Putin’ in Mimikleri Savaş Çıkarır mı?

Putin, Türkiye’nin Rus uçağını düşürdüğü haberini Ürdün Kralı Abdullah ile yaptığı görüşmeden hemen önce almıştı. Ululararası haber ajansları Putin’in bu görüntülerini ‘öne çıkan fotoğraf’ olarak servis etti. Bu hafta sizlerle Putin’ in görüntülerini birlikte yorumlayacağız.

Buyrun başlayalım;

putin1

İlk fotoğrafta Putin’ in sağ elini sol elinin üzerine koyduğunu, koltuğun bir tarafına kaydığını ve dalgın bakışlar sergilediğini gözlemliyoruz.

Öncelikle ellerine odaklanalım. Sağ elin sol el üzerine konması bilinçsizce yaptığı bir tepki. Gözümüzde canlandıralım, namaz kılarken insanlar sağ ellerini sol ellerinin üzerine koyup inançları gereği Yaratıcı karşısında küçüklüklerini ifade ederler. Bu duruşu Beden Dili’nde imam duruşu olarak adlandırıyoruz. Şimdi hemen gaza gelip Türkiye’ nin büyüklüğü karşısında Putin af diliyor demek fazla hayalcilik olur. Uçağın Türkiye tarafından düşmüş olması sonucunda ciddi sorunların doğabileceğini, Rusya’ nın çatışma halinde olduğu cephelerin çoğalacağını farketmesi sonucu böyle bir tepki geliyor. Yani bu kadar yük fazla olabilir mi derdinde Rusya devlet başkanı.

Oturduğu koltuğun bir tarafına yaslanması uçak krizinin Putin için büyük bir sorun olduğunu destekliyor. Kişi eğer altından kalkmakta zorlanacağı ya da stres seviyesini ciddi anlamda arttıracak bir sorunla karşılaştığında küçülme – kaybolma isteği duyar. Topluluk önünde sunum yaparken kürsünün arkasına saklanma tepkiside buradaki tepkiye benzer bir tepkidir aslında.

Son olarak Putin, sağında görmüş olduğumuz kendisine uzatılan notu toplantı boyunca fark etmedi. Yaşamış olduğu duygu onu bulunduğu ortamdan tamamen uzaklaştırmış durumda.

putin2

İnsanların yüz mimiklerini yorumlarken önce alın, kaş ve göz bölgesine, ardından burun bölgesine ve son olarak ağız ve çene bölgesine bakarak yorumlamanızı tavsiye ederim.

2. fotoğrafta ise; Putin’ in alnındaki kırışıklıkları net bir şekilde gözlemliyoruz. Kişinin alnında kırışık ne kadar fazla ise yaşadığı duygu o kadar yoğun demektir. Kaşlara geldiğimizde, kaş uçlarının birleşip yukarı kalktığını görebiliriz. Alın kırışıklığı ve kaş uçlarının birlikte yukarı kalkması net bir Üzüntü belirtisidir. Burun bölgesinde bir hareketlenme görmezken, dudak kenarlarının çok ince bir formda aşağı indiğini gözlemliyoruz. Son olarak Putin’ in gözlerinin boş baktığını görebiliriz. Kişi Üzüntü duygusunu yaşıyorsa genel olarak boş bir noktaya baktığını, odağını kaybettiğini ayrıca ifade edelim.

Görsellerin geneline baktığımızda Rus uçağının düşürülmesi Putin’ de ciddi anlamda Üzüntü yaratmış.  Öfke yerine bu kadar yoğun bir Üzüntü yaşaması hiç istemediği bir durumla karşı karşıya kaldığını net bir şekilde gösteriyor. Şayet uçak düşme haberini aldığı andan itibaren yüzünde Öfke mimiklerini görmüş olsaydık, saldırganlaşacağını söyleyebilirdik.

3 cevaplar
 1. Allertness
  Allertness says:

  Emek vermiş, güzel bir yazı yazmışsınız. ABD Putinin asperger sendromu olabileceği üzerinde duruluyor. Ben de inanıyorum. Keşke yazıyı yazmadan bu sendromu bir araştırsaydınız. Jest ve mimiklerinin anlamını sendrom bazında değerlendirirdiniz eminim.

  Cevapla
  • Oğuz Benlioğlu
   Oğuz Benlioğlu says:

   Allertness katkın için teşekkür ederim. Putin’ in Asperger bozukluğu yaşayıp yaşamadığıyla ilgili net bir bilgi olmadığı için varmış gibi değerlendirmek çok sağlıklı olmaya bilir. Kişisel gözlemim; Putin’ in iletişim becerisinin zayıf olduğu yönünde. Yorumladığım fotolar ise kötü bir haber almasıyla Putin’ in normal davranışlarının dışına çıktığı durumları gösteriyor.

   Sevgiler

   Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir