisiz olarak yorumlanırlar. İnsanlarla konuşurken yukarı bakmak çoğumuz için alışılmış bir harekettir ve her gün yaparız. Fakat gözlerimizin yukarı baktığı bir yüz ifadesi, bizim kuşkulu olduğumuz izlenimini uyandırır.

Peki, gözlerimizin aşağı doğru baktığı bir yüz ifadesi bizi nasıl gösterir? Şimdi benim sizinle konuşurken gözlerimi sürekli aşağı yönde tuttuğumu düşünün. Sizce şu an ne hakkında düşünüyorum? Akşam yemekte ne var acaba? Fakat siz benim derin düşüncelerde olduğumu düşündünüz. Aşağı bakmak ve dalıp gitmek bizim düşünceli ve sıklıkla üzgün görünmemizi sağlar. Muhatabınızla yapacağınız görüşmelerde göz teması kurmamak, belirsizlik anlamı taşır ve iletişimi zedeler. Konuşurken aşağı ya da yukarı bakmayı bir kenara bırakın. Olabildiğince karşınızdaki kişinin gözlerine bakmaya ve onunla kaliteli iletişimde kalmaya istekli olun, alacağınız pozitif sonuçlar sizi gerçekten şaşırtacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir