Amerikalı Polis Yalan Söylüyor!

Son dönemde Amerika Birleşik Devletleri, siyahilere polisler tarafından ugulanan şiddet görüntüleriyle çalkalanıyor. Darren Wilson adlı genç polis memurunun Michael Brown’ u öldürmesi bardağı taşıran son damla oldu ve Amerika karıştı. Tepkilere daha fazla dayanamayan polis memuru Wilson görevinden istifa etmek zorunda kaldı. Bu hafta Wilson’ un, ABD televizyonlarına verdiği röportajı inceleyeceğiz.

Hemen 12. saniyede “ Vurmak zorunda kaldım. “ derken Wilson gözlerini kapatıyor. Bu kapatma normal göz kırpma süresinin üzeri bir zamanda gerçekleşiyor. Gözlerin uzun süreli kapalı tutulması Mikro İfadelerde iki anlama gelir. Birincisi kişi kendi içinde kurgu yaparken bunu yapar, ikincisi ise kendini saklama ihtiyacı hissettiğinde. Göz kapatmanın hemen ardından Wilson’ un nefes alış verişlerinin anormalleşmesi ve dikkatli gözlemlendiğinde sıcak nefes alış verişi güçlü bir yalan belirtisi olarak yorumlanabilir.

15. saniyede ise; Wilson önce yutkunuyor ardından Michael’ ın onun silahını almak istediğini ifade ediyor. Yutkunma özellikle erkeklerin büyük yalanlara yelken açarken başvurdukları klasik bir yöntem. Güçlü bir yutkunma tam kültürümüze çevirirsek, hadi bakalım başlayalım yalanlarımıza umarım inandırabilirim tepkisidir.

19. saniyede ise Wilson’ un yüzündeki her duyguyu yansıtmadan önce gözlerini uzun uzun kapattığını daha net görebiliriz. 12. saniyede açıkladığımız göz kırpma tepkisi Wilson için tam anlamıyla bir utanma ve kendini saklama tepkisidir. 

28. saniyede sunucunun “ Öldürmek dışında seçeneğin yok muydu ? “ sorusuna Wilson hayır derken, mimikleri maalesef evet diyor. Wilson dudaklarını birbirine bastırarak öfke tepkisi veriyor ancak bu tepki yüzün yalnızca bir bölgesinde daha belirgin. Mikro ifadelerde tepkinin yalnızca yüzün bir bölümünde kendini göstermesine asimetrik tepki diyoruz. Mikro ifadelerde Küçümseme hariç tüm tepkiler simetrikken Wilson’ un tepkisinin asimetrik olması güçlü bir yalan belirtisidir.

Son olarak 38. saniye de, sunucunun “Michael beyaz olsaydı aynı olay yine yaşanırdı diyebiliyor musun? “ sorusuna Wilson, önce başını kaldırıp bir saniyeden daha kısa süre içerisinde hayır cevabını verirken hemen başını aşağıya indirerek evet diyor. Bu tepki de yine üzülerek söylüyorum ki bir yalan belirtisidir. Muhatabınıza bir soru sorduğunuzda eğer cevabı olumsuzsa ve bu cevabı saklamak istiyorsa  önce başını yukarı kaldırır sonra da hemen ifadelerini kontrol etmeye çalışarak aşağı indirir, tıpkı Wilson’ un yaptığı gibi.

Videonun geneline baktığımızda; Warren’ ın tecrübesizliği ve bir anlık ırkçı duygularının körüklemesiyle Michael’ i öldürdüğünü ve bu hatasından çok da pişman olmadığını söyleyebiliriz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir