Obama’dan Castro’ya El Kol Hareketleri

Geçtiğimiz hafta, 88 yıl sonra bir ABD Başkanı Küba’yı ziyaret etti. Tarihi ziyaretin içeriğinden çok ABD Başkanı Barack Obama ve Küba Devlet Başkanı Raul Castro’nun basın toplantısında gösterdiği beden tepkileri konuşuldu. Bu hafta sizlerle Barack Obama ve Raul Castro’ nun basın toplantısında ne yapmaya çalıştıklarını yorumlayacağız.

Videoyu analiz etmeden önce bir noktanın altını çizmekte fayda var. Türk medyası bu görüntüleri; “Küba devlet başkanı, Obama’ ya haddini bildirdi, çek elini üzerimden, eline koluna sahip çık mesajı verdi” şeklinde açıklamalar yaparak yorumladı. Bu verileri nereden çıkardılar anlamış değilim. Mimik ve beden dili analizleri yaparken kısacık videoları onlarca kez izlerim ancak bu videoda Raul Castro’ nun hiçte Obama’ ya posta koyduğunu gösterecek bir ipucu göremedim. Sanırım insanlar görmek istediklerini görüyorlar.

Obama Castro Beden Dili

Evet görüntülere döndüğümüzde hemen ilk saniyelerde iki lider konuşmalarını bitirip birbirlerine yaklaşıyorlar. Burada, Obama elini tokalaşmak için Castro’ya uzatıyor. Castro bir eliyle Obamanın elini sıkarken diğer eliyle onun kollarına dokunuyor. Beden dilinde diğer elle dokunma üstünlük kurma, hakimiyeti altına alma isteğinin belirtisidir. Castro’ nun yapmaya çalıştığı şeyde tam olarak Obama üzerinde üstünlük kurmaya çalışmaktır. Castro’nun üstünlük kurma tepkisi Obama tarafından farkediliyor ve o da hemen Raul Castro’ nun kollarına dokunarak durumu eşitlemeye çalışıyor.

obama

İşte videonun en kritik yeri burası. Obama, elini Castro’ nun kollarına uzatırken, Castro Obama’nın elini bileğinden tutarak havaya kaldırıyor. Raul Castro’nun çok açık bir şekilde yapmaya çalıştığı şey; Obama’yla birlikte güçlü bir poz verip, aynı çizgide ve dayanışma içinde olduklarını tüm dünyaya gösterme isteğidir. Raul Castro’ nun Obama’nın elini havaya kaldırmasına Obama, olumsuz tepki veriyor. Elini bileğinden kırarak aşağı indirip, kadınsı bir onaylamama sinyali gönderiyor. Şayet basın toplantısının tamamını izlerseniz, Obama zaten konuşmasının büyük  bir kısmında Küba’nın politikalarını eleştirmişti.

Dünyada beden dilini en iyi kullanan kişi kim? derseniz açık ara Baracak Obama derim. Raul Castro maalesef elleri havaya kaldırarak birlik ve dayanışma mesajıyla büyük abisinin onu onaylamasını beklerken, Obama’nın bilinçli bir şekilde elini kırması ve aşağı indirmesi Raul Castro’yu ve onun politikalarını redettiğinin göstergesidir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir