Ellerin Kullanımında 8 Etkili Hareket

ana

Sunum veya toplantılarda güçlü bir konuşma yapmak istiyorsanız ellerinizi kullanın.  Sözsüz iletişimin önem kazandığı günümüzde konuşmalarınızı daha etkili hale getirmek istiyorsanız ellerinizi saklamaktan vazgeçmelisiniz. ted.com dünyanın ünlü konuşmacılarının buluştuğu harika bir site. ted.com ‘daki en sevilen konuşmacıların sırrı geçenlerde yapılan bir çalışmayla ortaya çıktı. Ne mi yapıyorlar? En sevilen ve en etkili konuşmacılar ellerini en sık kullananlar. Açıkçası bu sonuç beni hiç şaşırtmadı. Ellerini doğru kullanan kişilerin ne kadar etkili olduklarına birçok kez şahit oldum. Binlerce yıl önce Eski Yunan’ da hatiplerin ellerini kullanma eğitimleri aldıklarını da ayrıca ifade edelim.

Bu hafta sizlerle konuşmalarınızın daha etkili olabilmesi için kullanmanız gereken en etkili 8 el hareketini inceleyeceğiz.

Buyurun başlayalım:

sayıcı

1 – Sayıcı

Sayıcılar konuşma sırasında maddelerin altını çizerken parmaklarıyla bir, iki, üç hareketini göstermeyi ihmal etmezler. Liderlikte Beden Dili çalışmamızda etkili liderlerin sıklıkla yaptıkları temel tepkilerden birinin de saymak olduğunu gözlemledik. Bu tepki kişinin konuya hakim olduğunun bir göstergesi olarak algılanır.

hatip

2 – Hatip

Avuç içleri vücudumuzun odak noktasıdır. Karşımızdaki kişinin bize güvenmesini istiyorsak avuç içlerimizi göstermemiz gerekir.

Verdiği mesaj; ben temizim benden sana zarar gelmezdir. Beynimizin temel görevi öncelikle güvenliğimizin sağlanmasıdır. Biriyle karşılaştığımızda beynimizin ilk sorusu; bana zarar verir mi? Avuç içlerini gösterdiğimiz de aslında beyne gönderilen mesaj ben temizim ve bak ellerim de sana zarar verecek bir şey yok.

balon

3 – Balon

Ellerinde balon varmış gibi durmak. Bu tepki yine muhataplarımıza temiz olduğumuz mesajını iletirken, diğer yandan uzlaşmacı olduğumuzun bir belirtisi olarak değerlendirilir. İki farklı fikri birleştirme düşüncesinde olanlar veya ortak noktada buluşmak isteyenlerin sık başvurduğu tepkidir.

detaycı

4 – Detaycı

Detaycılar orta parmaklarıyla baş parmaklarının arasında bir şey tutuyormuş gibi tepki verirler. Bu tepki belirli bir detaya dikkat çekmek için yapılan bir el hareketidir. Önemli bir konuyu vurgularken kullanılabilirken muhatabımızda baskı unsuru oluşturabilir.

girdap

5 – Girdap

Girdap hareketi konuyu açmak istediğimizde, ayrıntılara girdiğimizde verebileceğimiz bir tepkidir. Konuşmanız sırasında bu tepkiyi veriyor olmanız, dikkatlerin size yönelmesine katkı sağlar.

baskıcı

6 – Baskıcı

Avuçların birbirine vurulması bakış açınızı kanıtlamak için yapılan bir jesttir. Eğer argümanlarınızın yeteri kadar kabul görmediğini düşünüyorsanız bu harekete başvurmanız tavsiye edilir. Baskıcı hareketin temel mesajı; anlattıklarımı kabullenmeni ısrarla istiyorum.

tehditkar

7 – Tehditkar

İşaret parmağının kullanılması tehdit olarak algılanır. Konuşma sırasında birine doğrulttuğunuz ya da sallladığınız işaret parmağı muhatabınızda tehdit algısı oluşturur ve yüksek oranda onun vücudunu kapatmasına sebep olur. Amacınız tehdit etmek değilse bu jestten uzak durmanızı tavsiye ederim.

dalgacı

8 – Hakim

Konu hakimiyetinin güçlü olduğunun bir göstergesidir. Uzmanlığınızı ve gücünüzü bu hareketle gösterebilirsiniz. Yönettiğiniz ekibi etkiniz altında bırakmak veya onları motive etmek istiyorsanız başvuracağınız temel jesttir. Barack Obama’ nın sıklıkla kullandığı bir tepkidir ve çok etkilidir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir