Özgüven Nasıl İnşaa Edilir?

o%cc%88zgu%cc%88ven1

Şu ana kadar tanıdığım en karizmatik kişilerden biri, büyük bir otomotiv şirketinin CEO’ suydu. CEO’ya, şirketi piyasada zorlu bir yarış içerisindeyken nasıl bu kadar neşeli ve özgüvenli kalabildiğini sormuştum. CEO, gözlerimin içine baktı ve gülümseyerek şöyle söyledi: “Rol yapıyorum.” Özgüveni taklit etmeye çalışırken duruşunuz size yapay gibi gelebilir fakat özgüvenli bir duruş sizin nasıl algılandığınızı değil, ayrıca kendinizle ilgili hissettiklerinizi de değiştirir.

Çevrenize özgüven mesajı vermek için ilk olarak aktörlük tekniğini kullanabilir ve güçlü bir duruş sergileyebilirsiniz. Stratejiniz yaklaşık iki dakikalık hazırlık gerektirir. Özgüven mesajı vermek için kullanılan teknik, eski duygulardan yararlanarak onu hissetme metoduna dayanır. Örneğin, korku içeren bir rol için hazırlanan aktör, eskiden onu gerçekten korkutan bir şeyi kafasında canlandıracak, ardından gerçek duyguyu oynadığı kısma o an hissettiklerini monte edecektir.

Bir çalışan, öğrenci ya da ev hanımı olarak siz, aktörün bir filmde oynamasından farklı hedeflere sahip olabilirsiniz fakat özgüven mesajı verirken hazırlık aşaması temel olarak aynıdır. Diyelim ki özgüven mesajı vermek istediğiniz önemli bir buluşma için hazırlanıyorsunuz. Bu konuyla ilgili şöyle bir yol izleyebilirsiniz; gerçekten mutlu ve özgüvenli hissettiğiniz bir zaman dilimini düşünmekle işe başlayın. İş ya da özel hayatınızda elde ettiğiniz bir başarıyı zihninizin bir köşesinde tutarak ne zaman özgüven takviyesine ihtiyacınız olursa o zaman bu duyguyu kullanabilirsiniz. Hızlıca ne kadar iyi olduğunuzu kendinize hatırlatabilirsiniz fakat bu teknik için önemli olan nokta doğru olan duyguları belirlemektir, bunu unutmayın.

Bir sonraki adım ise, o geçmiş başarıyı zihninizde açık bir şekilde resmetmektir ve siz bunu yaptıkça hissettiğiniz özgüven, coşku ve başarı duygularını hatırlar ve bu duyguları yeniden yaşamaya başlarsınız. Ayrıca bu yaklaşım, sizin o zaman diliminde nasıl göründüğünüzü hatırlamanıza yardımcı olur.

Üçüncü adım ise, kendinizi o toplantı ya da görüşmede, aynı pozitif yaklaşım ve özgüvenle resmetmektir. Bu zihinsel egzersizi ne kadar çok tekrar ederseniz, yani kendinizi ne kadar çok özgüvenli, neşeli ve kendinizden emin bir şekilde hayal ederseniz, yüksek ihtimalle katılacağınız toplantı ya da görüşmeye, o eski coşkulu ve güçlü duygularınız tarafından tetiklenen pozitif beden dilinizle birlikte gidersiniz.

Eğer bunalımlı ya da bezmiş hissediyorsanız omuzlarınızın çökme ve gözlerinizin aşağı doğru bakma ihtimali muhtemeldir. Kendinizi neşeli ya da özgüvenli hissettiğinizde ise, duruşunuz dikleşir, omuzlar arkaya gider ve başınız dik durur. Beden duruşunuzun değişmesiyle duygusal durumunuz da değişir ve insanların sizi algılama şekli de pozitif yönde değişmeye başlayacaktır.

cu%cc%88neyt-arkin

Bedeninizi güçlü bir duruşa getirin. Cüneyt Arkın ya da Superman’i düşünün ve ayaklarınızı biraz ayırarak yere sağlam basın. Ayrıca ellerinizi belinize koyun. Birçok bilimsel çalışma, bedeninizi güçlü bir pozisyonda en azından iki dakika kadar tutmanın güç ile ilişkili olan testosteron hormonunu yüksek seviyelere çıkardığını ve stres hormonlarından biri olan kortizol hormonunu azalttığını gösteriyor. Güçlü duruşun hem erkek hem de kadında hormonal değişikliklere yol açmasına ek olarak, güç duygusu ve risk almak için daha fazla insiyatif alma isteğini artırdığını da söyleyebiliriz.

Özetle, insanlar sizin sözlerinizden çok kendi hissettiklerinden etkilenir ve onları etkilemekte sizin elinizdedir. Kendinizi özgüvenli olarak göstermek istediğiniz bir sonraki durumda, eski başarılarınızı hatırlayıp, güçlü bir duruşa bürünerek beyninizi özgüvenli olmaya hazır hale getirin.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir