Arda’nın Endişesi: Barcelona’ da Oynamak !

Dünyanın en büyük kulüplerinden hatta çoğumuza göre en büyüğü Barcelona, Arda Turan ile 5 yıllık sözleşme imzaladı. Nou Camp Stadı’ndaki kulüp binasında yapılan imza töreninde, milli futbolcu Arda Turan, kendisini 5 yıllığına Barcelona’ya bağlayan resmi sözleşmeye imza attı. İmza sonrası basının sorularını cevaplarken, Arda Turan bir soru karşısında zorlandı. Soru; Atletico Madrid’ te olmayan neyi Barcelona’ da bekliyorsunuzdu. Bu hafta sizlerle milli futbolcumuzun basın toplantısından görüntüleri yorumlayacağız. Buyurun başlayalım;

Ekran Resmi 2015-07-12 18.19.006. saniyede gelen soruyla, Arda Turan duygularını anında mimiklerine yansitıyor. Nasıl mı? Dudak kenarları aşağı iniyor, alt çene yukarı kalkıyor. Bu iki tepki Mikro İfadeler’ de Üzüntü duygusunun belirtisidir. Aynı anda yüzünde üzüntü tepkisini gösterirken, kolllarını içeri çekiyor ve omuzları aşağı iniyor. Bu bedensel tepkilerde Arda’ nın kendini korumaya alma istediğinin belirtileridir. Burada Arda’ nın hem Üzüntü hem de kapanma tepkisini; Atletico Madrid takımını bırakmış olmaktan dolayı kendini suçlu hissetmesinin dışa vurumu olarak yorumlayabiliriz.

25. saniyeye geldiğimizde ise; Arda Turan; “ Bu klüp bu başarılara alışmış bir klüp.” derken dudaklarını yalıyor ve hemen ardından alt çenesinin hafifçe geriye çekildiğini gözlemliyoruz. Daha önceki yorumlarımızda da sık sık altını çizdiğimiz gibi, kişinin dudaklarını yalaması stres seviyesinin yükseldiğinin bir belirtisidir. Tabi kadınlarda bir flört sinyal, olarak da değerlendirilir:)

Ekran Resmi 2015-07-14 12.57.47

Alt çenenin geriye doğru çekilmesi ise Mikro İfadeler’ de Korku tepkisine karşılık gelir. Arda Turan videonun genelinde Barcelona gibi bir dünya devine transfer olmaktan mutluluk duyuyor. Kim mutlu olmaz ki? Ancak ciddi anlamda kendini kabul ettirme konusunda endişe yaşadığını ifade edebiliriz. Ek olarak tüm video genelinde Arda, başını yukarıda tutarak tepeden bakış dediğimiz üstünlüğünü gösterme ihtiyacını duruşuyla da sergiliyor.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir