Şaşkın Damadın Mimikleri

Geçen haftanın hit videolarından şaşkın damadı bir çoğumuz izlemiştir. Milas Belediyesinde görevli nikah memuru, usul gereği gelin adayına “Hiçbir baskı altında kalmadan evlenmeyi kabul ediyor musunuz?” diye sordu. Gelinin “Evet” cevabının ardından nikah memuru aynı soruyu, damat İsmail Üstün’e yöneltti. Damat gülümseyerek ve sonucunu hesaplayamadan “Hayır” cevabı verdi.
Damadın cevabına sinirlenen nikah memuru, masadaki evraklarını toplayıp “Şakayı başkasının yanında yaparsın” diyerek salonu terk etti. Sevgili damadımız, şaka yaptığını söylese de memurun dönmemesi üzerine gelin damada “Aferin, çok güzel oldu” diye tepki gösterdi. Bu hafta sizlerle gelin ve damadın mimiklerini inceleyeceğiz. Buyurun başlayalım.

Ekran Resmi 2015-11-11 12.18.42

40. saniyede sevgili damadımız nikah memurunun sorusuna “ Hayır “ dedikten sonra sol omzu çok hafifte olsa yukarı kalkıyor. Kişi yalan söylediğinde sağ ya da sol omuz tek taraflı olarak yukarı kalkar. Aslında damadımız şaka yapıyor olsa da beden hemen mikro tepkiyle yalan söylediğini bizlere gösteriyor. Aynı saniyeler içerisinde damadın, hayır demesinin ardından gözlerini nikah memuruna dikip dudaklarını bastırdığını gözlemliyoruz. Söylenen sözün ya da verilen tepkinin ardından muhatapa gözlerini dikme bir bekleme jestidir. Kısaca damat esprisine, nikah memurundan onay bekliyor. Bu sırada dudaklarını bastırması o an yaşamış olduğu duyguyu yani mutluluğunu kontrol etmeye çalıştığının göstergesidir.

Ekran Resmi 2015-11-11 12.19.21

Ekran Resmi 2015-11-11 12.19.40

Ancak afacan damadımızın tepkisi ters tepiyor ve nikah memuru şakayı başkasına yap diyerek evrakları topluyor. 44. saniyede damadımız nikah memurunun gidyor olmasına gerçekten şaşırıyor. Alt çene aşağı düşüyor, üst göz kapakları açılıyor ve gözler büyüyor. Eğitimlerimde hep vurgularım: Kişi şayet Şaşkınlık duygusunu yaşamışsa ardından gelecek mikro ifadeye bakmamız gerekir. 3 temel ifade yani; Korku, Mutluluk ya da Öfke duygularından biri mutlaka gelir. Damadımızın şaşkınlığının ardından kaşları birleşiyor ve aşağı iniyor. Bu tepki damadın Öfke duygusunu yaşadığını göstermekte.

Ekran Resmi 2015-11-11 11.21.37

Videonun belkide en can alıcı kısmı ise; 46. saniyede gelinin tepkisi. Tamam kadınlar esprili erkeklerden hoşlanır ancak buradaki küçük şirinlik nikahın iptal olmasına sebep olmuş durumda. Nikah memurunun evrakları toplamasıyla, gelinimiz damada doğru yöneliyor ve üst dudaklarını bilinçsizce yukarı kaldırıyor. Üst dudakların yukarı kalkması mikro ifadelerde davranışa verilen Tiksinme olarak yorumlanır. Ve eğer muhatabınız size bu tiksinme tepkisini veriyorsa durum pek iç açıcı olmayabilir. Hatırlayalım “ Eşinizle Aşkınızı Tazelemek İçin Mimiklerine Dikkat Edin! “ adlı yazımda psikolog John Gottman eşler arasında birbirlerine karşı gösterilen Tiksinme duygusu ayrılık habercisi olabilir demişti.

1 cevap
  1. Cmbsrn
    Cmbsrn says:

    Kadının evet dedikten sonraki ifadesine de bakmanızı öneririm en can alıcı kısım orası gibime geldi. Kadın evet derken adama bakıyor ve yüzünde tiksinme ifadesi var. Kadının evlilik için pek istekli olmadığını görüyorum.

    Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir