Theresa May’ in Demir Lady’ den Öğreneceği Çok Şey Var!

2010 yılından bu yana İngiltere Başbakanı olan David Cameron’ın istifasının ardından, Theresa May İngiltere tarihinde ikinci kez kadın başbakan olarak görevine başladı. May, ilk basın toplantısında heyecanlı ve gergin görünürken uzmanlar May’ ın güçlü ve istikrarlı bir liderlik ortaya koyacağını belirttiler. Bu yazımızda çiçeği burnunda başbakan Theresa May’ in ilk basın toplantısından görüntüleri yorumlayacağız.

Bildiğiniz gibi İngiltere’ nin ilk kadın başbakanı ‘Demir Lady’ lakaplı Margareth Thatcher’dı. Doğal olarak  Theresa May başbakan olunca Margareth Thatcher’ la kıyaslamar başladı. Hatırlayanlar mutlaka vardır Thatcher, “Demir Lady” lakabını boşuna almamıştır. İlk göreve geldiğinde oldukça naif ve sıradan bir dış görünüş sergilerken çok kısa süre içerisinde saçları geriye doğru taranmış, beden tepkilerinde agresif duruşlar sergilemiş ve politikalarıyla sert bir görüntü çizmiştir.

Margaret-Thatcher

Theresa May’ in basın toplantısını izlediğimde hemen aklıma Margareth Thatcher’ın başbakanlıkta ki ilk görüntüleri aklıma geldi. Theresa May’ in de ilk basın toplantısında, saçları düz ve öne doğru taranmış, duruşu neredeyse eğilir halde ayrıca ellerini sanki herkesten saklıyor halde.

theresa-may

Öncelikle özellikle kadınların saçlarını düz ve öne doğru taramaları onları daha silik ve karizmadan uzak gösterir. Theresa May’in saçlarının tarzı ciddi anlamda problemli. Çok kısa süre içerisinde saçlarının imaj danışmanları tarafından elden geçirileceğini ve sihirli dokunuşlarla karşımıza çok farklı bir kadının çıkacağını düşünüyorum.

İkinci olarak beden tepkileriyle sanki kameralardan kaçıp kurtulmak istiyor izlenimi veriyor. Kişinin stres seviyesi yüksek olduğunda bulunduğu ortamda daha az alan kaplamaya çalışır ve vücudunu küçültür. Theresa May’ de daha az alan kaplamaya çalışarak ne kadar heyecanlı olduğunu gösteriyor. İlerleyen günlerde daha dik ve kendine emin duracağını kesinlikle söyleyebiliriz. Videoya dikkat ederseniz Theresa May, konuşmasının belli yerlerinde iki omzunu da silkme ihtiyacı hissediyor. İki omzun silkiniyor olması kişinin çaresiz ve güvensiz olduğunu açıkça ortaya koyar. Şayet bu omuz silkme bir defaya mahsus olsaydı bir yorumda bulunmamız yanlış olurdu. Fakat May, bu hareketi bir kaç defa tekrar edince güvensiz olduğu sonucuna ulaşmamız sürpriz olmadı.

Margaret-Thatcher-Theresa

Son olarak kişinin ellerinin açıkta olması; karşısındaki insanlara güven mesajı verir. Yani siz biriyle konuşurken ellerinizi masanın altına koyarak ya da başka bir yere sakladığınızda muhataplarınız size güvenmekte sıkıntı yaşarlar. Beynimiz insanların ellerini görünce kendini daha rahat hisseder. Theresa May, ellerini sürekli kürsünün altında tutarak ona güvenilmesini engelliyor. Açıkçası ilk basın toplantısında bu kadar kamera karşısında konuşmak oldukça çok zordur ancak May’ in danışmanları işleri biraz kolaylaştırabilirlerdi. Örneğin kürsü saydam ya da şeffaf olabilir ya da biraz daha alçak olabilirdi. Böylece insanlar Theresa May’ i ve ellerini görme imkanı bulabilirdi. Margareth Thatcher’ da ilk başbakan olduğunda ellerini çok göstermezken ilerleyen zamanlarda ellerini, rakiplerini tehdit etme ve kendine özgüven duyduğunu belirtme aracı olarak kullandı. Benzer durumun çok kısa zaman sonra Theresa May’de de geçerli olacağına, ellerini ve beden duruşunu daha etkili kullanamaya başlayacağına şahit olacağız.

1 cevap

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir