Trump İmparatorluğu

trump

 

Tahtta oturan bir adam, hemen arkasında ayakta duram bir kadın ve aslana binmiş bir çocuk.

Güç, ihtişam ve zenginlik. Ve şimdi de ABD başkanlığı. Donald Trump bitmek bilmeyen tartışmalarla Amerika Birleşik Devletleri Başkanı oldu. Ne kadar iyi olacağını önümüzdeki günlerde en azından başkanlığının ilk 100 gününde hep beraber göreceğiz. Bugün sizlerle dünyanın gündemindeki adamın eşi ve çocuğuyla vermiş olduğu bir pozu yorumlayacağız. Dünyanın en zengin devlet başkanının evinden bir kare. Mobilyalar 24 ayar altın kaplama. Böyle bir fotoğrafı ancak 19 yüzyıl ve 20. yüzyıl başlarında krallar için resmederdi sanatçılar. Trump’ın da bu fotoğrafla vermek istediği mesaj tam olarak güç gösterisidir.

Önce çocukla başlayalım. Eski çağlardan beri aslan gücün simgesidir. Oyuncak aslanın üzerinde oturmuş çocuk, Trump imparatorluğunun varisi olarak hazırlanıyor. Çocuğun saç kesimine dikkat ederseniz, Roma dönemi krallarının saç kesimiyle aynı. 15 yıl sonra bu çocuğun gerçek aslanın yelelerinden tutmasının isteneceğinden emin olabilirsiniz.

Oyuncak aslanın hemen önünde 3 tane araba var. Beyaz ve siyah limuzin ve bir spor araba. Beyaz limuzin yaşamı, siyah limuzin ölümü, spor araba ise yaşamın içindeki coşkuyu temsil ediyor. Çocuk, aslanın üzerinde hayatın gerçeklerine tepeden bakıyor.

Melanie Trump’a baktığımızda, güçlü erkeğin arkasında duran akıllı kadın imajı verilmeye çalışılmış. Sol eli belinde. Bu duruş evini çekip çeviren, Trumpların içişlerinde söz sahibi olduğunun belirtisi olarak yorumlanır. Diğer elini Trump’ın koltuğuna koyması ise, Donald Trump’ ı sahiplendiğinin göstergesidir. Yani fotoğrafa bakan tüm kadınlara, “bu adam benim” mesajı veriyor.

Diğer yandan evin içerisinde rüzgar olmamasına rağmen Melanie Trump’ın elbisesi tıpkı pelerin gibi uçuşuyor. Elbiseyle verilmek istenen mesaj ise elin belde olmasını tamamlıyor. Yani bu aile benim şefkatimin ve sevgimin koruması altında.

Son olarak Melanie Trump, bacaklarını birbirinden ayırmış ve sol ayağını öne doğru uzatmış. Bu şekilde bacak ve ayak tepkileri; kişinin genç, canlı ve cinselliğini ön planda gösterme isteğinin dışa vurumudur.

Gelelim Donald Trump’a. Hakikaten hem beden dili ve mimikleri hem de konuşma tarzıyla, dünya tarihinin görüp görebileceği en ilginç politikacılar biri de Trump’dır.

İlk önce yüzüne odaklanalım. Yüzünde mutluluk ifadesi var. Ancak daha önce bir çok kere belirttiğim gibi mutluluk sahte ve gerçek olmak üzere ikiye ayrılır. Gerçek gülümseme de göz kenarları kırışır ve dudak kenarları yukarı doğru kalkar. Trump’ın gülümsemesinde göz kenarları kırışırken, dudakları düz bir form almış. Dolayısıyla Trump’ın gülümsemesi sahte bir mutluluk ifadesi.

İkinci olarak Trump’ın meşhur kırmızı kravatı. Kırmızı; gücü ve tutkuyu temsil eder. Hitler’in kolundaki Nazi bandajının kırmızı olması da bilinçli olarak Hitler’in güç göstergesidir. Trump’da benzer şekilde sürekli kırmızı kravat takarak kendi gücünü göstermeye çalışıyor. Küçük bir detay; normalde kravat boyu en fazla kemer hizasında olması gerekir ancak Trump, bilinçli olarak çok uzun kravatlar takmayı tercih ediyor. Uzun kravatla verilmek istenen mesaj; kırmızıyla belirtilen güç ve tutkunun sonsuzluğudur.

Donald Trump’ın ellerine baktığımızda birçok politikacıda gördüğümüz çatı duruşu sergilenmiş durumda. Avrupa’da özellikle Almanya Başbakanı Angela Merkel bu el tepkisini sık kullanır. Bu duruş, kişinin konusunda uzman ve hakimiyetin kendisinde olduğunu ifade eder. Trump’da çatı duruşuyla para, yönetim ve güç konusunda usta olduğunu vurgulamaya çalışıyor.

Son olarak Donald Trump, ayaklarını çarpı şeklinde konumlandırmış. Şayet kişi ayaklarını çarpı şekline getirip sandalye ya da koltuğun içine doğru çekerse, kişinin iç gerginlik yaşadığı söylenir. Ancak burada Trump ayaklarını hafifçe öne doğru uzatmış. Böyle bir durumda hangi ayağın zeminle direk temas halinde olduğuna bakmak çok önemlidir. Şayet kişinin sağ ayağı zeminle direk temas halindeyse, bu tepki kişinin rasyonel ve gerçekçi yaklaşıma sahip olduğunu gösterirken, sol ayağın zemine yakın olması kişinin duygusal odaklı olduğunun net belirtisidir. Trump, fotoğrafta sağ ayağını yere daha sağlam basıyor. Dolayısıyla Trump’ın sanılanın aksine olaylara gerçekçi ve rasyonel yaklaşmaya çalıştığını ifade edebiliriz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir