Yeni Bakan Berat Albayrak’ ın Mikro Beden Dili

Rus uçağının düşürülmesiyle bir anda gündem değişti ülkemizde. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak göreve gelen Berat Albayrak, Rusya ile yaşanan gelişmelerle ilgili sorulan soruya “Rusya ile geçmişe dayalı bir ilişkimiz var, yaşananlar nedeniyle enerji konusunda meseleye karamsar bakmıyorum” dedi. Bu yazımızında sizlerle yeni Bakan Berat Albayrak’ ın mikro ifadelerini yorumlayacağız.

Buyurun başlayalım;

Ekran Resmi 2015-11-25 17.15.30

Hemen ilk saniyelerde gazetecin Rusya ile yaşanan krizle birlikte doğalgaz alımında bir sorun yaşanır mı ve alacağınız tedbirler nelerdir? sorusu karşısında Berat Albayrak ciddi anlamda endişe yaşıyor. 6. saniyede göz kapaklarını uzun süreli kapatıyor, ardından derin nefes alma ihtiyacı hissediyor ve son olarak 8. saniyede dudaklar içe sarılıp alt çene öne çıkıyor. Tek tek yorumlayacak olursak; uzun süreli göz kapatma tepkisi kişinin duygularını dengelemeye çalıştığının bir göstergesidir. Derin nefes alma ihtiyacı ise; stres seviyesinin artmasıyla verilen bir tepki olarak değerlendirilir. Dudakların içe sarılıp, alt çenenin öne çıkması ise mikro ifadelerde 7 temel duygudan biri olan Öfke duygusunun yüze yansıması olarak değerlendirilir. Gelen soruyla Berat Albayrak endişe ve öfke duygularını yüzüne yansıtıyor diyebiliriz.

Ekran Resmi 2015-11-25 17.13.32

20. saniyede sorunun cevabını vermeye başlarken dudaklarını yalıyor olması Berat Albayrak’ ın stresini dengelemeye çalıştığının bir göstergesi. Ardından 23. saniyede “ Bu sıcak bir gelişme “ derken alt dudağın üst dudağı kapattığını gözlemliyoruz. Bu tepki öfke ile çok karıştırılan ince bir tepkidir ve aslında Üzüntü duygusuna karşılık gelir. Öfke duygusunda alt çene aktifken, üzüntü duygusunda üst dudak ve dudak kenarları hareketlenir. Bakanlığı devraldığı ilk günde direk bakanlığını ilgilendirecek bir konunun olması Berat Albayrak’ ı ciddi anlamda üzmüş durumda.

Ekran Resmi 2015-11-25 17.17.19

39. saniyede ise; “ Enerji özelinde ben çok pesimist ( umutsuz ) bakmıyorum. “ derken üst dudakları yukarı kalkıyor. Fotoğrafta da gördüğümüz gibi üst dudağın yukarı kalkması Tiksinme duygusuna karşılık gelir. Kişinin bir durum veya davranışta beklentisi karşılanmıyorsa vereceği ilk tepki Tiksinme’ dir. Yani Albayrak her ne kadar umutsuz olmadığını ifade etse de, mimikleri yani duyguları durumun pek iç açıcı olmadığını gösteriyor. Zaten Tiksinme duygusunu yaşadıktan sonra dudaklarını yalama ihtiyacı hissetmesi stresini ve duygularını dengelemeye çalıştığının göstergesidir.

Videonun geneline baktığımızda Berat Albayrak’ ın konuyla ilgili endişe yaşadığını ve Rusya ile yaşanan krizin kendisinin bakanlığını doğrudan olumsuz yönde etkileyebileceğini düşündüğünü söyleyebiliriz. Bir küçük dipnot daha ekleyelim: Videonun genelinde aslında sorulan soruya Berat Albayrak cevap vermiyor. Konuyu Rusya ilişkilerine ve henüz hazırlıklı olmadığı noktasına getirip bırakıyor. Kişinin sorulan soruya direk cevap vermemesi, duygularını ve düşüncelerini kontrol altında tutmak istediğinde yapılan bir sözlü savunma davranış yöntemidir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir