Beden Dili Analizi: Hugo’ da Tolga Abi’ ye Küfür Edildi mi?

Hugo’da yaşanan küfür olayının muhabbeti yıllardır anlatılır. Hatta bu olayın bir kaç değişik versiyonu da dilden dile dolaşır. Olayla ilgili ne bir video ne de başka bir kanıt vardır. Hugo’ya bağlanan ve oyunda başarılı olamayan bir çocuğun, önce Hugo’ ya ardından programın yayınlandığı Kanal 6’ ya ve son olarak Tolga Abi’ ye küfür ettiği söylenir. Çoğumuz çocuğun hangi küfürleri ettiğini de biliyor olmamıza rağmen Tolga abi kesinlikle böyle bir şey olmadığını Mesut Yar’ ın programında ifade etti. Bu yazımızda sizlerle gerçekten küfür edilip edilmediğini Tolga Abi’ nin beden ve mimiklerini yorumlayarak bulmaya çalışacağız.

Buyurun başlayalım:

Öncelikle birinin duygularını beden ve mimikleri üzerinden yorumlarken en az iki ipucu almadan yargıya varmamamız gerektiğini hatırlatayım.

mikro ifadeler

Hemen videonun başında Mesut Yar, bir küfür olayı oldu mu diye sorduğunda, Tolga Abi başını geriye çekerek kahkaha atıyor. İlk olarak kişinin başını ya da gövdesini geriye çekmesi sorulan sorudan uzaklaşma isteğinin bir belirtisidir. Beynimiz bulunulan ortamdan kaçma isteğini beden veya başı geriye çekerek gösterir. Tolga Abi başını geriye çektikten sonra, kahkaha atıyor. Bu mutluluğun gerçek mi sahte mi olduğunu anlamak için göz kenarlarına bakalım. Tolga Abi’nin kahkahasında göz kenarlarının kırışmadığını, dolayısıyla gülümsemesinin sahte olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz. Bir kişi bir konu hakkında doğruyu söylemiyorsa temel olarak şu üç duygudan birini yaşar: Korku, Üzüntü veya Mutluluk ( Sahte ). Tolga Abi’ nin burada küfür olayı oldu mu sorusuna sahte mutluluk göstermesi bizim için güçlü bir ipucudur.

mikro ifadeler 2

Kahkası bittikten sonra, bize göre sağ eli açıktayken vücuduna çekme ihtiyacı hissediyor yani kapanıyor. Kişinin stres seviyesi arttığında verilen temel tepkilerden biri de daha küçük görünme ihtiyacıdır. Kollarını ve vücudunu hareket ettirmeyerek daha az alan kaplamaya çalışıyor. Kolunu vücuduna yaklaştırmasının hemen ardından elini kulağına dokunduruyor. Kişinin kendine dokunma isteği de bir rahatlama ihtiyacının belirtisidir. Son olarak aşağı doğru abartılı bir eğilme var. Tolga Abi’nin aşağı doğru bu kadar eğilmesi o ortamdan kaybolma arzusunu yansıtıyor. Unutmayalım sözlerimizle ne söylersek söyleyelim vücut yalan söylemez ve hissettiğimiz duyguları dışarı yansıtır. Kollarını kapatması, elini kulağına dokunması ve küçülme ihtiyacı güçlü birer yalan belirtisi olarak değerlendirilir. Şayet Tolga Abi’ nin ayaklarını da görebiliyor olsaydık eminim ki ayaklarını sallıyordur.

mikro ifadeler 2

12. saniyeye baktığımızda videonun ilk başında ki Tolga Abi yerine artık daha küçük, kendini kapatmış bir Tolga Abi var.

mikro ifadeler 3

28. saniyeye geldiğimizde Tolga Abi; “ Öyle birşey yok” derken boğazındaki kemiğin aşağı inip kalktığını ve Tolga Abi’nin yutkunduğunu görebiliriz. Kişi söylediği şeyin doğru olmadığını bildiği durumlarda ağzı kurur ve yutkunma ihtiyacı hisseder. Zaten 31. saniyede de sağ omzu tek taraflı yukarı kalkıyor. Bu tepki ise yine güçlü bir yalan belirtisi olarak değerlendirilir.

Videonun genelinde başta söylediğim en az iki ipucundan çok daha fazlasını Tolga Abi’ de görebiliriz. Yani o küfür olayının yaşandığını söylememiz yanlış olmaz. Tolga Abi’nin böyle bir olayın yaşanmadığı konusunda çok kesin konuşmasının sebebini, ben görüntülerin yok edilmiş olabileceğine bağlıyorum. Sonuçta o dönemde teknoloji şimdiki kadar gelişmiş değildi. Bir videoyu yok etmek çok da zor olmasa gerek.

5 cevaplar
 1. Mustafa G.
  Mustafa G. says:

  Ayrıca 1. dakika 25. saniyede gözleri sol üste doğru bakıyor.
  Genelde bir görsel ile ilgili düşündüğümüzde gözler beynin görsel işleme merkezine doğru kayar ki bu da hemen kaşlarımızın üzeridir. Herhangi bir işitsel konuyu düşündüğümüzde ise gözler hemen göz hizasına bakar ki işitsel işlem merkezi görsel işlem merkezinin altındadır beynimizde. Duygusal bir düşüncede genelde sağa (ki beynin duygusal kısmı sağ lobdur) mantıksal düşünce veya geçmişe ait bir anı aklımıza geldiğinde ise sola (ki beynin rassal kısmı sol lobdur) bakmaya eğimliyizdir. Bazı insanlarda (%1 den az bir kısım) bu olay tam ters şekilde işler ki bunun için bağlam dahilinde gözlem yapmalıyız. Videonun kısa tutulmasına rağmen geçmişteki video hakkında konuşan beyefendi bununla ilgili bir kanıt istediğinde beyninin sol lobunu açıp görsel kütüphanesini karıştırır gibi sol üste bakması da benim gerçekten dikkatimi çekti. Bu görüşlerin kaynağı olarak Joe Navarro’nun Beden Dili adlı kitabındaki bilgileri kullandım. Bu konulara ilgi duyanların kesinlikle okuması gereken bir kitap. Tabi ki Mikro İfadeler & Mimiklerimiz Yalan Söylemez adlı kitaptan sonra 🙂

  Cevapla
 2. Ruhan
  Ruhan says:

  “Tolga abi”bey icin talihsiz bir aciklama olmus.Hala benim gibi o sahneyi hatirlayan insanlar var.Videoyu silmek hafizamizi da silmez ya!Ama yine de cok demonstratif bir yalan gosterisi,sayesinde en azindan bu acidan dogru bilgilendik.Oguz beye de tebrikler.

  Cevapla
 3. Meri
  Meri says:

  Abi küfredilmişse, küfretmişse küfredinin ayıbı değil mi, bunlar niye gocunuyorlar ben anlamıyorum neden yalan söyleme gereği duyuluyor?

  Cevapla

Trackbacks & Pingbacks

 1. […] Hugo’ya. Sonra mikro ifade uzmanı Oğuz Benlioğlu‘nun Tolga Abi’yi incelediği bir yazıya denk geldim. Tolga Abi Mesut Yar’ın programında Hugo’ya kesinlikle küfredilmediğini […]

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir