Liderler Zirvesinden Beden Dili Analizi

liderler

Öncelikle Cumartesi günü İstanbul’da gerçekleşen hain saldırıda hayatını kaybeden 44 şehidimize Allah’tan rahmet ailelerine de başsağlığı diliyorum. Saldırının ardından bugün, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli terör saldırılarını ele almak üzere Çankaya Köşkü’nde bir araya geldi. Görüşmeye başlamadan önce liderlerin basına verdiği fotoğraf karesinde, üç liderinden duygularını beden dillerine yansıttığını gözlemliyoruz. Gelin birlikte bu fotoğrafı yorumlayalım.

liderler

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi yeni anayasa konusunda anlaşmışlardı. Cumhuriyet Halk Partisi ise, yeni anayasaya karşı olduğunu belirtmişti. Fotoğrafta Binali Yıldırım ile Devlet Bahçeli arasındaki uyumu gayet açık bir şekilde görebiliyoruz. İki lider uyumlu ve birbirine dönük bir oturuş sergilemişler. Yıldırım ve Bahçeli’ nin uyumuna karşı, Kemal Kılıçdaroğlu’ nun bu uyumun dışında kaldığını açıkça belirtelim.

Üç liderin ellerine odaklandığımızda, Yıldırım ve Bahçeli’ nin elleri masanın altındayken, Kılıçdaroğlu’ nun elleri masanın üzerinde ve birbirine kenetlenmiş durumda. Şayet eller masanın altındaysa bu tepki beden dilinde; kişinin asıl duygu ve düşüncelerini ifade etmeyeceğinin belirtisi olarak değerlendirilir. Yıldırım ve Bahçeli, duygu ve gerçek düşüncelerini Kemal Kılıçdaroğlu’yla paylaşmayacaklarını henüz daha görüşme başlamadan beden dilleriyle ifade ediyorlar. Ayrıca Yıldırım ve Bahçeli’ nin ellerinin, aynı anda aşağıda olması da yine uyumlu olduklarının bir başka ipucudur. Unutmayalım, insanlar uyum ortamını yakaladıklarında beden dilleriyle de bu uyumu bilinçsizce ya da bilinçli olarak birbirlerini taklit ederek gösterirler.

kılıcdaroglu

Kemal Kılıçdaroğlu ise, elllerini masanın üzerine koyarak iletişime ve bilgi paylaşımına açık olduğunu göstermeye çalışıyor. Ancak ellerinin kenetli olması bulunduğu ortamda iç gerginlik yaşadığının belirtisidir. Kişi kendini stres altında ve huzursuz hissederse tıpkı Kılıçdaroğlu’nda olduğu gibi ellleri hemen birbirine kenetlenir.

Liderlerin oturuşlarına baktığımızda, az önceki ipuçlarını doğrular nitelikte yeni ipuçlarına sahip olabiliriz. Devlet Bahçeli, koltuğuna tam olarak yaslanmış ve dirsekleri koltuğun kenarlarında. Bu iki tepki; Bahçeli’nin kendinden emin ve özgüvenli olduğunu gösteriyor. Yıldırım ise, tıpkı Bahçeli gibi aynı şekilde arkasına yaslanmış ve dirsekler koltukta, yani onunda özgüven ve hakimiyet duygularına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Kemal Kılıçdaroğlu ise, koltuğun ucuna oturmuş durumda. Kılıçdaroğlu’ nun bu şekilde oturmuş olmasını az önce ellerini kenetlemesiyle birlikte değerlendirebiliriz. İç gerginliği ve huzursuzluğu ellerini kenetlemesine sebep olurken, aynı duygular koltuğun ucuna oturmasına da neden olmuş.

Bu tek kare fotoğraftan, Binali Yıldırım ve Devlet Bahçeli arasında hem yeni anayasa hem de terör olaylarına karşı ortak hareket etme konularında tam mutabakat olduğunu söyleyebiliriz. Cumhuriyet Halk Partisi’nin ve özelde Kemal Kılıçdaroğlu’ nun, diğer iki liderle konuşabileceği ve paylaşabileceği bir şeyin kalmamış olduğunu da açıkça ifade edelim. İlerleyen günlerde Ak Parti ve MHP arasındaki uyumun devam edeceğini de ayrıca belirtmiş olalım.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir