Trump – Erdoğan Görüşmesinden Beden Dili – Mimik Analizi

foto 2

Nihayet haftalardır beklenen Recep Tayyip Erdoğan ve Donald Trump görüşmesi dün Beyaz Saray’da gerçekleşti. Görüşmenin ardından her zaman olduğu gibi “görüşme harika geçti” diyenlerle “ görüşme berbat geçti” diyenler bitmez bilmeyen atışmalarına kaldıkları yerden devam ettiler.

Bu yazımda Erdoğan – Trump görüşmesinden arda kalan kareleri olabildiğince objektif bir şekilde yorumlayacağım. Kimseyi övmek ya da yermek gibi bir düşüncem olmadığını yalnızca gördüklerimi ifade edeceğimi belirtmeden geçmeyeyim.

foto 1

İlk fotoğraf Recep Tayyip Erdoğan’ın Donald Trump tarafından karşılanması sırasında çekilmiş. Burada Erdoğan’ın ayaklarına dikkat etmenizi istiyorum. Ayak uçları birbirine yaklaşmış durumda. Bu duruş güvercin ayaklar olarak adlandırır. Bir kişinin otururken ya da ayaktayken ayak uçlarını birbirine dönük tutması o kişinin kendini güvensiz hissettiğinin bir belirtisidir. Recep Tayyip Erdoğan, nasıl yaklaşacağı pek kestirilemeyen Donald Trump’la ilk karşılaşmasında ondan gelecek tepkiye göre pozisyon alma ihtiyacı hissetmiş.

foto 2

İkinci fotoğraf Oval ofisten. Basın karşısına geçen Erdoğan ve Trump başlangıçta sıcak bir görüntü sergiliyorlar. Hatırlarsanız Trump’ın Japonya Başbakanı Abe, Almanya Başbakanı Merkel ve son olarak Kanada Başbakanı Trudeau’a bu odada olumsuz yaklaşımlarından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ a diğerlerine nazaran daha olumlu yaklaştığını ifade edebiliriz. Bu bilginin yanında Trump’ın iki tepkisi, ilk olumlu yaklaşımına gölge düşürüyor. İlk olarak Trump’ın Erdoğan’ a dokunması üstünlük kurma ihtiyacının çok açık göstergesidir. Şayet Trump’ın dokunma isteği Erdoğan’ın kol hizasında olsaydı dostane bir dokunuş olarak yorumlanabilirdi ancak Trump Erdoğan’ın omzuna doğru elini uzatarak büyüklük taslamak istediğini beden tepkisiyle ifade ediyor. Aynı anda Donald Trump’ın mimiklerine odaklanırsanız dudaklarını içe doğru sardığını görebilirsiniz. Mikro ifadelerde kişinin dudaklarını içe sarması hissettiği asıl duyguyu kontrol etmeye çalıştığının bir belirtisidir. Peki asıl duygu ne derseniz? Cevabım Öfke olur. Trump, yaşadığı öfke duygusunu saklamaya çalışırken dudaklarını içe sarıyor.

Bu fotoğrafta dikkatimi çeken bir diğer konu ise, ikilinin oturuş şekilleri. Erdoğan bacaklarını açmadan ve oturduğu koltuktaki tüm alanı kullanmadan oturmayı tercih ederken, Donald Trump bacaklarını açarak oturmayı tercih etmiş. Bir kişinin bacaklarını açarak oturması daha çok alan isteğinin belirtisidir. Alan derken fiziksel alandan bahsetmiyorum. Donald Trump güçlü olduğunu ve özellikle (ikilinin ana gündeminin Kuzey Irak ve Suriye olduğu düşünülürse) Kuzey Irak ve Suriye konusunda gücün kendinde olduğunu belirtmek istiyor olabilir.

foto 3

Oval ofisteki bir diğer karede ise, ikili basına tokalaşma pozu veriyorlar. Hatırlayalım yakın zamanda Almanya Başbakanı Angela Merkel, Trump ile bu odada basına poz vermiş, basının ısrarlı talebine karşı Donald Trump, Angela Merkel ile tokalaşmayı reddetmişti. Burada ise Donald Trump Recep Tayyip Erdoğan’la tokalaşmayı tercih ediyor. Tokalaşma sırasında Erdoğan’ın öncesinden bu tokalaşmada herhangi bir kazaya fırsat vermemek için çalışmış olduğunu çok belirgin şekilde ifade edebilirim. Nasıl mı derseniz, şöyle ki: Kişinin tokalaşma sırasında elini geride tutması kontrolü kaybetmek istemediğinin belirtisidir. Normalde ikili arasındaki tokalaşmada iki elin birleştiği yer tam ortada olması gerekirken, ikili arasındaki tokalaşma Erdoğan’ın alanında gerçekleşiyor. Bu davranış Erdoğan’nın tokalaşmayı kontrol altında tutmasını sağlıyor. Şayet Recep Tayyip Erdoğan, kolunu biraz fazla uzatmış olsaydı kuvvetle muhtemel Trump, Erdoğan’ın elini kendi bölgesine çekecek ve beden diliyle güç gösterisinde bulanacaktı.

Fotoğrafların ve basına düşen Recep Tayyip Erdoğan ve Donald Trump videolarının genelinde benim dikkati çeken temel bir durum söz konusu. Beden dili ve davranışlarıyla Donald Trump misafirperver ve dostane bir görüntü çiziyormuş gibi görünsede, yüz ifadeleri ve mimikleriyle öfkeli ve tepeden bakan duygular yaşadığını belirtebilirim. Bundan sonrası için Donald Trump’ın Türkiye karşısında agresif ve pek de mutlu edici politikalar izleyeceğine ihtimal vermiyorum. Umarım yanılırım.

2 cevaplar
  1. Barış
    Barış says:

    İkinci fotoğrafta Trump’ın gözleri başka tarafa dalmış bir şekilde bakıyor. Bu onun başka düşüncelerde olduğu anlamına gelirmi ?

    Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir