Obama Erdoğan’a Soğuk!

Fransa’da gerçekleştirilen BM İklim Değişikliği Zirvesi’ne katılmak üzere Paris’te bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile bir araya geldi. Bu yazımızda görseller üzerinden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başkan Barack Obama’ yı beden dilleri üzerinden değerlendireceğiz.

Buyrun başlayalım:

foto1

İlk fotoğrafta toplantının kapanış konuşmasını Tayyip Erdoğan yaparken Obama’ nın sağ elini çenesinin altına koyduğunu görüyoruz. Bu tepki karşınızdaki kişinin sözlerinden ikna olmadığınızda verilen temel bir beden tepkisidir. Genel olarak elin yüze dokunuyor olması kişinin olumsuz duygular yaşadığının bir sonucu olarak yorumlanır. Obama’ nın diğer eline baktığımızda ise elini beline koymuş. Akşam eve geç geldiğimizde eşimizin ya da annemizin verdiği klasik bir meydan okuma duruşu olarak yorumlanır ellerin belde oluşu. Burada Obama’ nın Erdoğan’ a güç gösterisinde bulunduğunu ve meydan okuduğunu açıkça söyleyebiliriz.

foto4

İkinci fotoğrafımızda ise; Obama, Erdoğan’ ı dinlerken parmağı dudaklarının üzerinde. Bu tepki kişinin söyleyip söylememekte kararsız kaldığı durumlarda ortaya çıkan bir beden tepkisidir. Obama net olarak toplantıda tüm düşüncelerini ifade etmemiş gibi görünüyor. Muhatabınızın böyle bir tepki verdiğini görürseniz, hemen eklemek istediğin birşey var mı? diyebilirsiniz.

foto3

Artık toplantının bitmesiyle veda kısmına geldiğimizde Tayyip Erdoğan ve Barack Obama masadan kalkıyor ve birbirlerine ellerine uzatıyorlar. Şimdi sizlerin her iki liderin gözlerine ve baktıkları noktalara odaklanmanızı istiyorum. Erdoğan muhatabının burun bölgesine bakıyor. İletişimde; karşınızdaki kişiyle etkili iletişim ortamı oluşturmak istiyorsanız burun bölgesine bakın tavsiyesi vardır. Erdoğan’ ın yaptığı tam da bu. Ancak Obama’ nın bakışları Erdoğan’ ın kaş bölgesine odaklanmış. Şayet muhatabınıza üstünlük kurmak, statü olarak senden üstteyim mesajı vermek istiyorsanız bakmanız gereken yer kaş bölgesidir. Obama, Erdoğan’ a üstünlüğünü bakışlarıyla göstermeye çalışıyor diyebiliriz.

foto2

Son olarak liderler birbirlerine yakın mesafeden el sallıyor. Erdoğan daha teslimiyetçi bir duruş sergilerken, Obama ellerini daha yukarıda tutarak beden dilinde “ Hitler Duruşu “ dediğimiz el tepkisini veriyor. Bu tepki; benim kontrolüm altındasın mesajı verir karşı tarafa. Özellikle bayanlara, erkeklerin yoğun olduğu ortamlarda öğrettiğimiz çok güçlü bir tepkidir. Parmak uçlarınızı dik ve muhatabınızın üzerinde tutun deriz, böylece hakimiyetin sizde olduğunu göstermiş olursunuz.

Görsellerin geneline baktığımızda, Tayyip Erdoğan’ ın daha iletişime açık görüntüler verdiğini ancak Barack Obama’ nın üstünlük ve hakimiyet kurma niyetinde olduğunu söyleyebiliriz. Aralarının en azından Obama cephesinden pek iyi olmadığını da ayrıca ifade edelim.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir