Koalisyon ve Ötesi: Kılıçdaroğlu’ nun Beden Dili

Koalisyon tartışmaları son sürat devam ederken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim sonuçlarına değindi ve ”Seçim sonrasında yüzde 40’lık ve 60’lık denge oluştu. Ve hükümet kurma görevi yüzde 60’lık bloka düşüyor. İlkelerimizi koyalım o çerçevede bir araya gelelim. Oturalım, adam gibi hükümet kuralım” dedi. Bugün sizlerle Kemal Kılıçdaroğlu’ nun koalisyon açıklamalarını yorumlayacağız. Buyurun başlayalım..

Yoruma girmeden önce, tüm video boyunca Kemal Kılıçdaroğlu’ nun ellerini sık kullandığını, hissettiği duyguları elleriyle net bir şekilde belirttiğini ifade edelim.11. saniyeden itibaren Kılıçdaroğlu avuç içlerini sıklıkla bizlere gösteriyor. Beden dilinde avuç içlerinin gösterilmesi ben temizim, benden size zarar gelmez vurgusunun altını çizmek için bilinçli yapılan bir davranıştır. Avuç içlerini göstermenin dışında 5. saniyeden itibaren gözlemlediğimiz; özellikle sol elin ön planda olması. Şayet kişi sağ elini kullanan biriyse -ki Kılıçdaroğlu’ da öyle- ve konuşma sırasında yazı yazdığı elin zıttı yani sol el ön plandaysa bu tepki kişinin o an negatif duygulara sahip olduğunu, agresif olabileceğini bizlere haber verir. Solak olanlar için tabi ki durum tam tersi yöndedir.

Ekran Resmi 2015-06-15 17.16.17
9. saniyeye geldiğimizde “ Toplumun ortaya koyduğu bir denge oluştu.” derken, Kılıçdaroğlu’ nun dudaklarının ağzının iç bölgesine doğru kıvrılmış olduğunu görüyoruz. Mikro ifadelerde bu tepki Öfke duygusuna karşılık gelir. 60’ a 40’ lık bu sonuçtan çok da memnun olmadığını, hatta bu sonucun içinden çıkılması zor bir hal almış olmasına öfke duyduğunu ifade edebiliriz.

Ekran Resmi 2015-06-15 16.10.47
35. saniyede ise; Kemal Kılıçdaroğlu; “ Toplumun beklentilerine uygun bir irade ortaya koymak istiyorsak” derken avuçlarını birbirine yapıştırıyor. Mikro tepkilerde avuçların birbirine yapıştırılması “Bekleme-Dua” jesti olarak değerlendirilir. Kişinin ümitsizliğe düştüğünün, karşısındakini ikna edemediğinin beden tepkilerine yansımasıdır. Kılıçdaroğlu’ nun bu jestle özellikle MHP ve HDP’ den uzlaşı ricasında bulunduğunu ancak ümidinin çok da kalmadığını söyleyebiliriz.

Ekran Resmi 2015-06-15 16.12.27
1.28’ e geldiğimizde ise; “ Koalisyon tartışmalarının da eski alışkanlıklardan kalan bir anlayışla sürdüğünü görüyorum.” derken sol elini karın bölgesine götürüyor. Bu tepki kişinin kendini güven altına almaya çalıştığı anda gösterdiği bir zayıflık belirtisi olarak yorumlanır. Zaten hemen 1.32’ de stres seviyesinin yükseldiğini dudaklarını yalayarak bizlere gösteriyor.

Ekran Resmi 2015-06-15 17.16.49
Son olarak 1.40’ da ise “ Kim kiminle koalisyon kuracak, ilkeler ve öncelikler konuşulmuyor.” Derken sol kaşının yukarı kalktığını görüyoruz. Bu tepki Mikro İfadeler’ de Küçümseme duygusunun bastırılmaya çalışıldığında ortaya çıkan bir tepkidir. Özellikle erkeklerin vermiş olduğu bir tepki olan tek kaşın yukarı kalkması bir saniyeden uzun sürüyorsa İlgi, bir saniyeden daha hızlı gelişiyorsa Küçümseme olarak ifade edilir. Kemal Kılıçdaroğlu bu tepkiyi göstererek kendisini diğer liderlerden daha ilkeli ve ülkesini düşünen biri olarak görüyor.

Videonun geneline baktığımızda ise; Kemal Kılıçdaroğlu’ nun birleşme çağrısı yapıyor olmasına rağmen işlerin yolunda gitmediğini ifade edebiliriz. Ayrıca koalisyon olasılıklarının da çok sıradışı bir durum olmazsa masada kaldığını, bizleri yine bir seçimin beklediğini ifade edebiliriz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir