4 Adımda Toplantı ve Sunumlarda Beğenilmediğinizi Nasıl Anlarsınız?

Meetings

Siz ateşli ateşli sunum yaparken ya da birşeyler satmaya çalışırken karşınızdaki kişi gerçekten anlattıklarınıza sizin kadar ilgi duyuyor mu ya da ürününüzü beğendi mi acaba? Karşımızdaki kişinin anlattığımız konuya ilgili olup olmadığı çok önemli ve yaptığınız sunumda ya da satış görüşmesinde muhatabınız aslında size beden ve mimikleriyle duygularını ve düşüncelerini anlatan bir çok sinyal gönderir. Ancak bizler maalesef bu sihirli ipuçlarının büyük bir kısmını gözden kaçırırız. Ayrıca sadece ipuçlarını kaçırmakla kalmaz bir de müşteri ya da sunum yaptığımız kitleyi kendimizden buz gibi soğutabiliriz. Ama hemen karamsar olmayalım, tüm bu iç açıcı olmayan durumları bu yazıdaki küçük, ama kullanışlı bilgilerle hayatınızdan çıkarmış olacak ve çevrenizi çok daha kolay ve gerçekçi yorumlayabileceksiniz.

1. Göz Teması

Daha önce de bir çok kere belirttiğim gibi göz teması ilginin en önemli göstergesidir. Bizim kültürümüzde konuşmanın ortalama %75’ lik kısmında göz teması kurulur. Eğer muhatabınız uzun süre sizinle göz teması kuruyorsa bu genel anlamda dik bakış yani öfke belirtisi olarak yorumlanır. Ya da tam tersi gözlerin bir anda sizden uzaklaşması muhatabınızın kaçacak yer aradığının belirtisi olabilir. Dolayısıyla kişiyi çok sıktığınızda ya size öfke duyar ve dik dik bakar ya da daha kibar yaklaşmaya çalışır; ancak gözlerini kaçırmadan yapamaz. Bu iki tepkiyi görürseniz gittiğiniz yolun doğru yol olmadığını unutmayın.

2. Dudak Hareketleri

Muhatabınız dudak tepkileriyle aslında duygularını açığa vurur. Örneğin dudakları yalıyor olmak bir taraftan stres seviyesinin yükseldiğinin belirtisi olarak yorumlanırken; öte yandan konuya ilgi duyduğumuzun da belirtisi olabilir. Ayrıca sizinle tartışma götürmez bir bilgi paylaşayım: Şayet muhatabınız anlattığınız konudan ya da satmaya çalıştığınız üründen hoşlanmamışsa dudaklarını birbirine hafifçe bastırma ihtiyacı hisseder. Hatırlayalım dudakların birbirine bastırılması mikro ifadelerde öfke duygusuna karşılık gelmekteydi. Bundan dolayı şayet muhatabınızda dudak bastırma tepkisi görürseniz anlattıklarınızın çok da heyecan verici olmadığını hatta sıkıcı bulunduğunu ve daha da ileri gidersek elinde muhatabınızın fırsat olsa sizi bir kaşık suda boğmayı dahi planladığını görmelisiniz.

3. Gövde

Gövde de tıpkı gözler gibi ilginin bir göstergesidir. Siz de çevrenizi gözlemlerseniz, ilgi duyduğumuz kişiye ya da nesneye gövdemizi ona doğru çevirerek tepki verdiğimizi farkedeceksiniz. Yine aynı şekilde hoşanlamadığımızda ise gövdeyi başka tarafa yöneltme ihtiyacı hissederiz. Kişinin ilgisi kaybolduğunda gövdenin yönünü değiştirmenin yanında gövde ile sizin aranıza bir materyalle ki bu çoğunlukla dosya ya da çanta olabilir set çekme ihtiyacı da hissedebilir. Bu ipucunu sevgili erkek okuyucularım kadınlarla görüşmelerinizde de kullanabilirsiniz. Şayet kadın sizden hoşlanmamışsa bir kalem, dosya veya peçete gibi bir materyali eline alır ve sizinle arasında duvar örer. Böylece sizin ona çok yaklaşmanızı istemediğini “anlayana” göstermiş olur.

4. Ayaklar

Ayaklar vücudumuzda beynimize en uzak ve aynı zamanda kontrol etmeyi en çok unuttuğumuz bölgedir. Özellikle ayakların yönü yalan yakalamada ciddi ipuçları verir. Örneğin şüphelendiğiniz bir konuda muhatabınıza sorunuzu sorduğunuzda, muhatabınız cevap verirken bir anda ayakları o ortamdaki çıkışa doğru yönelmişse bu tepki önemli bir yalan belirtisi olabilir. Benzer tepkiyi muhatabınız, sizin sunumunuzdan ya da konuşmalarınızdan hoşlanmadığında da verir. Toplantı anında katılımcıların ayaklarını gözlemleyin. Ayaklar kapıyı gösteriyorsa ya insanlar sizi onaylamıyordur ya da bir kahve arası vermenin zamanı gelmiştir.

Dikkat ederseniz gözler, gövde ve ayak tepkilerinde kişinin ilgisi neredeyse bedenininde o noktaya yöneldiğini görebilirsiniz. Muhatabınız tepkileriyle anlattığınız konudan hoşlanmadığını belirtiyorsa, lütfen daha fazla üzerine gitmek yerine ara vermeyi ya da biraz da ona söz hakkı vermeyi tercih edin. İnsanlar kabalık olmasın diye sizi dinlemeye kendilerini zorlayabilirler ancak beden ve mimik tepkileriyle asıl düşünce ve duygularını maalesef gizleyemezler.

1 cevap

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir