Tayyip Erdoğan’ ın Beden Dili

Tayyip Erdoğan Beden Dili

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri arasında Türkmenistan’da yapılan ikili görüşme sırasında Cumurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ ın oturuşu, odaya İran bayrağının konulmaması ve iki yetkilinin oturduğu sandalyeler arasındaki farklılık İran’ da tartışma konusu oldu. Bu hafta sizlerle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ ın beden dilini, bayrak ve koltuk mesajlarını yorumlayacağız. Buyurun başlayalım.

Fotoğrafta da gördüğümüz gibi Tayyip Erdoğan bacaklarını açarak ve rahat bir oturuş sergilemiş. Bu oturuş genelde erkeklerin kullandığı dominant duruş olarak değerlendirilir. Kişi bulunduğu bölgeye sahip çıkarken özgüven ya da baskınlık göstergesi olarak bacakları açma isteği duyar.

Tersi durumda ise; insanlar genital bölgelerini korumak için ya da kendilerini güvende hissetmediklerinde bacak bacak üstüne atarlar ya da bacaklarını birbirine bastırırlar.

Birisi bacaklarını açtığında, bulunduğu bölgedeki alanını genişlettiğinde, bu tepki özgüven anlamına gelir. Yani kişi bu tepkisiyle kendini özgüvenli hissediyor, baskın hissediyor ve gerçekten bölgede daha fazla alan istiyor diyebiliriz. Tayyip Erdoğan bu oturuşuyla Ortadoğu bölgesinde güçlü olduğunu daha çok alan istediğini bilinçli ya da bilinçsiz olarak İran temsilcisine gösteriyor.

ecevit-clinton-

Fotoğrafta ikinci önemli detay İran bayrağının olmaması. Hatırlayalım; Bülent Ecevit o dönem Amerika Başkanı olan Bill Clinton’ ın odasında ayakta dururken, Bill Clinton koltuğun üzerine oturmuş ve Ecevit’ e tepeden bakıyordu. Çoğumuzun gözden kaçırdığı detay; o odada da yalnızca Amerikan bayrağı vardı. Verilen mesaj sizden güçlüyüz ve hakimiz mesajıdır.

israil

Yazarken aklıma geldi bir başka örnek ise İsrail yaşadığımız alçak koltuk kriziydi. Masada yalnızca İsrail bayrağı vardı. Burada İran bayrağının olmaması bilinçli yapılmış, hakimiyetin Türkiye’ de olduğunu belirten güç gösterisidir.

Son olarak koltuklara baktığımızda; Tayyip Erdoğan büyük koltukta otururken, İran’ lı yetkili basit ve küçük koltuğa oturmuş. Makam odalarında makam sahibinin koltuğu büyükken, misafirler için ayrılan koltuk daha alçak ve küçüktür. Verilmek istenen mesaj benim mekanımdasın ve kendini rahat hissetmemelisin. Zaten İran’ lı yetkili de ellerini birbirine kenetleyerek rahat olmadığını beden diliyle de göstermiş durumda.

Ek olarak toplantının Türkmenistan’ da geçmesi de manidar. Türkmenistan son yaşanan Rusya krizi ve diğer konularda Türkiye’ nin yanında olduğunu belirtmiş olabilir. Tayyip Erdoğan’ ın evinde gibi rahat davranmasını en iyi bu teori destekliyor.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir