Aksaray’ ın İlk Mimikleri

Türkiye siyasetinde bir ilk yaşanıyor; Türkiye’nin halkoyuyla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Bakanlar Kurulu toplandı. Bu hafta sizlerle toplantı başlamadan önce verilen görüntüleri birlikte yorumlayacağız.

2015-01-20

Hemen 1:00. dakikada kamera Ahmet Davutoğlu’ na odaklanıyor. Davutoğlu’ nun kaş uçları birleşmiş ve aşağı inmiş, bu tepki mikro ifadelerde Öfke duygusuna karşılık gelir. Davutoğlu’ nun ellerine baktığımızda ise; özellikle sağ yumruğunu sıktığını görüyoruz. Bildiğiniz gibi Bakanlar Kurulu’ nu Ahmet Davutoğlu kendi başkanlığında toplamak istemiş ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan Bakanlar Kurulu’ na başkanlık yapacağını belirtmişti. Bu durumun Başbakan Davutoğlu’nda öfkeye neden olduğunu ve kendini kontrol etmekte zorlandığını söyleyebiliriz. Araştırmalar yüzüne öfke duygusunu yansıtan kişilerin kontrolsüz olarak yumruklarını sıkarak bu öfkesini jestlerle de desteklediğini belirtmektedir.

2015-01-20 12.28.01

1.08’ e geldiğimizde Ali Babacan’ nın sol dudak kenarı yukarı doğru kayıyor. Sağ ya da sol dudak kenarımızın kulağımıza doğru tek taraflı kayıyor olması mikro ifadelerde Küçümseme duygusuna karşılık gelir. Burada herhangi bir konuşma ya da yorum olmadığı için Ali Babacan’ ın hangi sebeple Küçümseme verdiğini bilemiyoruz.

2015-01-20 12.38.48

1.11’ de kamera Bülent Arınç’ ın olduğu bölgeye odaklanıyor. Arınç’ ı dikkatli gözlemlediğimizde dudaklarını yaladığını görebiliriz. Dudakları yalama davranışı, kişinin endişeli ve gergin olduğuna dair güzel ve güvenilir bir ipucudur. Gözlemlerimiz, bazı insanların aşırı stres altında kaldıklarında dudaklarını yalama ihtiyacı hissettiğini göstermiştir.

2015-01-20 12.29.10

Dakikalar 1.14’ ü gösterdiğinde Faruk Çelik, Mevlüt Çavuşoğlu ve Volkan Bozkır’ ın ortak bir davranışı var. Sizce ne olabilir ?

Tabiki üçününde ellerinin kenetlenmiş olması. Mikro Beden Dilinde ellerin kenetli olması kişinin  iç gerginliği yaşadığının bir belirtisidir. Üç bakanımızında bu şekilde tepki veriyor olması iç gerginlik yaşadıklarının net bir göstergesidir.

2015-01-20 12.30.02

Son olarak 1.18’ de Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz elllerini masanın altından çıkarıyor ve önündeki kalemi tutuyor. Kişinin bir nesneden -ki bu kalem, kâğıt, masa kenarı olabilir- destek alma ihtiyacı, kendini rahatlatmak için verilen bir tepkidir. Cevdet Yılmaz’ da önündeki kalemi tutarak kendini rahatlatmaya çalıyor diyebiliriz.

Videonun geneline baktığımızda içeride neler konuşulduğunu bilmiyoruz ancak Bakanların hem yoğun gündemden hem de Bakanlar Kuruluna başkanlık konusunda yaşamış oldukları gerginliği toplantı henüz başlamadan hem mikro ifadelerle hem de mikro beden tepkileriyle gösterdiklerini ifade edebiliriz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir