Hillary Clinton Parmağıyla Kimi Gösteriyor?

hillary

reuters

ABD’de Kasım ayında yapılacak başkanlık seçiminde Demokrat Parti’nin aday adayı Hillary Clinton ve Cumhuriyetçi Parti’nin en güçlü aday adayı Donald Trump arasındaki çekişmede her geçen gün daha da sertleşiyor. Adaylar vaatleriyle halkı etkilemeye çalışırken beden dilleriyle de ilginç mesajlar veriyorlar. Politikacıları gözlemlediğinizde onların bazı hareketlerinin sanki sonradan öğrenildiğini ve doğal olmadığını düşünebilirsiniz. Bu düşüncenizde haksız da sayılmazsınız. Özellikle Hillary Clinton çoğu eleştirmen tarafından abartılı bulunan beden hareketleriyle eleştiri alıyor. Bu analizimizde sizlerle Hillary Clinton’ ın abartılı beden diliyle ne yapmaya çalıştığını inceleyeceğiz.

Buyrun başlayalım;

Hillary Clinton’ ı gözlemlediğimizde topluluk önüne çıktığında sanki show yapacakmış gibi sahneye giriş yapar. Ve sahnedeyken topluluk içinden birilerini işaret ederek, beden diliyle “vaaay beni desteklemeye sen de mi geldin, harikasın” mesajı verir.  Sanki o kalabalık toplulukta bir çok kişiyi tanıyormuş edasında davranışlar sergilerken bizlerde vay be ne popüler kadın diye hayran hayran bakarız. Bir taraftan da yapay olduğunu düşünmeden de edemeyiz. Aslında Hillary, o gösterdiği kişiyi ve kişileri tanımıyordur. Ayrıca kalabalık bir topluluğa işaret parmağınızı uzatarak birini göstersenizde kimi gösterdiğinizin anlaşılması çok zordur. Herkes kendi üstüne alır acaba ben miyim diye. Size doğal gelmeyen işte bu ve buna benzer öğretilmiş beden tepkilerdir. Hillary’ nin beden dili danışmanı, onun ne kadar popüler olduğunu göstermek için topluluk içinden birilerini gösterip selamlaşmasını ister. Tabi bu sırada hazırda bekleyen flaşlar da patlar. Abartılı beden dili kullanımı Amerikan seçimlerinde politikacıların sık başvurduğu yöntemler arasındadır. 2008 yılında Hillary Clinton ,Barack Obama’ ya karşı yarışırken erkeksi ve sert beden tepkileri kullanması yarışı kaybetmesinin nedenleri arasındadır. Gerçi şimdi rakibi Trump çok daha sert davranışlar sergilemesine rağmen yine de Hillary’ nin bu öğretilmiş beden tepkilerini en azından biraz daha doğal yapmaya çalışması faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

2 cevaplar
 1. Mustafa
  Mustafa says:

  Merhaba Oğuz
  Bir sorum var. Clinton’un bu davranaşi doğal değil yapmacık ise göz kenarlarinda oluşan kaz ayakları nasıl oluşmuş, nasıl ayıra biliriz.
  Teşekkürler

  Cevapla
  • Oğuz Benlioğlu
   Oğuz Benlioğlu says:

   Mustafa Merhaba,
   kişinin gülümseme tepkisi vermeden önce göz kenarları özellikle yaşlılıktan dolayı zaten kırışıksa bu tepki gerçek gülümseme ipucu olmaktan çıkar. Gerçek gülümseme de hem göz kenarları kırışacak hem de dudak kenarları yukarı kalkarak yanakların şişmesini sağlayacaktır. Clinton’ ın göz kenarları kırışırken dudak kenarlarında herhangi bir olumlu tepki görülmüyor.

   Sevgiler

   Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir