Koalisyon Hayal, Seçim Gerçek!


Hükümet kurma süreci kapsamında, Ak Parti ile CHP heyetleri arasında gerçekleştirilen görüşmelerin beşincisi yaklaşık 7 saat sürdü. Görüşmenin ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç açıklamalarda bulundu.

Haluk Koç; görüşme sonuçlarını Kemal Kılıçdaroğlu’ na sunacaklarını belirtti. Bu hafta sizlerle görüşme sonuçlarının ihtimallerini heyetin beden ve mimik tepkilerinden yorumlayacağız.

Buyurun başlayalım;

1

Hemen ilk saniyelerde heyetin genel görüntüsünden bir gerginlik gözlemliyoruz. Bilinçli olarak hareketsiz kalmaya çalışırken, ellerini özellikle Selin Sayek Böke ve Akif Hamzaçebi’ nin ellerini birbirine dokunarak iç gerginliklerini bastırmaya çalıştıklarını görebiliyoruz. Aslında bu fotoğraf bile tek başına görüşmelerin sonuçsuz kaldığının bir isbatı.

Ekran Resmi 2015-08-05 14.31.50

Ayrıca Selin Sayek Böke’ nin gülümsemeye çalıştığını ancak göz kenarlarının hiçbir şekilde kırışmadığını dudak formunun düz olduğunu gözlemliyoruz. Şayet göz kenarları kırışmış ve dudak kenarları yukarı kalkmış olsaydı sizlere iyi haberler verebilirdim.

Ekran Resmi 2015-08-05 14.32.58

11. saniyeye geldiğimizde ise; Haluk Koç “ Oldukça yoğun bir görüşme trafiği oldu.” Derken çenesi yukarı doğru kalkıyor ve alt dudağı öne çıkıyor. Bu tepki Mikro İfadeler’ de Üzüntü duygusuna karşılık gelir. Yoğun geçen görüşme trafiğinin sonuçlarından Üzüntü duyduğunu ifade edebiliriz.

 

22. saniyede ise; “ Sonuçta Türkiye’ nin karşı karşıya kaldığı sorunlar” derken derin nefes alma ihtiyacı hissediyor. Kişinin sesli nefes alması, endişe duygusunu yoğun yaşadığının bir göstergesidir. Haluk Koç’ un hükümet kurulamama konusunda ya da en azından kurulacak bir hükümette bulunamamaktan endişe duyduğunu söyleyebiliriz.

Ekran Resmi 2015-08-05 14.35.04

2.00’ da Haluk Koç konuşmasını toparlarken; “ Biz bize verilen görevi..” derken sağ dudak kenarının kaydığını gözlemliyoruz. Kişinin sağ ya da sol dudak kenarının 1 saniyeden daha hızlı bir zamanda kayması Mikro İfadeler’ de Küçümseme duygusuna karşılık gelir. Peki burada Haluk Koç neden küçümsüyor? Benim yorumum; sonucu belli bir çalışma ya da görevi sürpriz olmadan bitiriyor olmanın verdiği duyguyu yüzünde yansıtıyor diyebiliriz. Yani zaten bu görüşmelerden bir sonuç çıkmayacaktı ve gördüğünüz ya da ilerleyen günlerde göreceğiniz gibi bir sonuç çıkmadı.

 

Videonun geneline baktığımızda ise; hem Haluk Koç’ un hem de görüşme heyetinin CHP – AKP birlikteliğini çok sıradışı bir durum olmazsa mümkün görmediklerini ve yakın zamanda sandığa gideceğimizi beden ve mimik tepkileriyle ifade ettiklerini gözlemliyoruz. Umarım her ne olur ise, ülkemiz için en faydalı şekilde sonuçlanır ve bu zor günleri bir an önce atlatırız.

2 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir