ABD – Almanya İlişkileri Pek de İç Açıcı Değil!


ABD’nin çiçeği burnunda Başkanı Donald Trump, her hafta yeni bir olayla gündemdeki yerini hiç kaybetmiyor. Geçtiğimiz hafta Trump, Beyaz Saray’da Almanya Başbakanı Angela Merkel’i ağırladı. İkili basına poz verirken, gazetecilerin tokalaşın isteğine Merkel olumlu yaklaşırken, Donald Trump sanki hiç birşey duymuyormuş gibi davranarak Merkel’i anlaşılması güç bir durumda bıraktı. Sanırım Trump olduğu sürece benim malzeme sıkıntısı çekmem de söz konusu olmayacak. Bu yazımda Trump ve Merkel arasında geçen ilginç davranışları mimikler ve beden tepkileri üzerinden yorumlayacağım.

merkel+trump 1

İlk karede Angela Merkel, Donald Trump’ a karşı oldukça ilgili ve açık görünmeye çalışıyor. Vücudun döndüğü yön ilginin ve uyumlu olmanın göstergesidir. İlk fotoğrafta Merkel hem başı hem de gövdesiyle Trump’ a doğru yönelerek ilgili ve uyumlu olma istediğini belirtiyor. Ayrıca bacak bacak üstüne atarken dışardaki bacağını Trump’ a doğru atması ortak noktada buluşma isteğinin açık bir belirtisidir. Angela Merkel’in duruş ve beden dili konusunda ciddi danışmanlık desteği aldığını birinci elden bildiğimi söyleyebilirim. Yani Angela Merkel görseldeki duruş ve beden tepkilerini bilinçli olarak yapıyor. Ancak Trump, Merkel’in uyumlu olma isteğine, ona vücudunu dönmeyerek olumsuz yönde karşılık veriyor.

trump+merkel 2

Gazetecilerin tokalaşın talebine karşı Trump, başıyla bu isteği reddederken, aynı anda elleri birbirine kenetleniyor. Ellerin birbirine kenetlenmesi bir iç gerginlik belirtisidir. Trump, tokalaşmayacağını öncesinde planlayarak gelmiş görünüyor. Bu hesaplı düşünce Trump’ta stress yaratmış. Dolayısıyla stress seviyesinin yükselmesiyle ellerini kenetliyor.

trump+merkel 3

Ellerin kenetlenmesinin hemen ardından, literatüre çatı duruşu ya da Merkel duruşu olarak geçen -ki Merkel bu duruşu bilinçli olarak sıklıkla kullanır-, kişinin konumuna ve bilgisine güvendiği parmak uçlarını birbirine dokunma hareketini yapıyor. Yani Trump, alanında ve konumunda uzmanlığını Merkel’in silahıyla ona karşı kullanıyor.

trump+merkel şaşkınlık

Bir sonraki adımda Merkel, Trump’a “tokalaşalım mı?” diye sorarken Trump açıkça duymamazlıktan geliyor. Trump’ın vurdumduymaz yaklaşımı Merkel’i şaşırtıyor. Kaşlar yukarı kalkmış durumda ve alt çene hafifçe aşağı iniyor. Bu tepki Mikro İfadeler’de şaşkınlık duygusuna karşılık gelir.

turmp+merkel üzüntü+utanma

Şaşkınlığın hemen ardından Merkel, ilgili olmaya çalıştığı Trump’ a karşı, bir anda vücut yönünü değiştirerek tepki gösteriyor. Aynı anda Merkel’in dudak kenarları aşağı inmiş durumda. Bu tepki tipik bir Üzüntü-Utanma ifadesi olarak yorumlanır. Trump’ın Merkel’i reddetmesi, Merkel’i kendi alanına çekilmeye zorlarken, yaşadığı anın kendisine üzüntü ve utanç verdiğini söyleyebiliriz.

trump+küçümseme

Son olarak Donald Trump, Angela Merkel’ e karşı bilinçli olarak tüm bu davranışları sergilerken, yüzünde küçümseme ifadesi gösteriyor. Trump’ın bize göre sağ dudak kenarı tek taraflı yukarı kalkmış durumda. Bu tepki Mikro İfadeler’de kişinin küçümseme duygusu yaşadığını açıkça ifade eder.

Sonuç olarak, gazetecilerin Trump ve Merkel’in tokalaşma isteğine, Merkel olumlu yaklaşırken, Donald Trump, bilinçli olarak Merkel’i yalnız bırakmayı ve duymamazlıktan gelmeyi tercih etti. Bu tepki Angela Merkel’de Şaşkınlık, Üzüntü ve Utanma duygularının yaşanmasına sebep oldu. Tüm bu tepkiler ABD ve Almanya arasındaki ilişikilerin ilerleyen günlerde pek de iç açıcı olmayacağını haber veriyor.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir