Haftanın Mimiği: Putin’ in Kalemle Savaşı ve Küçümsemesi

Vladimir Putin, Dünya ve Rus siyasetinin ünlü kişiliği. Obama, Merkel ya da Cameron’ a göre mimiklerini daha az kullanan bir yüze sahip. Putin, dikkatli gözlemlendiğinde özellikle küçümseme ifadesini diğer ifadelere göre daha sık kullanıyor.

Görselde Putin, misafirini ağırlarken hem mimikleriyle hem de mikro beden diliyle mesajlar veriyor. Buyurun birlikte inceleyelim;

Mikro Beden Dili

Mikro Beden Dili dediğimiz kavram; vücudumuzun anlık verdiği tepkilerdir ve jestler olarak adlandırılır. Görselde Putin, elinde kalemle oynayarak kalemden güç almaya çalışıyor. Özellikle stres seviyemiz yüksek olduğunda bir nesneden destek alarak kendimizi rahat göstermeye-rahatlamaya çalışırız.

Bu bazen bir kalem olurken, bazen de bir gözlük ya da kağıt parçasoı olabilir. Hatırlayalım rahmetli Bülent Ecevit, 2000-2001 ekonomik kriz döneminde basın karşısına çıkarken hep elinde küçük bir kağıt parçası tutar ve ondan destek almaya çalışırdı.

Küçümseme

Görsel’ de Putin, kalemle savaşını bitirdikten sonra sağ dudak kenarı yukarı doğru kayıyor. Bu tepki mikro ifadelerde Küçümseme’ ye karşılık gelir. Putin, burada misafirinin yorumları karşısında sıkıldığını önce bakışlarıyla yani muhatabının alın bölgesine bakarak veriyor. Bu bakış mikro beden dilinde resmiyet bakışıdır, halk tabiriyle yorumlarından ve düşüncelerinden sıkıldım mesajını verir. Bu tepki aynı zamanda Küçümseme tepkisinin bir habercisidir, ki görselde de gördüğümüz gibi resmiyet bakışının hemen ardından Küçümseme geliyor.

Görselin genelinde Vladimir Putin, misafirinin yorumlarından hem gerilmiş hem de o yorumlara çok katılmayarak üstünlüğünü göstermeye çalışıyor.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir