Beyaz’ın Mimikleri Ne Anlatıyor?

beyaz

Ünlü showman Beyazıt Öztürk’ün programı Beyaz Show Kanal D ekranlarında yeniden başladı. Programla ilgili yapılan afiş gazetelerde yerini alınca Hürriyet Gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök Beyaz’ın reklam afişinde yer alan yüz ifadesini anlamlandıramamış ve şöyle bir yorum yazmış:

  Kaşlar sinirden mi çatık, yoksa hayretten mi kalkık…

    Bakışlar öfkeli mi, kinayeli mi…

    Ağız çizgisi azarlayıcı mı, manidar mı..

Beyaz’ın Kanal D’deki programı yeniden başladı.

Bunun tanıtımı için dün Hürriyet’te tam sayfa ilan vardı.

İlanda bu fotoğrafı kullanmışlar.

Siz bu ifade ile ne demek istediğini anladınız mı?

Ben tam çıkaramadım…”

Şimdi gelin birlikte Beyaz’ın yüz ifadesini mimikleri gizemli dili ışığında yorumlayalım. Öncelikle verilen pozun çok profesyonelce ve etkili olduğunu belirtelim. Neden derseniz şöyle ki:

Erkeklerin özellikle yüzlerinde gösterdikleri iki yüz ifadesi diğer ifadelere göre onları daha çekici gösterir.

Nedir bu ifadeler? İlki Öfke. Öfke anında kaşlarımız aşağı iner, alt göz kapaklarımız gerginleşir ve dudaklarımızı hafifçe birbirine bastırırız. Öfke negatif bir yüz ifadesi olmasına rağmen, erkekler bu ifadeyi yüzlerinde gösterdiklerinde daha güçlü ve karizmatik algılanırlar. Bundan dolayı özellikle jön olarak adlandırdığımız film yıldızları film afişlerinde öfkeli bir yüz ifadesi kullanırlar ya da fotoğraf çeken bilinçliyse kullandırır.

kadir inanır

İkinci ifade ise Küçümseme. Küçümseme anında sağ ya da sol dudak kenarımız tek taraflı yukarı kalkar. Ayrıca özellikle erkeklerde tek kaşın da yukarı kalktığı gözlemlenmiştir. Erkekler küçümseme ifadesini yüzlerinde gösterdiklerinde hem çapkın hem de muzip bir görüntü sergilerler.

Gelelim Beyaz’a: Beyaz yüzünde tipik bir küçümseme ifadesi gösteriyor. Bize göre sağ dudak kenarı tek taraflı yukarı kalkmış, aynı anda sağ kaşıda yukarı kalkmış durumda. Tek kaşımızı yukarı kaldırdığımızda otomatik olarak diğer kaş aşağı iner. İşte tam da bu iki tepkiyi yüzünde gösteren kişi küçümseyen bir yüz ifadesine sahip olur. Böylece hafif bir çapkınlık ve muzip görüntü yüzde kendine yer bulur. Ben Beyaz’ın afişte böyle bir poz vermesini çok yerinde buldum. Hem komedyen hem de uzun yıllardır yakışıklı esprili görüntüsünü koruyan biri olarak tam anlamıyla Beyaz’a bu ifade oturmuş. Dikkat çekici ve eğlenceli.

1 cevap

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir