İlber Ortaylı ve Mimikleri


Tarihçi İlber Ortaylı, başkanlık sistemi tartışmaları ile ilgili sert bir yorumda bulundu. CNN Türk’te bir programa katılan Ortaylı, “Ne başkanlığı kardeşim ya? Burası Uruguay mı? Bizde başkanlık sistemi olmaz. Canı başkan olmak istiyor olsun ama Türkiye o sistemi kaldırmaz. Çöker o sistem.” Şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bu hafta sizlerle İlber Ortaylı´ nın mimiklerini ve beden tepkilerini inceleyeceğiz.

Buyurun başlayalım.

12. saniyede İlber Ortaylı; “ O sistem nasıl olsa çöker, kaldırmaz.” Derken, sağ üst dudak kenarı yukarı kalkıyor. Kişinin üst dudağının bir bölümünün ya da tamamının yukarı kalkması Mikro İfadeler’ de Tiksinme duygusuna karşılık gelir. Tiksinme iki türlü gerçekleşir. Birincisi burnunda yukarı kalkmasıyla oluşan ortama verilen tiksinme. Diğeri ise; bir başkasının davranışını benimsemediğimiz ya da reddettiğimizde verdiğimiz davranışa karşı tiksinme. İlber Ortaylı burada başkanlık sistemi fikrine karşı tiksinme duygusunu yüzünde gösteriyor.

 

17. saniyeye geldiğimizde “ O sistem ilerde çöker, kaldırmaz Türkiye “ derken İlber Ortaylı’ nın sağ omzunun kalkıp indiğini gözlemliyoruz. Mikro İfadelerde tek taraflı omuz silkme olarak adlandırılan bu tepki kişinin söylediği şeye kendisinin inanmadığının ya da söylediği sözlerle ilgili tereddütlerinin olduğunun belirtisi olarak değerlendirilebilir. Yani Ortaylı başkanlık sisteminin ülkeye geldiği takdirde çökeceğini söylerken bu ifadesine net olarak inanmıyor.

26. saniyede “ 40 bin tane problem çıkar, bunlar sadece çatışmayı hızlandırır. “ derken, kaş uçları birleşip yukarı kalkıyor. Bu tepki Mikro İfadelerde Üzüntü duygusuna karşılık gelmekte. Uzun bir ömür yasamış olan Ortaylı çatışmalardan bıkmış ve yorulmuş bir izlenim vermekte.

 

50. saniyeye geldiğimizde İlber Ortaylı’ nın gerginliğinin arttığını yüzündeki mimiklerden anlamak hiçte zor değil. “ %92 darbecilerin anayasasına evet dedi, o demektir ki, ne demek o ?” sorusunu sorarken kaş uçları birleşip aşağı iniyor, ayni anda işaret parmağını sunucuya yönelttiğini görüyoruz. İki tepki net bir öfke tepkisidir. Halkın %92 oranıyla onay vermesi Ortaylı’ yı çileden çıkartmış.

 

57. saniyede; Hakan Çelik’ in “ Aynı şartlar mı var ?” demesiyle İlber Ortaylı’ nın alt çenesi aşağı düşüyor. Bu tepki bir saniyeden daha kısa sürdüğü için gerçek bir şaşkınlıktır. Şaşkınlık tepkisi bir saniyenin altında sürüyorsa bu tepki gerçek bir şaşkınlıktır. Hakan Çelik’ ten böyle bir yorum gelmesi Ortaylı’ yı şaşırtıyor, ardından da zaten Hakan Çelik’ i hafiften haşlıyor.

 

Son olarak 1.32’ de Hakan Çelik; “ Referanduma gidilirse?” sorusunu yönelttiğinde, Ortaylı halkın olumlu yönde oy kullanacağını ifade ediyor. Bu yorumla birlikte Hakan Çelik ellerini çenesine götürüyor ve çenesini okşamaya başlıyor. Ayni anda gözlerindeki odak kaybolup boşluğa bakıyor. Bu iki tepki referandumdan başkanlık sistemi için olumlu bir sonuç çıkmasının Hakan Çelik’ i ciddi anlamda üzeceği sonucunu çıkarabiliriz. Ellerin yüze dokunulması endişe belirtisi olarak değerlendirilir.

 

Videonun geneline baktığımızda ise; İlber Ortaylı’ nın gergin ve öfkeli olduğunu, ayni zamanda başkanlık sisteminin ülkeye uzun vadede nasıl yansıyacağını tam olarak kestiremediğini ifade edebiliriz. Hakan Çelik’ in İlber Ortaylı’ nın açıklamalarıyla endişeli bir ruh haline büründüğünü de ayrıca belirtelim.

3 cevaplar
 1. Tolunay
  Tolunay says:

  Ben bu konu üstünde çok kısa bi süredir araştırma ve gözlem yapıyorum fakat 1.32 de Hakan Çelik’in kendine dokunma isteği ve çenesini okşaması bana üzüntü değilde İlber Ortaylı’nın o an lafını kesmesinden dolayı strese girip kendine dokunarak stresten kurtulmaya çalışmasını ve bakışlarını aşşağı çevirerek tekrar yanlış bir şey söylemiş hissine kapıldığı sonucunu verdi.

  Cevapla
 2. DAYI
  DAYI says:

  Bu video bolluk bereket resmen Oğuz Hocam. Duygu durumunun biri bitmeden diğeri başlıyor 🙂
  Teşekkür ederim incelediğiniz için.

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir