Nevşin Mengü Şaşırmadı, Korktu!

Bu hafta ülkemiz, Bülent Arınç ve Melih Gökçek arasındaki söz düellosuna sahne oldu. Karşılıklı atışmalar sürerken hiç beklemediğimiz bir anda Bülent Arınç’ ın sert çıkışı hepimizi şaşırttı. En çok da CNN Türk sunucusu Nevşin Mengü’ yü. Bu hafta sizlerle Bülent Arınç’ ın açıklamasının ardından şaşırıp kalan? Nevşin Mengü’ nün mimiklerini yorumlayacağız. Buyurun başlayalım.

Hemen videonun başlamasıyla birlikte Nevşin Mengü’ nün şaşırdığını düşünebilirsiniz. Kaşları yukarı kalkıyor, gözleri büyüyor ve ağzı açılıyor. Tüm bu tepkiler Mikro İfadeler’ de Şaşkınlık duygusuna karşılık gelir ancak Korku duygusunda da benzer tepkileri verdiğimizi unutmayalım.

Mikro İfadelerde korku ve şaşkınlık birbirine çok karıştırılan iki duygudur. İki duyguyu birbirinden ayırmak için öncelikle bakmamız gereken nokta duygunun süresidir. Şaşkınlık duygusu 1 saniyeden daha az bir zamanda gerçekleşirken diğer duygular daha uzun sürebilir.

Ekran Resmi 2015-03-26 20.54.49

Nevşin Mengü’ nün vermiş olduğu tepki 1 saniyeden daha fazla sürüyor. Aynı zamanda Şaşkınlık duygusunu yaşarken biz insanlar gözlerimizin üç beyazını göstermeyiz. Gözün üç beyazı korku duygusunu yaşadığımızda ortaya çıkar. Gözün üç beyazı dediğimiz bölge göz içerisindeki sağ, sol ve korku anında ortaya çıkan göz bebeğinin üst kısmındaki beyaz bölgedir. Son olarak korku anında alt çene geriye doğru çekilir. Nevşin Mengü’ yü gözlemlediğimizde az da olsa, alt çenesini geriye doğru çektiğini gözlemleyebiliriz. Alt çenenin geriye gitmesiyle boyun kasları da hareketlenir. Mengü’ nün boyun kaslarının gerildiğini de görebiliriz. Bu görüntüyle aslında, Bülent Arınç’ ın sert çıkışının Nevşin Mengü’ yü şaşırtmadığını aksine korkuttuğunu ifade edebiliriz.

Ekran Resmi 2015-03-26 20.56.10

Ayrıca 25. saniyeye geldiğimizde Melih Gökçek Ahmet Hakan’ ın konuğu olacak derken ortalığın daha da kızışacağını düşünüyor. Aynı korku tepkisi bu defa daha belirgin bir şekilde Nevşin Mengü’ nün yüzünde kendini gösteriyor.

3 cevaplar
 1. ömer kızılırmak
  ömer kızılırmak says:

  Ben yorumlarınızın büyük bir kısmına katılmıyorum.
  Özellikle kaşını kaldırma hareketinin, bir iç duyguyu bastırmak için (büyük ihtimalle, mutluluk) , şaşırmış izlenimi vermeye çalışmak için kullandığını düşünüyorum, ses tonunun hızlıca kalınlaşmaya yönelmesi de bunun göstergesi.
  Kaldı ki Melih Gökçek’İn katılmayacağı bilgisine sahip olduğunu anlıyoruz. Çünkü baş hareketinin yönünü değiştirirken “bir değişiklik olmazsa” ifadesiyle örtmeye çalışırken, tam tersine gün yüzüne çıkartmış oluyor.

  saygılar
  ömer

  Cevapla
 2. Cmbsrn
  Cmbsrn says:

  Özellikle Şaşırma ifadesinin söylenilenleri ilk kez duyduğunda oluşacağı kanısındayım. Burada bu kadın öfke değil şaşırma mimiğini taklit etmek istemiş ama başarılı olamamış diye düşünüyorum.

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir