Yalan Yakalama Teknikleri

lance-armstrong

Lance Armstrong, bisiklet sporunun en önemli organizasyonu olan Fransa Bisiklet Turu’nu, 1999-2005 yılları arasında aralıksız 7 kez kazanarak gelmiş geçmiş en büyük bisikletçilerden biri kabul edilmektedir. Hakkında çıkan doping yaptığı yönündeki söylentileri kesin bir dille yalanlamış; ancak daha sonra doping yaptığının ortaya çıkmasıyla, 1 Ağustos 1998’den bu yana elde ettiği bütün başarılarla, 1999 ile 2005 yılları arasındaki 7 Fransa Bisiklet Turu şampiyonluğu elinden alınmış ve ömür boyu spordan men cezası almıştır. Bu hafta sizlerle en sık başvurulan yalan tepkilerine ve Lance Armstrong’ un doping yapmadığını iddia ederken vermiş olduğu mikro ipuçlarına bakacağız.

Buyurun başlayalım:

İlk olarak mimiklerimizle ve jestlerimizle vermiş olduğumuz yalan söyleme belirtilerinin, stres seviyesinin yükselmesi kaynaklı olduğunu belirtelim. Lance Armstrong doping yapmadığını açıklarken görsele baktığımızda, alın merkezinde çapraz kırışıklıklarla birlikte kaş uçlarının yukarı kalktığını görüyoruz. Bu tepki Mikro İfadeler’ de Suçluluk duygusuna karşılık gelir.

Ekran Resmi 2015-04-02 10.40.21

Açıklama esnasında Armstrong’ un yüzünde kısa bir gülümseme ifadesi kendini gösteriyor. Mikro İfadelerde “Yalan Hazzı” olarak adlandırılan bu hiç de masum olmayan gülümsemede kişi, söylediğini yalanın muhatapları tarafından kabul edilmesi karşısında sevincini gizleyemez ve bir şekilde küçük de olsa gülümser. Bu tepki erkeklerin daha sık gösterdikleri mikro mimiktir.

Ekran Resmi 2015-04-02 10.41.16

Armstrong doping iddialarını redderken stres seviyesinin yükselmesiyle, jestleriyle de ipuçları vermeye devam ediyor. Armstrong “Ben doping yapmadım.” derken aynı anda  göz kırpma hızında ciddi bir artış gözlemleniyor. Kişinin stres seviyesi arttığında göz kırpma hızı artar. Bir diğer tepki ise dudaklarını yalama ihtiyacıdır. Yalan söyleyen kişinin kendini rahatlatma gibi bir derdi vardır. Yalan söylediğimizde dudaklarımızı yalayarak kendimizi rahatlatırız. Armstrong dudaklarını yalayarak klasik sakinleşme jestini kullanıyor. Buna benzer bir diğer tepki, kendimize dokunarak rahatlamaya çalışmaktır. Görselde de gördüğümüz gibi kendine dokunarak bir başka yalan ipucunu veriyor.

Armstrong

Eğitimlerimde karşımızdaki kişinin tepkilerini gözlemlerken en az iki ipucu aldıktan sonra bir yargıya varmamızın daha sağlıklı olacağının altını çok vurgularım. Kolu kaşınan birini “Aaa kendine dokundu, yalan söylüyor.” olarak yorumlamak yanlışken, hem koluna dokunması hem de dudaklarını yalaması güçlü bir yalan belirtisidir. Armstrong’ un jest ve mimikleri ise, ikinin üzerinde ipucu vererek bizim net bir sonuca ulaşmamıza yardımcı oluyor.

Özetlersek;

  • Alında kırışıklık ve kaş uçlarının birleşip yukarı kalkması Suçluluk olarak yorumlanır ve bir yalan belirtisidir.
  • Konuşma sırasında hiç olmadık yerde anlamsız şekilde gülümseme “ Yalan Hazzı “ olarak adlandırılır.
  • Göz kırpma hızında belirgin artışlar stres seviyesinin yükseldiğinin bir belirtisidir.
  • Kişinin dudaklarını yalama ve kendine dokunma ihtiyacı rahatlama istediğinin bir sonucu olarak değerlendirilir.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir