Liderlik Duruşu Nasıl Kazanılır?

merkel-durus%cc%a7u

Yeni yönetici olmuş Ozan, ilk kez yönetim kurulu toplantısına katılmıştı. Toplantı bittiğinde patronu onu kenara çekti. “Bunu bir daha asla yapma.” dedi. “Ne kadar yorgunsun, kambur duruyorsun ve toplantıyla uzaktan yakından ilgin yokmuş gibi davranıyorsun.” “Ama ilgileniyordum, her kelimeyi duydum.” diye ısrar etti Ozan. Patron: “Gözlerime mi inanayım yoksa sana mı? Toplantıda değilmiş gibiydin. Bir lider gibi görünmüyordun.” dedi. Ozan başını öne eğerek çaresizce patronunun söylediklerini kabullenmek zorunda kaldı.

Beden dili ve duruş, lider gibi algılanmada önemli rollere sahiptir. Bu yazımda sizlerle liderlik duruşunuzu geliştirmek için kullanabileceğiniz üç ipucundan bahsedeceğim.

oturus%cc%a7

1- Öncelikle, dik oturun. Hatta şimdi hemen deneyin. Bacak bacak üzerine atarak bir sandalyeye oturun. Dirseklerinizi belinize getirin. Ellerinizi birleştirin ve dizlerinizin üzerine koyun. Ve daha sonra yavaşça omuzlarınızı düzeltin. Ardından şöyle söyleyin: “Özgüvenli ve güçlüyüm.” Bu duruşla birlikte, çoğu insan siz söylemeseniz de sizi güçlü ve özgüvenli olarak değerlendirecektir.  Bu duruş yalnızca insanların sizi algılamasını değiştirmeyecek, ayrıca kendinizle ilgili hissettiklerinizi de etkileyecektir. Ohio Eyalet Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma; düzgün bir şekilde oturan insanların bir iş başvurusu için yazdıkları kendi özelliklerine daha çok inandıklarını ortaya koyuyor. Düzgün bir şekilde oturmayan insanlar ise kendi ifadelerini daha az geçerli ve gerçek dışı buluyorlar.

2- İkinci ipucu ise alan kullanımıyla ilgilidir. Sözsüz liderlik tavrı, alandaki yükseklikle doğru orantılıdır. Ne demek istediğimi bir örnekle açıklayayım. Bir toplantıda aynı boyda iki yöneticiyi gözlemlemiştim. Her ikisinin de bilinçsiz bir şekilde uzunluk algısını artırmak için bedenlerini germeye çalıştıklarını gördüm. Eğer bir toplantı masasının etrafında oturuyorsanız, konuşurken ayağa kalkın ve en azından o an için bile olsa odadaki en uzun kişi haline gelerek anlık bir avantaj kazanın. Şayet ayağa kalkmak gibi bir imkan yoksa eşyalarınızı masanın üzerine yayarak, daha fazla alan talep eder, insanların kafasında otorite taslağı oluşturabilirsiniz.

3- Son olarak ise özgüven hareketlerini kullanın. Söylediklerinizi destekleyen el hareketlerinizle; enerji, heyecan ve tutku gibi duyguları karşınızdaki insanlara gösterebilirsiniz. Ellerinizi kullanırken gereğinden fazla yapılan el hareketleri özellikle de eğer elleriniz omuzlarınızın üzerindeyse kontrolden çıkmış, daha az güvenilir ve daha güçsüz görüntüler oluşturabilir. Kesinlik ve otorite görüntüsü; elleri bel seviyesinde tutularak yavaş ve kontrol edilen hareketlerle elde edilir.

merkel

Muhtemelen kule hareketini (konumda uzmanım duruşu) görmüşsünüzdür. Literatüre Merkel duruşu olarak geçmiştir. Bu hareket yöneticilerin, politikacıların favori hareketidir ve kendinden eminlik, kendine güven mesajı verir. Önemli bir noktanın altını çizerken oldukça etkili olabilir ancak kule hareketini kullanacaksanız bunu tedbirli ve samimi yapmaya çalışın. Bu hareketi çokça yapan liderler samimiyetsiz görünürler. Elleri ve kolları göğsün önünden uzak bir yerde hareket ettirmek yüksek derecede özgüven ve konuya hakim mesajı göndermenin güzel bir yoludur. Kollarınızı ne kadar sık bağlarsanız ya da ellerinizi birbirine ne kadar sık kenetlerseniz o kadar çok kendinizi korumak ya da savunmak zorunda olduğunuzu göstermiş olursunuz.

Bir sonraki toplantıya katıldığınızda liderlik tavrınızla ilgili beden dilinizin ne söylediğini bir düşünün. Kendinize şu soruyu sorun: “Bir lider gibi mi gözüküyorum?” Ardından duruşunuzla ilgili küçük değişiklikler yapmaya çalışın. Belki daha dik oturmalı, daha fazla alan kaplamalı ya da hareketlerinizi daha yumuşak yapmalı böylece beden dilinizin liderlik konumuna geçmesine izin vermelisiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir