Trump ve Obama’ nın Mimik Şovu

ekran-resmi-2016-11-11-13-05-04

Ve Amerika Birleşik Devletlerinin 45. Başkanı Donal Trump olmasıyla hepimiz şaşkınlıkta tavan yapmış durumdayız. Trump’ın Başkan seçilmesinin ardından, ABD Başkanı Barack Obama ile Donald Trump, yönetimin devir sürecini değerlendirdikleri bir görüşme gerçekleştirdiler. Obama ile Trump’ın Beyaz Saray’daki Oval Ofis’te gerçekleşen  görüşmesi, yaklaşık 1 saat 35 dakika sürdü. Görüşmenin ardından, Trump ile “mükemmel bir görüşme” yaptıklarını belirten Obama,  Donald Trump’un başarılı olması için çalışacağını söyledi.

Bu yazımızda Trump ile Obama arasındaki görüşmede kayda geçen fotoğrafları yorumlayacağız. Karşılıklı mimik şovunun yaşandığını belirtmeden geçmeyeyim.

ekran-resmi-2016-11-11-13-06-04

İlk Fotoğraf, iki liderinde düşünceli olduğunu ve birbirlerinden hayli uzak olduklarını gösteriyor. Önce mimiklerle başlayalım. Obama’ nın kısmende olsa nötr yani o an için yüzünde bir ifade yok. Ancak Trump’ ın sağ dudak kenarı hafifçe yukarı kalkmış durumda. Takipçilerim hatırlayacaktır, sağ ya da sol dudağın tek taraflı yukarı kalkması, mikro ifadelerde kişinin Küçümseme duygusuna sahip olduğunu gösterir. Trump, Obama ve Clinton ekibini alt etmenin mutluluğunu onları küçümseyerek gösteriyor.

Ellere baktığımızda ise; Trump, parmaklarını birleştirerek çadır dediğimiz beden tepkisini gösteriyor. Bu ifade kişinin konuya hakim olduğunu belirtmek için kullandığı çoğunlukla öğrenilmiş bir harekettir. Obama’ nın, Trump’ı seçim döneminde beceriksiz ve başkan olmaya yeterli görmediğini belirtmesine, Trump’ın içerlediğini ve görüşmenin başlarında işin ehli olduğunu gösterme telaşı yaşadığını söyleyebiliriz.

Obama ise, ellerini birbirine kenetleyerek gerginlik yaşadığı mesajını veriyor. Kişi bulunduğu ortamda rahat değilse ya kendine dokunarak rahatlamaya çalışır ya da ellerini birbirine kenetleyerek iç gerginliğini azaltma yolunu tercih eder. Obama’ nın, Trump’ ı Beyaz Saray’da görmekten pek memnun olmadığı gayet açık ve net belli oluyor.

Son olarak oturuşlarına ve bacaklarına bakalım. Trump, daha derli toplu oturmayı tercih etmiş. Dikkatli bakarsanız küçüldüğünü gözlemleyebilirsiniz. Trump’ ın bu tepkisi kendini yabancı ve tedirgin hissettiğinin bir belirtisidir. Obama ise, bacaklarını açmayı tercih etmiş. Kişinin bacaklarını açarak oturması, bulunduğu ortamda daha çok güç ve alan talebinin belirtisidir. Buradaki alan fiziksel alan olarak algılanmamalıdır. Obama, başkanlığı Trump’ a bırakmama duygusu yaşıyor diyebiliriz.

ekran-resmi-2016-11-11-13-05-32

İkinci fotoğrafta ikili tokalaşma aşamasına geçiyorlar ama ne tokalaşma! Trump elini yukardan vererek güçlü olduğunu göstermeye çalışıyor. Öte yandan Trump’ın yüzünde ilginç bir ifade var değil mi? Bu tepki kişinin alt çenesini yukarı kaldırdığında ve dudaklarını birbirine bastırdığında ortaya çıkan bir mimiktir ve mikro ifadelerde bu mimik Öfke duygusuna karşılık gelir. Şayet muhatabınız dudaklarını bastırmışsa aslında içinde yaşadığı öfkeyi bastırıyordur. Obama’ nın seçim döneminde sık sık Trump’la dalga geçmesi, Trump’ ı fena halde kızdırmış olmalı.

ekran-resmi-2016-11-11-13-05-19

Üçüncü fotoğraf ise hakikaten mimikler açısından evlere şenlik bir kare. Trump, tokalaşırken gözlerini kapatıyor ve dudaklarını bastırmaya devam ediyor. Şayet imkanı olsa Trump, Obama’ya fiziksel şiddet uygulamak isterdi. Neden mi? Dudak bastırmaya bir önceki fotoğrafta bastırılmış öfke demiştik. Trump gözlerini de kapatarak tüm hissettiği öfkeyi içine gömmek istiyor ve elleriyle sıkıca Obama’yı kavradığını görmek çok zor olmasa gerek.

ekran-resmi-2016-11-11-13-05-04

Ve son olarak kapanış fotoğrafında her iki lider de nihayet mutluluğun resmini gösteriyorlar. Gerçekten öyle mi acaba? Açık ve net cevabım: Kesinlikle hayır. Obama çevreye gülücük dağıtırken küçük bir ayrıntıya odaklanın lütfen. Şayet kişi gerçekten mutluysa göz kenarları kırışır ve dudak kenarları yukarı doğru kalkarak yanaklara hava doldurur. Obama’ nın ise dudakları dümdüz yani gülümseme aslında apaçık sahte bir tepki. Trump ise, yan profilden gördüğümüz kadarıyla göz kenarlarını kırıştırırken onun da dudakları yukarı kalkmamış durumda. Ayrıca Trump, gerçekten mutlu olsaydı işaret parmağını Obama’ ya doğrultmazdı. Birine işaret parmağını doğrultmanız tehdit olarak yorumlanır ve doğrultan kişinin de çok iyi hislere sahip olmadığının göstergesidir. Yani Trump’ ın sevecen hali gerçeklerden uzak bir mutluluk ifadesi.

Tüm bu yorumlarım sonucunda, iki liderin sokakta karşılaşsalar birbirlerini boğazlayacak kadar birbirlerinden haz etmediklerini ve mümkün olsa Obama’ nın Trump’ a o koltuğu bırakmak istemediğini söyleyebiliriz.

1 cevap
  1. Mehtap Candan
    Mehtap Candan says:

    Ellerinize, bilginize sağlık hocam.. O kadar güzel anlamışsınız ki aklıma takılacak hiçbir nokta kalmadı ☺

    Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir