Kılıçdaroğlu: ” Hülya Avşar Kim? “

Kemal Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin Hülya Avşar’ın açtığı tazminat davasıyla ilgili sorusu üzerine ‘Hülya Avşar kim, sanatçı mı? Sanatçılığı tartışılır. Yalakadan sanatçı olmaz. Herkes bunu böyle bilmek zorunda. Sanatçı dik durur. Sanatçı aykırı insandır. Gücün karşısında sanatçı eğilmez. Gücün karşısında eğilen kişiye de sanatçı denilmez. Sanatçı rüzgara karşı yürür. Aykırıdır. Aykırılığın uyumudur.” şeklinde açıklamada bulundu.

Bu yazımızda Kemal Kılıçdaroğlu’ nun mimiklerini analiz edeceğiz.

Hemen 7. saniyede “ Hülya Avşar kim?” dedikten sonra Kılıçdaroğlu’ nun üst dudakları yukarı kalkıyor. Mikro ifadelerde üst dudakların yukarı kalkması tiksinme olarak yorumlanır. Ancak 7 ana duygudan biri olan Tiksinme iki şekilde gerçekleşir.

İlki ortama karşı duyulan tiksinme: Pis bir kokuya ya da kötü bir yemeğe verilen tiksinmedir. Bu tepkide burun ve üst dudak birlikte yukarı kalkar.

İkincisi ise; davranışa karşı tiksinmedir ve tepki olarak yalnızca üst dudak yukarı kalkar. Video’ da Kılıçdaroğlu, Hülya Avşar’ ın söz ve davranışlarına üst dudağını kaldırarak tiksinme tepkisini gösteriyor.

10. saniyeye geldğimizde; Kılıçdaroğlu önce dudaklarını yalıyor ardından dudaklarını içeri doğru çekme ihtiyacı hissediyor. Bugüne kadar Kemal Kılıçdaroğlu’ nu gözlemlerimde duygularını kontrol etmekte zorlandığında dudaklarını yaladığını tespit ettim. Dudaklarını içe doğru çekiyor olması ise; mikro ifadelerde kontrol edilmekte zorlanılan bir öfke olarak değerlendirilir.

Kişi eğer dudaklarını içe doğru çekiyorsa, az sonra sözle ya da fiziksel olarak sert tepki göstereceğini ifade edebiliriz.

Ki 14. saniyede; Kemal Kılıçdaroğlu önce derin bir nefes alıyor ve ardından ” yalakadan sanatçı olmaz diyor.” Burada derin nefes almak yerine yutkunuyor olsaydı özellikle bu tepki erkeklerde güçlü bir yalan belirtisiyken, derin nefes alıp sözlerine devam etmesi söylediği şeye kendisinin tam anlamıyla inandığını gösterir.

Ekran Resmi 2014-12-15 22.56.44

Gizlenmiş Küçümseme 1

Ekran Resmi 2014-12-15 23.58.28

Gizlenmiş Küçümseme 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaten bu sözlerini de iki küçümseme ifadesiyle destekliyor. 16. saniyede sol kaşının yukarı kalkması ve 18. saniyede ise dudak kenarlarının geriye doğru bastırılması. Daha önceki yorumlarımızda Küçümseme duygusunu; sağ ya da sol dudak kenarının kayması şeklinde ifade etmiştik. Kişi duyguyu bastırmaya çalıştığında, duygular yüzümüzde farklı tepkilerle kendini göstermeye devam eder. Sağ ya da sol kaşın kalkması ve dudak kenarlarının geriye doğru bastırılması gizlenmeye çalışılan Küçümseme tepkileridir.

Videonun geneline baktığımızda, Kemal Kılıçdaroğlu’ nun Hülya Avşar’ a yoğun öfke duyduğunu ve bu öfkesini gizlemek için kendi içinde zorlu bir mücadeleye girmiş olduğunu ifade edebiliriz. Bu mücadele maalesef bir şekilde yine de dışarı çıkmıştır. Hep söyledğimiz gibi; “ Mimiklerin saklanamama gibi kötü özelliği vardır.”

2 cevaplar
 1. Mehmet
  Mehmet says:

  “Yalakadan sanatçı olmaz” demeden önce biraz bekliyor çünkü fazla kaçıp kaçmayacağını kestiremiyor. Fakat söyleyince sonrasında rahatlar gibi tekrarlıyor aynı şekilde bastırılmış öfke belirtisi.

  Cevapla
 2. sevgi oztekin
  sevgi oztekin says:

  site yönetimine teşekkür ederim çoğu zaman aradığımız şeyi sitelerde bulamıyoruz oraya buraya yönlendiriyorlar sizin sitenizin içeriği güzel daha çok güncellerseniz sevinirim

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir