Mirgün Cabas – Savcı Sayan Atışması!

CNN Türk’te yayınlanan Mirgün Cabas’ın sunuculuğunu yaptığı Her Şey programında ortam gerildi. AK Parti İzmir 2. bölge 7. sıra adayı, eski CHP’li Savcı Sayan’ın konuk olduğu programda Sayan ve Cabas sert tartışmaya girdiler. Sayan’ın CNN Türk’e yüklenmesiyle başlayan tartışma, Mirgün Cabas’ın Savcı Sayan’ı yayından almasıyla son buldu. Bu hafta sizlerle ikilinin sıcak tartışmasından görüntüleri birlikte inceleyeceğiz. Buyurun başlayalım:

Ekran Resmi 2015-04-14 11.55.07

38. saniyede Mirgün Cabas, Cumhuriyet Halk Partisinde Deniz Baykal’ ın ardından göz yaşı dökmeniz ve şimdi Ak Parti’ den aday olmanız yadırganıyor bunu nasıl açıklıyorsunuz? derken başı öne doğru gidiyor ve dudaklarını birbirine bastırma ihtiyacı hissediyor. Bu iki tepki Mikro İfadeler’ de Öfke duygusuna karşılık gelir. Cabas’ ın Savcı Sayan’ ın adaylığına öfkelendiğini ve ve bu duygunun tartışmanın alevleneceğinin habercisi olduğunu söyleyebiliriz. Öfke tepkisinin ardından Mirgün Cabas, elleriyle dudaklarını yaklaşık 20 saniye kapalı tutuyor. Bu tepki de kişinin duygularını kontrol etmek için başvurduğu bir tepkidir. Özellikle çocukların şaşırdıklarında ağızlarını elleriyle kapatmaya çalışması da benzer bir tepki olarak değerlendirilir.

Ekran Resmi 2015-04-14 11.39.18

1.28 geldiğimizde, Savcı Sayan; “CHP’ nin sizin medya grubunun eline geçeceğini bildiğim için.” dediği anda Mirgün Cabas’ ın üst dudakları yukarı kalkıyor. Kişinin üst dudağının yukarı kalkması Mikro İfadeler’ de davranışa karşı verilen bir tiksinme olarak değerlendirilir.

Mirgün Cabas, Savcı Sayan’ ın açıklamasına tiksinme duygusuyla karşılık veriyor. 1.52’ den itibaren Cabas’ ın “Asgari etik kurallarını çiğnemeden birbirimizle muhatap olalım.” sözüyle birlikte Sayan’ ın stres seviyesinin yükseldiğini ve göz kırma hızının farkedilir şekilde arttığını gözlemliyoruz. Normal şartlarda bizler dakikada ortalama 8 ila 20 kere gözlerimizi kırparken, stres seviyemizin artmasıyla bu sayı dakikada 80 ila 100’ e kadar çıkar.

Ekran Resmi 2015-04-14 12.25.57

2.16’ da ise; Sayan, “ Siz bu ülkenin birliği, beraberliği için hiç çaba sarfetmediniz.” derken Cabas’ ın gülümsediğini görüyoruz. Ancak gülümserken göz kenar kasları kırışmıyor ve dudakları düz bir form alıyor. Bu iki ipucu Cabas’ ın gülümsemesinin gerçek olmadığını bizlere açıkça göstermiş oluyor.

Ekran Resmi 2015-04-14 11.45.28

Son olarak 2.51’ de Mirgün Cabas’ ın “ Siz bu kadar makbul bir insan olsaydınız, sizi 7. sıraya koymazlardı herhalde. “ demesiyle birlikte, Savcı Sayan’ ın üst göz kapakları açılıyor ve ardından dişlerini birbirine kenetliyor. Üst göz kapakların açılması Mikro İfadeler’ de Şaşkınlık duygusuna karşılık gelir. Savcı Sayan, Mirgün Cabas’ ın böyle bir yorum yapacağını düşünmezken, yorumun gelmesiyle şaşırıyor. Dişlerin birine kenetlenmesi ise; tahmin edeceğiniz gibi yoğun bir Öfke belirtisi olarak değerlendirilir.

Videonun geneline baktığımızda, henüz programın başlamasıyla, özellikle Mirgün Cabas’ ın verdiği Öfke tepkisinin iyi şeyler olmayacağının habercisi olduğunu, karşılıklı restleşmelerle tansiyonun iyiden iyiye arttığını ifade edebiliriz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir