Trump’ın Twitter Hesabını Kapatan Türk Genci ve Açık Saçık Yalanlar

Yakın zamanda ABD Başkanı Donald Trump’ın resmi twitter hesabı, bir twitter çalışanı tarafından 11 dakikalığına yanlışlıkla kapatılmıştı. Twitter, yaptığı açıklamada bir çalışanlarının ABD Başkanı Donald Trump’ın hesabını yanlışlıkla sildiğini belirtmiş, Trump’ın aktif olarak @realDonaldTrump ismiyle kullandığı kişisel twitter hesabının 11 dakika boyunca kapalı kaldığı bildirilmişti. Daha sonra yapılan bir başka açıklamada ise, Twitter’ın müşteri destek ekibinden işteki son günü olan bir çalışan tarafından Trump’ın hesabının kapatıldığı, konuyla ilgili geniş çaplı bir araştırma başlatıldığı ifade etmişti. Ardında bir tv kanalı hesabı silen kişiyle röportaj yaptı. Bu kişinin de Alman asıllı bir Türk olması da manidar. Bakalım Bahtiyar Duysak, gerçekten Trump’ın hesabını yanlışlıkla mı sildi yoksa bilerek mi yaptı? Gelin birlikte videoyu yorumlayalım.

foto 1

Videonun hemen 15. saniyesinde sunucu; “Twitter, Donald Trump’ın hesabını bir çalışanın kapattığını söyledi.” derken, Bahtiyar Duysak önce yutkunuyor ardından dudaklarını yalama ihtiyacı hissediyor. Her iki tepki insanların stres seviyeleri arttığında vermiş oldukları tipik yalan hazırlık ipuçları. Özellikle dudak yalama kişinin anne şefkati ve korumasına ihtiyaç duyduğunda verilen bir tepki. Yani yalan geliyor diyebiliriz ama hemen ön yargılı olmayalım. Devam edelim..

23. saniyede sunucu Bahtiyar Duysak’ a “Trump’ın hesabını silen sen misin?” diye soruyor. Cevap ilginç. Yalan Radarı kitabımda özellikle altını çizdiğim bir konu var. Yalan söyleyen insanlar soruya direk cevap vermek yerine sözü olabildiğince dolandırmaya ve gereksiz detaylar vermeye meyilli olurlar. Burada “evet” ya da “hayır” demek yerine Duysak, “Bu benim görüşüme göre kesinlikle bir hataydı.” diyor. Tam bu cümleyi kullanırken Bahtiyar Duysak’ ın bize göre sağ omzu tek taraflı atıyor. Kişi şayet söylediği şeye kendi de inanmıyorsa omuz tek taraflı harekete geçebilir.

foto 2

Artık Trump’ın hesabını silme işini bilerek ve isteyerek yaptığına inanmaya başladığımız Duysak, gereksiz detaylar ve açıklamalar yaparken bir ipucu daha veriyor. 54. saniye: Pinokyo Efekti.. Hayır, hayır Pinokyo gibi burnu uzamıyor ama Pinokyo ile benzer bir başka tepki gösteriyor. İnsanlar yalan söylediklerinde vücutlarını hareketsiz tutmaya çalışırlar. Karşı tarafa bedensel ipucu vermemek için olabildiğince sabit bir gövde ve eller -şayet oturuyorlarsa- sandalye ya da koltuktan destek alma ihtiyacı hisseder.

Tüm videonun geneline baktığımızda, ortaya çıkan ipuçları bize Bahtiyar Duysak’ ın bilerek ve isteyerek Donald Trump’ ın Twitter hesabını kapattığını söylüyor. Unutmayalım dil ne söylerse söylesin, mimikler ve beden dili gerçeği söyler.

1 cevap

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir