Orta Parmak Göstermek Ne Anlama Gelir?


Platonun kaba biri olabileceğini düşünür müydünüz? Bu konuda elimizde bir bilgi yok. Ancak orta parmağını hoşlanmadığı anlarda çok kullandığını söyleyebiliriz. 2000 yıldır insanlık gergin olduğunda ya da hoşlanmadığı bir durumla karşılaştığında orta parmağını gösteriyor. Bugün sizlerle orta parmak göstermenin altında yatan duyguyu inceleyeceğiz. Orta parmağın bilimsel kısmına bakarken, Kemal Kılıçdaroğlu’ nun katıldığı bir programda gazeteci Mustafa Karaalioğlu’ nun soru sorarken gösterdiği orta parmak tepkisini de yorumlayacağız. Buyurun başlayalım;

Psikologlar Jesse Chandler ve Norbert Schwarz’ ın yapmış oldukları araştırma, “Journal of Experimental Social Psychology” dergisinde yayımlandı. Araştırmaya göre kişinin orta parmağını göstermesi içgüdüsel, bilinçsiz ve spontan (kendiliğinden oluşan) olan güçlü duygularla el ele gider.

Chandler ve Schwarz 74 öğrenciyle yaptıkları çalışmada, öğrencilere okudukları negatif içerikli metinlerde, öğrencilerin olumsuz mimik tepkilerinin ( Öfke, Üzüntü ve Korku ) dışında orta parmaklarını bilinçsizce gösterdiklerini gözlemlediler. Araştırmanın ilgi çeken bir diğer yanı ise; pozitif içerikli metinler okunduğunda deneklerin baş parmaklarını gösterdikleri sonucuna ulaşmaları. Beden tepkilerinde baş parmağın gösterilmesi olumlu tepki olarak değerlendirilirken, konuşmalarında sıklıkla baş parmağını kullanan kişilerin egosunun yüksek olma ihtimalini de bir kenara not etmiş olalım.

Chandler ve Schwarz, araştırmalarının sonucunda muhatabınızın sizi dinlerken gösterdiği “bilinçsiz” orta parmak tepkisini ikna olmama, hoşlanmama, farklı düşünme olarak değerlendirebileceğimizi ifade ediyorlar. Ayrıca orta parmak gösterme tepkisinin her kültürde aynı olduğununda altını çiziyorlar.

Alman bilim adamı Reinhard Krüger’ in orta parmak yorumunu da belirtmeden geçmeyelim. Krüger: “Bu hareketin aynı zamanda cinsel bir kökeni olduğunu belirtiyor.” Krueger; eski zamanlarda, orta parmağın, müstehcen parmak gibi “Digitus impudicus” olarak meşhur olduğunu belirterek, bilinçsizce gösterilmesinin altında pozitif bir sonuç çıkarmanın mümkün olmadığını ifade ediyor.

Orta Parmak

Video’ da gazeteci Mustafa Karaalioğlu, Kemal Kılıçdaroğlu’ na “CHP-MHP ve BDP koalisyonu sizin için mümkün müdür?” derken orta parmağını gösteriyor. Bu tepki Karaalioğlu’ nun bilinçsizce yaptığı bir hareketken, içgüdüsel olarak Kemal Kılıçdaroğlu’ na karşı hislerinin dışa yansıması olarak değerlendirilebilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir