Trump Kadınları Aşağılarken Samimi

ABD’de 8 Kasım’da yapılacak seçimlere az bir zaman kala, Cumhuriyetçi Parti Başkan adayı işadamı Donald Trump, 11 yıl önce söylediği kadınlara yönelik saldırgan ve aşağılayıcı sözleri yüzünden ağır eleştirilerle karşılaştı. Video ve ses kayıtlarına göre, Trump’ın 2005 yılında ‘Access Hollywood’ adlı televizyon programının sunucusu Billy Bush ile bir otobüste yaptığı sohbet yer alıyor. Videoda Trump ve Bush, bir otobüsün içinde yaka mikrofonlarının açık olduğunun farkında olmadan sohbet ediyorlar. Bu sırada otobüsün dışında bulunan kamera, ikilinin konuşmasını kayıt altına alıyor. Sohbet sırasında Trump’ın evli bir kadınla ilişkisini, kendisinin nasıl kadınlardan hoşlandığını, zengin ve popüler bir kişi olmanın kadınlara yaklaşmayı kolaylaştırdığını anlattığı kayıtlarda, kadınlar hakkında müstehcen içerikli sözleri de duyuluyor. Ses kaydı yalnızca Demokrat Partili aday Hllary Clinton ve destekçilerinin değil, aynı zamanda Cumhuriyetçi Partililerin de eleştiri oklarına maruz kalan Trump, ses kaydı ve videonun yayınlanmasından sonra özür diledi. Peki Trump, bu özründe ne kadar samimiydi?

Bir insan nasıl özür diler? Eğer özür gerçekten samimi olarak yorumlanacaksa özrün içerisinde birkaç temel unsur barınmalıdır.

  • Özür gerçekten samimiyet içermelidir.
  • Hem ses tonu, hem yüz ifadesi hem de beden diliyle kişi gerçekten üzgün olduğunu karşı tarafa hissettirir.
  • Hatalı olduğu konuda gerçekten üzgün olan ve özür dileyen kişi kullandığı kelimelerle duygularını ifade eder.
  • Gerçek bir özürde başkalarını suçlamak yerine kişi hatasını kabul etmeyi tercih eder.

Şimdi Trump’ ın özür metnine bakalım, ayrıca videodan da takip edebilirsiniz.

Trump kısa özür konuşmasında kendisinin de insan olduğunu ve bazı hatalar yapabileceğini söylüyor. 11 yıl önce söylediği sözlerin geçerli olmadığını, bugün artık başka bir insan olduğunu tüm Amerika’ yı dolaştığını ve seyahatlerin onu değiştirdiğini ifade ediyor. Ayrıca onu destekleyenleri yarı yolda bırakmayacağını belirtirken sadece daha iyi bir gelecek istediğini, hayatın her kesiminden çocuklar, işçiler ve annelerle vakit geçirdiğini söylüyor. Ses kaydının 11 yıl önce yapıldığını şuan böyle bir şeyin ortaya çıkmasının oyalamadan başka birşey olmadığını belirtiyor. Son olarak “Bu, soyunma odalarında yapılanlar gibi bir sohbet ve uzun yıllar öncesine ait bir konuşmaydı. Bill Clinton’ın da kadınları istismar ettiğini ayrıca Hillary Clinton’ ın ise zorba olduğunu ifade ediyor.

Trump’ ın videosunu izlediğinizde ne düşünüyorsunuz? Gerçekten sözlerinden pişman olmuş ve bugün tamamen farklı düşünceler içerisinde olan iyi kalpli bir adam mı var karşımızda? Bu sorunun cevabı “ kesinlikle hayırdır.”

Trump gerçekten üzgün olsa yüzünde bu duygusunu mikro ifade olarak görmemiz gerekirdi. Yani Kaş uçları yukarı kalkar, dudak kenarları aşağı iner ve bakışları durgun olurdu. Trump ise tüm video boyunca yalnızca öfke ve saldırganlık belirtileri gösteriyor. Ayrıca ses tonunda herhangi bir üzüntü belirtisi de göremiyoruz. Gerçekten üzgün olan insanın ses tonu daha düşük bir perdeden çıkarken konuşmasıda daha ağır ve hüzünlü olur.

Ellerini ve gövdesinin alt kısmını kamera açısından dolayı göremiyoruz ancak dikkat ederseniz videonun belli yerlerinde Trump omzunu bilinçsizce tek taraflı silkiyor. Kişi söylediklerine inanmadığında verilen tipik tepki omzun tek taraflı silkilmesidir. Yani daha açık ifadesiyle Trump değiştim, eski ben değilim artık, özür dilerim derken aslında yalan söylüyor.

Son olarak yalan söyleyen kişilerin tipik tepkilerinden biri de kendini olayın merkezinden uzaklaştırmaya çalışmasıdır. Trump, özellikle Bill Clinton’ ın da kadınlara karşı kötü davranışlarda bulunduğunu ifade ederek olayı genelleştirmeye ve ayrıca Hillary Clinton’ ı da suçlayarak sorunu kendinden uzaklaştırmaya çalışıyor.

Videonun geneline ve Trump’ ın açıklamalarına baktığımızda, Trump sözlerinden dolayı bir üzüntü ya da utanç duymuyor. Özür dilerim derken de aslında samimi olmadığını ve yalan söylediğini ifade edebiliriz. Açıkçası kişisel fikrim; bu ses kaydının ortaya çıkmasıyla çok büyük bir olasılıkla Trump seçimleri şimdiden kaybetmeyi garantilemiş oldu.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir