Tuğrul Türkeş: Bana Laf Eden İki Sarhoş 3-5 Çakal


 

Başbakan Yardımcısı Türkeş, yaptığı basın topantısında kendisini eleştirenlere sert yanıt verdi. “Bana laf edenler iki sarhoş, 3-5 çakaldan ibaret” diyen Türkeş, “Bunlara cevap vermeyi doğru bulmuyorum. Kim ne söyledi diye baktım. Ülkücü camia ve Devlet Bey’e sesleniyorum. Ben MHP mensubuyum. Kimse beni bundan dolayı partimden atamaz.” diye konuştu.

Bu hafta sizlerle Tuğrul Türkeş’ in tartışma yaratan açıklamalarını yorumlayacağız. Bakalım gerçekten Tuğrul Türkeş söylediklerine kendisi inanıyor mu?

Buyurun Başlayalım:


Ekran Resmi 2015-09-07 14.22.08

Hemen videonun başında 7. saniyede ” Üstlendiğim Anayasal görev sebebiyle” derken alt çenesinin öne doğru çıkıp yukarı doğru kalktığını gözlemliyoruz. Bu tepki Mikro İfadeler’ de bastırılmaya çalışılan bir tepki olarak yorumlanır. Alt çenenin öne doğru çıkıp yukarı kalkması Üzüntü duygusuna karşılık gelmekte. Başta Tuğrul Bey’ in bu mimik tepkisinden, partisinden ayrı karar vermekten dolayı pişmanlık yaşadığını ifade edelim.

Ekran Resmi 2015-09-07 14.22.43

26. saniyeye geldiğimizde ise Tuğrul Türkeş: ” Bu konuda hakkımda laf etmeye yeltenenler ” derken üst dudakları yukarı kalkıyor. Kişini konuşma sırasında üst dudaklarının birlikte yukarı kalkması tipik bir Tiksinme ifadesidir. Muhatabımız Tiksinme ifadesini yüzünde göstermişse artık uzlaşmanın veya antlaşmanın mümkün olmadığını net bir şekilde ifade edelim. Örneğin bir ürün almak için verdiğiniz fiyata satışçı Tiksinme tepkisi verdiğinde artık o alışverişin sizin istediğiniz gibi gerçekleşme ihtimali yoktur.

Ekran Resmi 2015-09-07 14.23.13

 

Ekran Resmi 2015-09-07 14.23.27

49. saniyede ise; ” Bunlara cevap vermeyi doğru bulmuyorum.” derken dudak kenarları aşağı düşüyor. Hemen ardından sağ eliyle vücudunun bir bölümünü kapatma ihtiyacı hissediyor. Dudak kenarlarının aşağı düşmesi Üzüntü duygusuna karşılık gelirken, eliyle kendini kapatmaya çalışması çaresiz olduğunun, en azından korunmaya ihtiyaç duyduğunun bir göstergesi olarak yorumlanır. Tuğrul Türkeş’ in bu sert çıkışının altında ciddi tedirginlik ve endişe yaşadığını ifade edebiliriz.

Ekran Resmi 2015-09-07 13.49.05

Saniyeler 1.10′ u gösterdiğinde ” Kimse beni partimden atamaz.” derken sağ eliyle masaya vurduğunu görüyoruz. Tehdit ve güç gösterisi olarak değerlendirilen bu davranışla birlikte Tuğrul Bey’ in kaş uçlarının birleşip yukarı kalkıyor olması Üzüntü’ lü olduğunun net belirtisi. Tehdit duygusunu beden tepkisiyle ifade ederken, yüzünde Üzüntü göstermesi temelde çaresiz olduğunun ve partisinden atılacağının bilincinde olduğunu gösteriyor. Yani Tuğrul Bey söylediklerine kendisi de inanmıyor.

Ekran Resmi 2015-09-07 14.24.04

Son olarak 1.35′ de Devlet Bahçeli’ den 4 Ekim’ de kurultayı toplamasını isterken mutluluğunu bastırmaya çalışıyor. Tuğrul Türkeş, Devlet Bahçeli’ nin herhangi bir kurultay durumunda gücünün zayıflayacağını düşünüyor ve Devlet Bahçeli’ yi zayıf noktasından vurduğunun farkında. Bundan dolayı coşkusunu saklamakta zorlanıyor.

Videonun geneline baktığımızda; Tuğrul Türkeş’ in sert konuşmasına rağmen artık MHP ile herhangi bir bağının kalmadığının farkında olduğunu ve partisinden ayrı davranışının kendisine pahalıya patladığının bilincinde olduğunu ifade edebiliriz.

2 cevaplar
  1. Enzel
    Enzel says:

    Merhabalar,öncelikle yazılarınızı düzenli olarak takip ettiğimi ve bu konunun ilgimi fazlasıyla çektiğini belirtmek istiyorum.Mikro ifadeleri komik belki ama Lie to me dizisiyle başladım ve ilerideki mesleğim gereği bunları bilmek zorundayım.Başarılarınızın devamı dilerim

    Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir