Selahattin Demirtaş’ ın Beden Dili

Malum seçimleri tamamladık. Sürpriz sonuçların ardından parti başkanları koalisyon alternatiflerini değerlendirmeye başladılar. Seçimin kuşkusuz en sürpriz partisi HDP oldu.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, seçim sonrasında CNN International’ın programcısı Christiane Amanpour’ a konuştu. Demirtaş, HDP’nin barajı geçerek meclise girmesinden sonra çözüm süreciyle ilgili değerlendirmede bulundu. Bir çoğumuzun kafasındaki HDP’ nin nasıl bir yol izleyeceğiyle ilgili sorulara cevap vermeye çalıştı. Bugün sizlerle HDP Eş Genel Başkanının çözüm süreci hakkında söylediklerini yorumlayacağız. Dikkat çekici ve şaşırtıcı tepkiler verdiğini şimdiden belirtelim ve buyurun başlayalım;

Çözüm sürecinin bu dönemle bağlantısından bahsettikten sonra, 20. saniyeye geldiğimizde Selahattin Demirtaş; Öcalan’ ın grupların hazır olduklarını ve silah bırakmak için bu çağrıyı yapacağını söylediğini belirtirken üç temel mikro tepki veriyor. Bu tepkilerden ilki tek taraflı omuz silkme. Kişi söylediği şeye kendisi inanmadığında tek taraflı omuz silkme tepkisini gösterir. İkinci tepki ise; omuz silkmenin hemen ardından yutkunma belirtisi veriyor olması. Özellikle karşı tarafı inandırma noktasında endişe duyan kişilerin vermiş olduğu yutkunma tepkisi tek taraflı omuz silkmeyi destekleyen ikinci bir mikro beden hareketiyken, son olarak Öcalan’ ın yorumunu ifade ederken, bakışlarını tek noktada sabit tutması yine diğer iki tepki gibi inanılmama kaygısı ve kişinin söylediklerine kendisinin inanmadığının bir belirtisidir. Zaten bu üç temel tepkinin ardından 22. Saniye de dudak kenarları aşağı iniyor ve dudakları ters U şeklini alıyor. Bu iki tepki Mikro İfadeler’ de Üzüntü duygusuna karşılık gelir.

Ekran Resmi 2015-06-09 15.49.16

26. saniyeye geldiğimizde ise; Selahattin Demirtaş; koşullar ne olursa olsun, barışçıl çözümü destekleyeceğiz derken, yeniden tek taraflı omuz silkme tepkisi gösteriyor. Aynı anda sol aşağı bakma ihtiyacı hissediyor. Az önce de bahsettiğimiz gibi; tek taraflı omuz silkme kişinin söylediğine kendisinin inanmadığının bir belirtisiyken, gözlerin sol aşağı kaçıyor olması Mikro İfadeler’ de kişinin söylediklerinin gerçekçi olmadığının bir belirtisidir.

Ekran Resmi 2015-06-09 15.53.11

Videonun geneline baktığımızda, belki Selahattin Demirtaş bireysel olarak silahların bırakılmasını ve çözüm sürecinin kesintiye uğramadan devam etmesini istiyor olsa da, bu süreçte tek karar vericinin kendisi olmadığını Mikro Beden tepkileriyle bizlere gösteriyor.

2 cevaplar
  1. Ahmet Kıvanç Babuşcu
    Ahmet Kıvanç Babuşcu says:

    Kişinin sol aşağıya doğru bakması “Yaşanmış geçmişi hatırlamak” ile alakalı değil midir? Şayet baş kısmı ile sol aşağıya baksaydı utanç ifadesi ile tanımlanabilirdi. Ancak sadece göz ile sol aşağı bakmak dokunsal bir anıyı hatırlamak anlamını taşımaz mı?

    Geri dönüşünüzü bekliyor, şimdiden teşekkür ediyorum.

    Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir